Yaşayan Efsane: EMINEM

Marshall Bruce Mathers III, rap sanatçısı, yapımcı ve aktör. Bilinen sahne ismiyle Eminem ya da alter egosu Slim Shady. Eminem 17 Ekim 1972’de Detroit’in kenar mahallerinden birinde doğdu. İşler ailesi için hiç de kolay değildi. Eminem doğduktan sonra babası o ve annesini terk etti. Eminem büyüdükçe sorunlar daha da artıyordu. Kötü maddi durumlardan dolayı evlerini kaybetmişler ve karavanda kalıyorlardı. Annesi sadece kumardan para kazanan ve hap bağımlılığı olan bir kadındı. İşin kötü yanı Eminem küçük yaşlardayken sırf sakin dursun ve günün çoğu vaktinde uyusun diye onun da yemeğine fark ettirmeden hap koyuyordu. Okul çağı geldiği zaman ise daha çok siyahilerin olduğu bir bölgede yaşadığı için oradaki çocuklar tarafından beyaz olduğu için dışlanıyordu.

BGpke8ICMAAEkXV - Yaşayan Efsane: EMINEM

Lise hayatında şehrin öbür tarafında çevredeki çocuklar tarafından daha kabul edilebilecek bir liseye geçti. Fakat tam bu çağlarda rap ile tanıştı ve şarkı sözü, şiir yazmaya başladı. Asiliği, depresifliği ve de uyumsuz hareketleriyle bu lisesinde de dikkat çekmeye başlamıştı. Dersleri pek iyi değildi ve devamlı okuldan kaçıp şehrin öbür tarafındaki rap atışmalarına katılmaya gidiyordu. Derslerinin kötü gitmesi, okul hayatının onu çıkmaza sokması ve de öğretmenin onu darp etmesinin ardından liseyi yarıda bırakarak çeşitli restoran tarzı yerlerde aşçılık, bulaşıkçılık ve temizlik yapmaya başladı. Fakat bu sırada içindeki müzik aşkı hiç bitmiyordu. Genç yaşlarda Rap Olimpiyatlarına katıldı ve ikinci oldu. Bu sırada o zamanlar rap müzik sektörünün önde gelen isimlerinden Dr. Dre’nin dikkatini çekti.

eminem dr dre 1499680602 hero wide v4 0 - Yaşayan Efsane: EMINEM

Ardından Dr. Dre’nin yardımlarıyla kendini geliştirmeye başladı ve albümler çıkardı. Amerika’da iyice popülerleşmeye başlamıştı. Dikkatleri üstüne çektikçe de çeşitli sebeplerden hakkında bir sürü dava açıldı. Bu sırada evlendi ve bir çocuğu oldu. Fakat çok geçmeden bir darbe de eşinden yedi. Eşi onu aldatmıştı. Eminem bunları aldırmadan rap sektöründeki yükselişine devam etti. Hayatında yaşadığı tüm olumsuzluklarla müzik sayesinde başa çıkıyordu. Annesine, eşine ve hayata olan bütün kinini sözleriyle kusuyordu. Bulunduğu kötü söylemler yüzünden ne kadar popüler olsa da davalardan başı ağrımaya başlamıştı. Bir yandan onun yükselişini sonlandırmak isteyenler, bir yandan kızını ondan almak isteyen eşi yüzünden mahkemelerden çıkamaz olmuştu.

737b6642 e712 4727 88b9 20f6ed9f003f - Yaşayan Efsane: EMINEM

Eminem o sırada bütün her şeyi bırakıp gençlik çağlarında yaşadığı zorluklarını biraz olsun anlatmak ve yaşadığı zorlukların diğer genç müzisyenlere de ilham olması için yarı otobiyografik 8 mile adında bir film çekti. Eminem bu film sayesinde de Oscar ödülüne layık görüldü.

8 Mile Gallery 8 - Yaşayan Efsane: EMINEM

Yeni albümler, turneler, kazançlar… Eminem’in hayatı normal akışında devam ederken en yakın arkadaşı Proof’un bir bar çıkışında silahlı saldırıya uğraması ve ölmesi üzerine tekrardan depresif bir döneme girdi. Turnelerini ve geri kalan bütün programlarını iptal etti. Uzun bir süre ortalıkta hiç gözükmedi. Bu sırada uyuyamadığından dolayı haplara başladı ve kısa sürede haplar onda bağımlılık yaptı. Haplar yüzünden şişmanlamaya başladı ve sağlığı hiç de iyi yöne gitmiyordu. Fakat Eminem uzun bir aradan sonra rehabilitasyona başladı, hapları bıraktı, zayıfladı ve müzik sektörüne yeni albümüyle geri döndü.

152942fc31871004a72510ee5d2c287b - Yaşayan Efsane: EMINEM

Tüm zorluklara rağmen asla pes etmeyen, daima onu ayakta tutan şeyi yani müziği asla bırakmadı. Şu anda 45 yaşında olan sanatçı defalarca Akademi ve Grammy ödülüne layık görüldü. Defalarca rekorlar kırdı ve elinden geldiğince doğduğu şehri tanıttı, genç yeteneklere yardımcı oldu. Hayat onun önüne ne kadar engeller koysa da. Yanında olan insanlar güvenini sarssa veya onları kaybetmiş olsa da hayatının önüne sunduğu bu zor durumun içinde kaybolmadı ve daima sahnede kaldı. Bu hayat da sizin sahneniz ve unutmayın ki içinizdeki ritm durana kadar sahneyi terk etmemelisiniz.

Bence başarmamı sağlayan şey kimsenin başaracağıma inanmamasıydı. Herkesin yanıldığını kanıtlamak istedim. – EMINEM

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir