Walmart’ın Başarı Hikayesi

Walmart, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir çok uluslu perakende mağazasıdır. Genellikle orta ve alt gelirli insanlara hitap edebilecek seviyede ucuz ürünler pazarlamaktadır. Bugün, Fortune Global 500 verilerine göre Walmart dünyanın en büyük 2. kamu şirketidir. Toplamda 2 milyona yakın çalışanı bulunmaktadır. Merkezi Bentonville, Arkansas’ta bulunmaktadır. 2009 yılında, 258 milyar dolarlık satış toplamının %51 kadarını Amerika’da gerçekleştirdiklerini açıklamışlardır.

Şirketin kurucusu Sam Walton ise tam bir iş insanı. 1945 yılında Butler Kardeşlerin Ben Franklin mağazalarından bir şube satın alarak işe başladı. Sam Walton’ın en baştan beri hedefi daha düşük fiyatlarla çok daha fazla kitlelere hitap etmekti. Daha fazla tüketiciye hitap edebilmenin kısa vadede daha çok kazanmaktan daha önemli olduğunu düşünüyordu. Zamanla Walton kendi felsefesine uygun düşük ücretlerle satış yapan tedarikçiler edindi ve yöntemlerini piyasada duyurmaya başladı.

Daha ilk yılında satışlarında %45 gibi bir büyüme elde etti ve toplamda yıllık 105,000 dolar kazanıyordu. Yıllar geçtikçe daha fazla kazandı; bir sonraki yıl 140,000 dolar kazanmıştı, ondan sonraki yıl ise 175,000 dolar. Açıkça görülüyordu ki pazara getirdiği yeni yöntemler ve satış tekniği işe yarıyordu. Firmayla kira sözleşmesi bitince ayrıldı ve kendine “Walton’s Five and Dime” (Walton’ın 5 ve 10 senti) adında yeni bir iş yeri açtı.

sam walton - Walmart'ın Başarı Hikayesi

Temmuz 1962’de, Walton ilk Walmart İndirim Mağazası’nı Rogers, Arkansas’ta açtı. Öngörüsüne göre Arkansas bölgesinde pazarlama alanında büyük bir potansiyel vardı ve bunda haklı çıktı; sonraki beş yıl içerisinde burada tam 24 Walmart mağazası açmıştı. Kuşkusuz Walmart büyüyordu. Herkes potansiyelin farkındaydı. Sam Walton da öyle. Sadece Arkansas’la sınırlı kalmamaya karar verdi. 1968 yılına gelindiğinde Walmart mağazaları Missouri, Oklahoma, Clare ve Sikeston’da da yerini alacaktı ve bay Walton 12,6 milyon dolarlık bir satış başarısı elde edecekti.

tyler directory pics 336 - Walmart'ın Başarı Hikayesi

1970 yılından itibaren Walton 38 şubeye sahipti, bu mağazalar 44,2 milyon dolarlık bir ciro potansiyeli taşıyordu ve mağazalarda tam 1500 kişiye istihdam imkanı tanınıyordu. Walton büyük bir iş adamı oluvermişti. Amerika’da artık Walmart mağazaları bir marka haline gelmişti ve herkes tarafından tanınıyordu. İnsanlar Walmart’ı konuşuyor, orta ve düşük gelirli aileler sürekli Walmart’tan alışveriş yapıyorlardı. 1970 yılı 1 Ekim itibariyle Walmart borsaya da açılmıştı ve New York borsalarında tanınmıştı. Halka arz ilan edildikten sonra Walmart tüm Amerika’ya yayılmaya hazırdı. 1974 yılında Tennessee, Kentucky ve Mississippi’de ilk franchising girişimleri başlamıştı. Walmart Texas’a kadar ulaştığında, Amerika’nın her yerinde toplam 125 şubeye sahipti, 7500 çalışanı vardı ve 340 milyon dolar satış hacmine sahipti. Artık Walmart büyüyordu ve onu durduracak hiçbir engel yoktu. Amerikan halkı Walmart’ı benimsemiş ve sevmişti, alışveriş yaparken tercih Walmart oluyordu.

Walmart şirketi 25. kuruluş yılını 1987 yılında kutlarken, toplam 1198 mağaza ve 15,9 milyar dolarlık ciro rakamlarını açıklıyordu. İlk Walmart Supermarket Washington’da açılmıştı, artık Amerika sınırları Walmart’a yetmiyordu ve ülke sınırlarını da aşmaya başlamıştı. 1995 yılında Brezilya ve Arjantin’de ilk Walmart mağazaları açıldı. 1999 yılında Walmart şirketi Britanya’da bulunan süpermarket zinciri ASDA’yı 10 milyar dolar karşılığında satın aldı ve Avrupa pazarına da giriş yaptı. 1991 yılında Meksika’da, 1994 yılında Kanada’da ilk mağazalar açıldı ve şube dağıtımları hızla devam etti. Walmart artık Amerika’nın en büyük perakende zinciriydi. 2000 yılında toplam satış rakamları 165 milyar doları buldu. 2005 yılına gelindiğinde, Walmart 312 milyar dolarlık satış hacmine ulaşmıştı; Amerika Birleşik Devletleri’nde 3800 mağazaya sahipti ve tüm dünyada 6600 tane Walmart mağazası bulunuyordu. Şu an Amerika’da Walmart o kadar yaygınlaştı ki bir Walmart mağazasına denk gelmeden 100 kilometreden fazla gidemiyorsunuz.

Wal Mart - Walmart'ın Başarı Hikayesi

Bugün, Walmart başlangıçta kimsenin aklının ucundan geçmeyecek seviyelere gelmiş durumda. 15 ülkede 55 farklı isimle Walmart mağaza zincirleri bulunuyor. Tüm dünyada tam 8500 Walmart mağazası var. Bay Walton’ın temel prensibi en düşük fiyatlarla en fazla kitleye hitap edebilmek. Walmart en çok da düşük gelirli kitlelere hitap edebilmek ve onların bile rahatlıkla alışveriş yapabileceği ürünler sunmak istiyor. Walmart’ı bu kadar ünlü ve yaygın yapan en büyük etmenlerden birisi de bu olsa gerek. Türkiye’de BİM, Şok, Migros gibi mağazalar Türk tüketicisi için ne demek ise, Walmart da ABD tüketicisi için aynı anlamı taşıyor.

27walmart web2 master1050 - Walmart'ın Başarı Hikayesi

Bugün 2,2 milyon tam zamanlı ve yarı zamanlı Walmart çalışanı bulunuyor. Şirketin kendi içinde başarısı muazzam, fakat tüm dünyada yarattığı istihdam imkanı da bir o kadar etkileyici. Forbes’ın dünyanın en değerli markaları sıralamasında 22. sırada bulunan Walmart, Pepsi, Honda, Marlboro, Ford ve HP gibi dünya devlerini de geride bırakmış durumda. Hiç kuşkusuz tarihin en büyük başarılarından biri olan Walmart’ın kurucusu Sam Walton başarısını iki şeye bağlıyor. Birincisi müşteriye verdiği değer. Walton, “En büyük servetiniz, müşterinizdir. Öyle ki sadece başka bir yerden alışveriş yaparak kasiyerden CEO’ya kadar herkesi işsiz bırakabilir. Müşteri olmadan biz bir hiçiz, o halde müşteriye en büyük alaka ve dikkati göstermeliyiz” diyerek müşterilere ne kadar önem ve hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurguluyor. İkincisi ise büyük düşünmek. Bugün Walmart tek bir mağazadan bir dünya markası haline geldiyse, Walton bunun düşünce tarzıyla yakından ilintili olduğunu söylüyor. “Yüksek beklentiler kesinlikle her şeyin anahtarıdır” diyor Sam Walton. Kuşkusuz ki zamanında tek bir mağazayla yetinmek isteseydi bunu da başarabilir ve çok rahat bir hayat sürebilirdi. Fakat kendisi büyük düşünmeyi severdi, yüksek beklentiler içerisindeydi. Walmart’ı çok yükseklere layık görüyordu, öyle de oldu.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir