TYT – YKS Sosyal Dersinde Netlerinizi Artıracak Faktörler

Sosyal, içinde bulunan bolca ezber, tarih, açıklama ile kolay gözüken fakat genellikle öğrencileri en çok yoran derslerden biridir. Eşit ağırlıklar ve sözeller için vazgeçilmez, sayısallar için ise rakiplerini eleme konusunda bir yardımcıdır. Bugün sizler için araştırdığım ve deneyimlediğim TYT ve YKS denemelerinizde netlerinizi artıracak bazı faktörlerden bahsedeceğim. 

ygs tarih dersine nas%C4%B1l %C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1l%C4%B1r - TYT - YKS Sosyal Dersinde Netlerinizi Artıracak Faktörler

Tarih ezberi ve yorumu bol oluşuyla sorularında çelişkiler dolu bir derstir. Öncelikle eşit ağırlık ve sözel bölümünde olan öğrencilere göre ele alırsak tarih çalışırken zamana çok dikkat edilmesi gerekecektir. Tarih içinde bulunan bolca ezberinden dolayı çoğu öğrencinin sayfalarca özetler çıkardığı, oturup bütün kitabı ezberlemeye çalıştığı bir derstir. Fakat bunların çoğu fark etmesek de bize zaman kaybettirir. Not alarak değil, sadece konu anlatım kitabında soru çözeceğimiz konuyu bir iki kere okuyup ardından bolca soru takviyesiyle çalışmak bizim için çok daha yararlı olacaktır. Çözdüğümüz sorulardaki yanlışlarımızı, ince ipuçlarını not almak da bizim için faydalı olabilir. Ayrıca sayısal bölümündeki arkadaşlarımızın da gözünden bakarsak, sosyale paragraf sorusu mantığı ile bakmak kesinlikle yanlıştır. Sosyal soruları okuduğunu yorumlama konulu sorular olduğu için muhakkak her soruda ufak bilgilere de ihtiyacımız vardır. Bu yüzden soru çözmeden, önceki konuyu okuma, tekrar etme bizim için çok önemlidir. 

10 sinif tarih - TYT - YKS Sosyal Dersinde Netlerinizi Artıracak Faktörler

Coğrafyanın tarihe oranla içinde çok az yorumlama bulunması herkesi zorlayan bir durumdur. Coğrafya çalışırken dikkat edilmesi gereken konu nokta atışı yapmaktır. Önceki senelerden çıkan konulara bakıp, daha çok soru çıkan konulara göstereceğiniz ağırlık sizin için çok daha yararlı olacaktır. Ayrıca coğrafyada eleyici olan soru tipi genellikle işlem, hesaplama olan sorulardır. Bu yüzden konulardaki sayısal formülleri not almanız ve sürekli tekrar edebileceğiniz şekilde gözünüzün önünde bir yerlere koymanız sizin için yararlı olacaktır. Sayısal öğrencilerin gözünden bakmak gerekirse de coğrafya tarihe göre daha zor bir ders olarak görülmesinden ötürü nokta atış yapmak özellikle sayısal öğrenciler için çok önemlidir. 

felsefe nedir 4910 16 05 51 - TYT - YKS Sosyal Dersinde Netlerinizi Artıracak Faktörler

Felsefe ve din konuları ne kadar daha az önemli gözükse ve öğrenciler tarafından sınava çalışmada arka plana atılsa da çoğu kişinin böyle düşünmesinden dolayı eleyici olma konusunda mutlak bir bonustur. Tüm gruplar için eğer zaman ayırabilecekler ise çalışmaları, eğer zamanlarının kalmayacağını düşünüyorlarsa da önceki senelerden çıkmış sorulara bakmaları ve bu sorulardan ufak ipuçlarını not almaları veya konu özetlerine bakmaları yararlı olacaktır. 

Sayısal arkadaşlar için ocak ayı sosyal bilimlere başlamak için güzel bir zamandır. Bir an önce başlayıp programlı bir çalışmayla sosyali bitirmeniz sizin için sınavda muhakkak bir bonus olacaktır. Dikkat etmenizi öneririm. 

Eğer önceden paylaştığımız net artırma yöntemlerini henüz okumadıysanız Türkçe için buraya, matematik için buraya, biyoloji için buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. 

Hayattaki tüm sınavlarınızda başarılar. 

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir