Vodafone’un Başarı Hikayesi

Vodafone, dünyada bulunan telekomünikasyon şirketleri arasında büyüklük bakımından 3. sıradadır ve Türkiye de aralarında olmak üzere onlarca ülkede hizmet vermektedir. 30 civarında ülkede direkt hizmet veren, 20’den fazla ülkede de ortaklıkları bulunan Vodafone, 1991 yılında Birleşik Krallığa bağlı Berkshire şehrinde kurulmuştur.

Cep telefonlarına hücresel ağ sağlama fikri 1984 yılında Racal Electronics ve Milicom Inc. şirketleri tarafından ortaya atıldı. Vodafone’un kökleri bu iki firmaya dayanıyor. Daha sonra birkaç ortaklık değişimi ve farklı girişimler sonucu 1991 yılında Vodafone Group kuruldu ve hizmet vermeye başladı.

Vodafone ismi “Voice (ses)”, “Data (ağ)” ve “Phone (telefon)” isimlerinin köklerinden geliyor. Voice Data Phone isminde karar kılan kurucular, daha sonra ismi kısaltıp daha akılda kalıcı hale getirmeye karar verince, şirketin adını Vodafone yapmakta fikir birliğine vardılar. Vodafone’un meşhur “konuşma işareti” logosu ise 1997 yılından itibaren kullanılmaya başlandı.

Vodafone 840x440 - Vodafone'un Başarı Hikayesi

İlk kurulduğu yıldan itibaren, telekomünikasyon alanında köklü isimlerle de çalışmanın verdiği avantajla sektörde hızla yol kat eden Vodafone, 1999 yılından itibaren çeşitli birleşmeler yaşadı. 1999 yılında AirTouch Communications şirketiyle birleşen Vodafone’un amacı, dünyanın en büyük cep telefonu firmasını kurmaktı. Günümüzde bu girişim konusunda pek istedikleri seviyeye ulaşamadıklarını görsek de, Vodafone telekomünikasyon konusunda birçok ilke imza atacaktı.

Vodafone, ilk uluslararası telefon konuşması desteği sağlayan telekomünikasyon şirketi oldu. Daha sonra cep telefonundan internete bağlanma konusunda da Vodafone kullanıcıları bir ilki yaşadılar. Vodafone Live ile, Vodafone kullanıcıları cep telefonları üzerinden internet bağlantısına erişebiliyorlardı. Bu dünyada bir ilkti.

vodafone 3330537k large trans NvBQzQNjv4BqqVzuuqpFlyLIwiB6NTmJwfSVWeZ vEN7c6bHu2jJnT8 - Vodafone'un Başarı Hikayesi

Şirket tarihi boyunca, onlarca ülkede bulundurduğu binlerce bayilik ile birlikte Vodafone’un amacı, kullanıcılarına en hızlı ve en kaliteli telekomünikasyon hizmetini sunmak oldu. 2016 yılına gelindiğinde Vodafone’un geliri 40,9 milyar doları bulacaktı. Şu an tüm dünyada 110.000’den fazla Vodafone çalışanı bulunuyor ve istihdam konusunda da bir telekomünikasyon şirketi için oldukça büyük rakamlara ulaşılmış durumda.

TÜRKİYE’DE VODAFONE

Dünyanın en büyük uluslararası mobil iletişim şirketlerinden biri olan Vodafone bünyesinde yer alan Vodafone Türkiye, 31 Mart 2017 itibariyle hizmet sunduğu 22,8 milyon abonesiyle Türkiye’nin ikinci büyük mobil iletişim şirketidir.

Türkiye’nin en büyük uluslararası doğrudan yatırımcılarından olan Vodafone Türkiye’nin bugüne kadar toplam yatırımları 20 milyar TL’ye ulaştı.

2010’da Borusan Telekom’u bünyesine katan Vodafone Türkiye, 2011’de de Türkiye’nin en büyük alternatif telekom operatörlerinden Koç.net’i bünyesine dahil etti.

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonu doğrultusunda bireylere ve kurumlara mobil ses, sabit ses, mobil internet, ADSL ve fiber hizmetleri sunan Vodafone Türkiye, yaklaşık 3.300’ü aşkın çalışan kadrosu, 1.200’ü aşkın perakende mağazası ve ekosisteminde bulunan 43.000 paydaşı ile faaliyet göstermektedir.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir