Video Oyunlarını Bırakmanız İçin 6 Geçerli Sebep

Vaktin nakit olduğundan bahsetmemize ve bu dünyada zamanımızın kısıtlı olmasından dolayı bazı şeyleri daha kısa sürede yapabilmek için çözümler aramamıza rağmen video oyunları gibi zaman öldürmekten başka bir işlevi olmayan şeylerin hala hayatımızda olması büyük bir ironi olur. Hala video oyunlarını oynamakta ısrar ediyorsanız, akıllı telefonunuzda, bilgisayarınızda ya da tabletinizde hala oyunlara yer verip zamanınızı bunlara harcıyorsanız, bu yazıda artık bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz adına 6 geçerli sebep sunacağım sizlere.

1- Yapay Haz

train intelligence artificielle - Video Oyunlarını Bırakmanız İçin 6 Geçerli Sebep

Birçok insan hiç oyun oynamazsa hayattan nasıl zevk alabileceklerini sorgulayarak karşı tez uydurmaya çalışırlar. Fakat bu kişinin kendine inandırdığı ve tamamen kendisinin uydurduğu bir hikâyedir. Beyniniz ve mutluluğunuzdan sorumlu olan dopamin sisteminiz siz onu nasıl şekillendirdiyseniz o şekilde çalışır. Yani siz beyninizi bu tür oyunlardan zevk almaya yönelik, hatta ve hatta bunlara bağımlı olmaya yönelik biçimlendirdiyseniz elbette zevk peşine düştüğünüz zaman girdiğiniz delik oyunlarla çevrili o yapay dünya olacak. Ben canım sıkıldığı zaman bile oyun oynamayı düşünmüyorum. Eğer zevk peşindeysem bunu başka şekillerde, örneğin daha anlamlı hobilerimin peşinden giderek elde ediyorum. Oyun oynamak ve oyundaki o bölümleri birer birer geçmek size yapay haz sağlar ve sanki gerçekten bir şeyler başarmışsınız hissi yaratır. Bu his sürekli tekrarlanırsa hayatta bir şeyler başarmaya dair motivasyonunuz azalır.

2- Vakit Kaybı

tempo milldesk - Video Oyunlarını Bırakmanız İçin 6 Geçerli Sebep

Günde 3 saat oyun oynadığınızı farzedersek, bu süreyi çıkarıp yerine hayallerinize, hedeflerinize olan yolculuğunuzda sizlere fayda sağlayacak aktiviteleri koymuş olursanız ne kadar büyük bir avantaj elde edebileceğinizi düşünün. Telefonunuzda oyun oynayacağınız süreyi kitap okuyarak, bilgisayarınızda oyun oynayacağınız süreyi ders çalışarak ya da girişimci kişiliğinizi geliştirecek makaleler okuyup videolar izleyerek geçirdiğinizi varsaydığınızda hayatınızda ne denli büyük bir değişimi tetikleyebileceğinizi anlayabilirsiniz. Haftada 21 saatinizi tamamen boş bir eylemden alıp kendinizi geliştirmeye adadığınızı düşünebiliyor musunuz? Bu vakit kaybına artık bir son verin.

3- Para Kaybı

Dollarphotoclub 71772431 1024x971 - Video Oyunlarını Bırakmanız İçin 6 Geçerli Sebep

Birçok kişinin tek bir kitap alacak ya da bir video eğitim seti alacak parası yoktur ama oyunlara harcayabileceği parası her zaman vardır. Her ne kadar korsan oyun sektörü gelişmiş olsa da, oyun içerisinde bulunan ücretli özelliklerin ya da karakterlerin satın alınması için yüklü miktarda para harcama ihtimaliniz yüksektir. Bugüne kadar öyle ya da böyle oyunlara para harcamışsınızdır. Özellikle bilgisayarda oynanan oyunların fiyatları hayli yüksektir; diğer oyun konsolları ve makinelerini saymıyorum bile. Bu harcadığınız parayı kendinize yatırım yapmak için kullandığınız zaman büyük bir değişimin de kapısını aralamış olursunuz. Kendi gelişiminize değil de kendi kıyafetlerinize bile bu parayı harcasanız oyunlara harcamaktan daha mantıklı bir harcama yöntemi seçmiş olursunuz.

4- Erteleme

Now Later - Video Oyunlarını Bırakmanız İçin 6 Geçerli Sebep

Genellikle oyunun başına oturduğunuzda oyunu açarken düşündüğünüz vakitten çok daha fazlasını harcarsınız. 10 ya da 20 dakika dediğiniz süre uzar da uzar; 3-4 saati hatta daha fazlasını bile bulur. O süre içerisinde yapmanız gereken her şeyi ertelersiniz, ertelersiniz ve ertelediğiniz şeyler bir yığın olarak birikir ve yetiştirilemeyecek hale gelir. Parça parça yaptığınızda halledilebilecek işler bir yığın haline geldiğinde yapılamaz gibi görünür ve hepsinden vazgeçersiniz. Düzensiz bir hayatın başlangıç noktasıdır bu da. Ertelemek yaşamı kaçırmaktır. Kendinizi oyuna kaptırıp hayatınızın bir bölümünü boşu boşuna israf etmek yerine yapmanız gereken gerçek hayat görevlerine odaklanın.

5- Anksiyete

Coping With Anxiety and Depression 722x406 - Video Oyunlarını Bırakmanız İçin 6 Geçerli Sebep

Gamer’ların birçoğu psikolojik bozukluklarla savaşır. Bunların en masumları da anksiyete ve asosyalliktir. Zamanının çoğunu bilgisayar ya da diğer elektronik cihazların başında oyun oynayarak geçiren insanlar genellikle sosyalleşmeye ya da insan ilişkilerine vakit ayıramazlar. Ayrıca böyle bir yaşam tarzı hareketsizliği de beraberinde getirir ve boyun, sırt ve diğer eklem ağrılarından tutun da daha başka birçok fiziksel soruna kapı açar. Böyle bir hayat tarzının şişmanlık ve obeziteye kapı açtığını da söylemeye gerek yok. Oyunlarda çok iyi başarılar elde etmiş olabilirsiniz ama sosyal hayatta da sosyal fobi, anksiyete, asosyallik gibi birçok psikolojik rahatsızlık kazanmış olursunuz. Asosyallik insan doğasına tamamen terstir ve sizi ölüme bile götürme gücü vardır (buradan da görebileceğiniz gibi).

6- Gereksiz Stres

stress title image tcm7 162632 - Video Oyunlarını Bırakmanız İçin 6 Geçerli Sebep

İlk maddede de görebileceğimiz gibi beyin gerçek hayatla izlediğimiz sürreal hayat arasındaki farkı anlamakta genellikle beceriksizdir. Oyunda kazanacağınız ödüller nasıl sizi mutlu ediyorsa kaybettiğiniz bölümler de sizi o kadar kızdırır, üzer ve strese sokar. Örneğin savaş oyunlarında, gerçek savaşın içinde olmanız kadar olmasa bile beyin bir miktar kortizol salgılar ve bu sizde gereksiz strese yol açar. Hayatınızda sorun bulunmasa bile bu tür yapay görüntüler sanki hayatınızda problem varmışçasına vücudunuza kortizol yayar ve bu da testosteron düşüklüğünden kalp krizi riskini tetiklemeye kadar birçok soruna yol açar.

Bu makaleden sonra hala oyun oynamayı planlıyorsanız yazıyı baştan aşağı okuyup tekrar düşünün derim. Zira bu hayatta başarıyı istiyorsanız zamanınızı nasıl harcadığınıza kesinlikle dikkat etmeniz gerek. Eğer uçmak istiyorsanız önce vücudunuza yüklediğiniz gereksiz yükleri boşaltmanız gerek. Bu yükler sırtınızdayken kendinizi başarı için kasmanızın hiçbir anlamı olmayacak, 2 adım ileri gidip 1 adım geriye döneceksiniz her zaman.

Başarılarınız daim olsun.

KategoriEtiketler

Bu yazı için bir yorum var;

  1. Steam adındaki oyun platformunda oynadığım oyunların toplam saatine baktım da pişman oldum. Toplamda 1500 saat ne demektir ya? Ortalama iki ayım boşa gitmiş. Bunun için doktorlardan destek de aldım ama sanırım kafada bitiyor her şey. Ne alkol ne sigara alışkanlığım var ama oyun bağımlılığının da önüne geçersem hayalime bir adım daha yaklaşmış olacağım…
    Teşekkürler Başarı Okulu…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir