Yaratıcılığınızı Artıracak 7 Öneri

İnsan yaratıcılığının sınırlarını zorlamak ister. Bizler mükemmel canlılarızdır. Ve insan aklı ve yaratıcılığı zorlanınca neler elde edilebileceğinin hepimiz farkındayız; dünyanın bir ucundan bir ucuna saatler içerisinde gidebilen uçaklar, uçsuz bucaksız okyanuslarda aylarca seyir yapabilen gemiler, uzaya gönderilen koloniler, dna kopyalamaları ve daha niceleri. Her insanın içinde beslediği, fakat çoğunlukla uyuyan yaratıcı bir insan daha vardır. O artık uyumaktan sıkılmadı mı? Bu makalede sizlere yaratıcılığınızı ortaya çıkarmanızı sağlayacak 7 öneri ile geliyoruz.

1- Rahatlayın

chill - Yaratıcılığınızı Artıracak 7 Öneri

Sürekli bir şeyler yapmak zorunda değisiniz. Dinlenme zamanlarınızda bile bunu televizyon, internet gibi şeylerle manipüle ediyorsunuz. Eğer yorulduysanız bazen dinlenmelisiniz, buna karşı çıkmıyoruz. Fakat dinlendiğinizi düşünürken beyninizi yorduğunuzun farkında mısınız? Siz farkında olmadan internette gezindiğiniz gereksiz sayfalar ve televizyonda izlediğiniz gereksiz programlarda birçok gereksiz sözcük, cümle, görüntü bilinçaltınıza yerleşir ve kalabalık oluşturur. Eğer dinlenmek ve rahatlamak istiyorsanız sessiz bir yere gidin, gözlerinizi kapatın ve zihninizin boşalmasını bekleyin. Son zamanlarda uykuya dalmadan evvelki zaman dışında hiç bilinçli olarak kendinizle baş başa kaldınız mı? Bir düşünün.

2- Notlar Alın

note taking 1200 1 - Yaratıcılığınızı Artıracak 7 Öneri

İçinizdeki yaratıcı kişiliğin kulağınıza ne zaman ne fısıldayacağını bilemezsiniz. Genellikle bir işin başındayken değil de, işle ilgisizken ve kafanızı dinlerken beyniniz ilginizi çekecek fikirler üretir. Siz de bunları not almadığınız için belki de yarısını unutuverirsiniz. İnsanların yaptığı en büyük hatalardan birisi not almamaktır. Beyninizin size fısıldadığı yaratıcı fikirleri asla kaybetmeyin. Artık bütün akıllı telefonlarda not alma uygulamaları bulunuyor. Cebinizde kağıt kalemle gezmek zorunda değilsiniz; artık teknoloji çağındayız. Fakat bir not programını telefonunuzun ana ekranından eksik etmeyin ve aklınıza gelen fikirleri sonra gerçekleştirmek adına mutlaka not edin.

3- Pozitif Olun

how to be positive in life 2 - Yaratıcılığınızı Artıracak 7 Öneri

Dilimizde tüy bitti, lütfen olumsuz insanlardan artık uzak durun. Küçük insanlar diğer insanları, ortalama insanlar olayları, büyük insanlar ise büyük fikirleri tartışırlar. Bizim bildiğimiz standart olumsuz insan profili sürekli ya diğer insanları çekiştirir, ya da başına gelen ve kendisinin hiçbir müdahalesi olamayacak olayları sorun ederek sizin de kafanızı şişirir. Yaratıcı fikirler tartışıp sizin de yaratıcılığınıza katkıda bulunabilecek olan büyük insanlar nerede? Çevrenize ya bu insanları toplayın ya da gereksiz ve size hiçbir faydası olmayan insanları atın. Az özdür, yeterlidir.

4- Meditasyon

width 640 235 Meditation - Yaratıcılığınızı Artıracak 7 Öneri

Uzmanlar günde 10 ila 15 dakika arası yapılan meditasyonun beynin yaratıcılıkla yakından ilgili olan “gri bölge” adı verilen maddenin gelişmesini ve büyümesini teşvik ettiğini söylüyorlar. Sessiz ve sizi kimsenin rahatsız edemeyeceği bir ortamda kendinizle başbaşa kalıp meditasyon tekniklerini uygulayabilirsiniz. Rahat bir oturma şekli ve belki arkada hafif bir fon müziğiyle her gün kendinize 15 dakika ayırabilirsiniz. Bu hem yaratıcılığınızı artırmanıza vesile olacaktır, hem de zihninizi boşaltmanız ve günü daha mutlu geçirebilmeniz için size destek olacaktır. Ayrıca ibadet etmek de meditasyon sınıfına girer. Eğer namaz kılıyorsanız, bilin ki bu da bir tür meditasyondur.

5- Daha Fazla Okuyun

20150729211514 man reading book hipster - Yaratıcılığınızı Artıracak 7 Öneri

Dünyadaki bütün bilgileri tamamen kendiniz tecrübe ederek öğrenemezsiniz, buna yetecek kadar uzun bir ömür yaşamıyoruz maalesef. Dünyanın başka bir yerinde, başka bir zamanda, mutlaka şu an sizin içinizde bulunduğunuz durumla ilgili bir kişi bir şeyler yaşamış ve bunları not edip kitap haline getirmiştir. Tarihin yazılı olarak başlangıcından beri insanlar sürekli notlar tutarlar ve kitaplar yazarlar. Kitap bilgeliğin yoludur. Günümüz çağı bilgi çağıdır. Bilgili olan her zaman daha avantajlıdır. Bir şey hakkında bilgi sahibi olmadan, o şey hakkında inovasyon da yapamazsınız. O mesele hakkında yaratıcı olamazsınız. Öyleyse daha fazla okuyun. Günde bir saat kitap okursanız bu haftada 1 kitap, yılda 52 kitap yapar. Türkiye’de yıllık kişi başına düşen kitap okuma oranı 2 ya da 3 iken, sizin 52 kitap okumanız böyle bir ortamda size nasıl bir avantaj kazandırır, varın bunu da siz düşünün.

6- Meraklı Olun

istock 161057193 9b6d806467134aa2252d973b81fc5bb7f2a4afb2 s900 c85 - Yaratıcılığınızı Artıracak 7 Öneri

Hayata küçük bir çocuğun baktığı gözlerle bakın. Küçükken hep sorular sorarız, hep merak ederiz. Fakat büyüdükçe sanki her şeyin sırrını çözmüşüz gibi birden bu merak duygusunu yitiririz. Hayatta en tehlikeli şey bir insanın cahil olması değil, cahil olduğunun farkında olmayarak her şeyi bildiğini sanmasıdır. Sokrates bile “bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir” derken insanların bilgi konusundaki bu özgüveni gerçekten şaşırtıcı. Bilim dünyasını takip ediyorsanız, 10 sene önce geçerli olan bazı şeylerin artık tam tersinin geçerli olduğunu da biliyorsunuzdur. Bilimsel çalışmalar sürekli devam ediyor ve yeni tezler üretilip yeni araştırmalar yapıldıkça eski ve işe yaramaz bazı bilgiler çöp oluyor. Bundan belki 10 sene sonra da şu an doğru bildiğimiz bazı şeyler yanlış olacak, bunu bilemeyiz. Her zaman şüpheci olun ve sorgulayın, araştırın. Her şeyi bildiğini düşünmek yaratıcılığa darbe indirir. Steve Jobs’un da dediği gibi; “aç kal, aptal kal.”

7- Müzik, Müzik, Müzik

13 Proven Benefits of Listening to Music 696x463 - Yaratıcılığınızı Artıracak 7 Öneri

Hayatımızın en büyük armağanlarından biri de müziktir heralde, o olmasaydı ne yapardık? Uzmanlar insanların sevdikleri müzikleri dinlerken strese bağlı kortizol seviyelerinde azalma meydana geldiğini, zihinlerinin daha kolay boşaldığını ve yapmaları gereken işlere daha iyi odaklandıklarını söylüyorlar. Sevdiğiniz müziklerin yanı sıra, klasik müzik gibi rahatlatıcı müzikler dinlemek de olumlu etki yaratabilir. Şüphesiz başarı yolunda müzik güçlü bir silahtır ve bunu göz ardı etmemeliyiz, doğru bir şekilde kullanmayı bilmeliyiz. Sizi mutsuz eden müziklerden kaçın, sizi mutlu eden ve rahatlatan, sevdiğiniz müzikleri ise daha fazla dinleyin.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir