Zamanı Hacklemek

Gün 24 saat. Bunu değiştiremiyoruz. Ancak eminim ki birçoğumuza yetmiyor bu zaman. Günleri uzatamıyorsak, günlere kattığımız değeri artırarak daha fazla “yaşayabiliriz” kelimenin tam anlamıyla. Boş zamanları ortadan kaldırmak ve yerlerine daha verimli aktiviteleri koymak benim için zamanı “hacklemek”tir ve bazıları 24 saat yaşarken, sizin çok daha fazla yaşamanızın önünü açar.

Burada bahsettiğim teknikler boş eylemlerin yerine verimli alışkanlıkları ve etkinlikleri koymak değil. Öldürdüğünüz zamanı yeniden canlı hâle getirmek. Boş geçirilen zamanın içini bir şekilde doldurmak ya da bir aktiviteye ayrılan zamanı daha da kısaltmak.

Sizlere tavsiye edebileceğim 4 hack tekniğinin detaylarına inelim.

1- Uyku Düzeni

man sleeping - Zamanı Hacklemek

Daha iyi bir uyku için yazdığım makaleyi buradan okuyabilirsiniz. Hayatımızın ortalama %25-40’ı uyku esnasında geçiyor ve bu süreyi elimizden geldiği kadar kısaltmamız bizim faydamıza. Uyumanız gereken sürenin daha azını uyumanız vücudunuza ciddi zararlar verebilir. Fakat bazı şeyleri düzenleyerek vücudunuz için gerekli olan uyku süresini de daha az vakitte alabilirsiniz. Ortam ışığını azaltmak, ısıyı ayarlamak ve aynı saatlerde uyuyup/uyanmak uyku veriminizi artıracak ve uykuya ayırdığınız zamanı kısaltacaktır.

2- Toplu Taşıma Araçları

1495828 bbfeb4f5f0d4023a8c1dbc865c633fb7 692x360 - Zamanı Hacklemek

Birçok insan toplu taşıma araçlarını kullanıyor ve bu zaman zarfında genellikle hiçbir şey yapmıyor. Toplu taşıma araçlarını kullanırken sesli kitap dinlemek, eğer imkan varsa kitabı bizzat okumak, eğitici videolar izlemek sizin ölü geçen bu zaman zarfına bir anlam katmanızı sağlayacaktır. Her yerde taşıyabileceğiniz bir elektronik kitap cihazı kesinlikle işlevseldir. Elinizden geliyorsa kendinize bir adet Kindle (veya türevi e-kitap okuyucu) satın alın veya telefonunuza kitap okuma programı indirin.

3- Set Araları

15 Weights - Zamanı Hacklemek

Eğer spor yapıyorsanız set aralarını vücudunuzun dinlenmesi dışında da kullanabilirsiniz. Set aralarında insanlar genellikle sadece bekler ve bir sonraki sete hazır olmak için vücutlarına zaman verir. Bu süre zarfında video izleyebilirsiniz ya da bir şeyler okuyabilirsiniz. Eğer sporu evde yapıyorsanız bunu yapmanız daha kolay. Bilgisayarınızdan eğitici bir video açın ve set aralarında izleyin. Tüm bunları yapacaksanız spor geçmişinizin olmasını tavsiye ederim çünkü spora yeni başlayan biriyseniz zaten irade gücünüzün büyük bir bölümünü spor alışkanlığını edinmek için kullanacaksınızdır ve set aralarını da doldurmak için ekstra irade harcamanız durumunda tamamen pes etmeniz olasıdır.

4- Sessiz Ortamda Çalışın

canstockphoto12246678 - Zamanı Hacklemek

Ders çalışıyorsanız, kitap okuyorsanız ya da başka bir işle meşgul olacaksanız bunu sessiz bir ortamda yapmanızı tavsiye ederim. Beyinlerimiz aynı anda birçok işi efektif bir biçimde sürdürebilmek için yeterince gelişmiş değildir ve eğer arka planda bir müzik açıksa, televizyon açıksa ya da gürültülü bir ortam varsa yapmanız gereken işe odaklanamayacaksınız ve bu işi yapma sürenizi de uzatacaksınızdır.

Sizin de zamanı hackleme yöntemleriniz varsa ve bunlardan fayda sağlıyorsanız, yorum kısmında bunları belirtebilirsiniz. Başarınıza!

 👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bu yazı için bir yorum var;

  1. Özellikle sizin ve Mehmet Ali YÜCEL’in yazılarını büyük bir beğeni ile okuyorum. Daha çok yazı yayımlamanız dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir