TYT-YKS Kimya Dersinde Netlerinizi Artıracak Faktörler

Yeni yıla girdik, zaman çok hızlı akıyor ve gittikçe TYT-YKS’ye yaklaşıyoruz. Bugün sizler için araştırmalarım ve tecrübelerim doğrultusunda kimya dersinde net artırma yöntemlerinden bahsedeceğim. 

Kimya sayısallar için vazgeçilmez, eşit ağırlık ve sözel öğrenciler için de fizik ve biyolojiden daha kolay görüldüğü için iyi bir eleyici derstir. Peki kimya’da nasıl net artırabiliriz?

2000px Periyodik tablo tr.svg - TYT-YKS Kimya Dersinde Netlerinizi Artıracak Faktörler

Kimya dersinde öncelikle neredeyse kimyanın temeli olan periyodik tabloya çok dikkat etmeliyiz. Periyodik tablo bize hem atom numaraları, hem elementlerin özellikleri, hem de çeşitli fiziksel ve kimyasal faktörler açısından bilgi verdiği için bizim için çok önemlidir. Bu sebeple özellikle sınavlarda sorulan, periyodik tablonun ilk yirmi elementini ve periyodik tablo üzerinde hangi yöne yönelimin neyi nasıl etkilediğini çok iyi ezberlemeniz sizin için fazlasıyla önemlidir. Benim tavsiyem internetten bir periyodik tablo fotoğrafı bastırıp bu özellikleri kendiniz yazmanız ve her gün bakabileceğiniz bir yerde tutmanızdır. Bu, ezber yapmanızı da kolaylaştıracaktır. 

CBSE schools to run tuck shops - TYT-YKS Kimya Dersinde Netlerinizi Artıracak Faktörler

Kimya dersinde en önemli faktörlerden bir tanesi de kaynak seçimidir. Öncelikle çok zor kaynak arayışına değil doğru kaynak arayışına ihtiyacınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kimya dersinde en ufak bilginin bile çok önemli olduğunu, bir yanlış bilginin domino taşı gibi her şeyi sırayla yıkacağını göz önünde bulundurursak, aldığınız kaynakta mümkün olduğunca az yanlış soru olması çok önemli. Bu yüzden kitap alırken güvendiğiniz hocalarınıza veya güvendiğiniz dostlarınıza danışmanızda fayda var. Yanlışlarınızı da aksatmadan hocalarınıza sormayı asla ihmal etmeyin. 

organkabc - TYT-YKS Kimya Dersinde Netlerinizi Artıracak Faktörler

Kimyanın en büyük dertlerinden bir tanesi organik kimya konusudur. Şu sıralar çoğu öğrenci hala TYT konularını bitirmekle uğraşıyordur fakat organik kimya sizden sizin ayıracağınız zamandan daha fazlasını isteyebilir. Eğer mezun değilseniz bu konuyu ilk kez göreceğinizden ve konunun zorlu bir konu olmasından dolayı,  bu konuyla henüz tanışmamış olsanız bile TYT konularını çalışırken organik kimya konusuna da ara ara bakmanız sizin için yararlı olacaktır. 

Z - TYT-YKS Kimya Dersinde Netlerinizi Artıracak Faktörler

Matematik her derste olduğu gibi kimya dersinin de içindedir. Gerek kanunlar konusunda gerekse YKS konularında bizi oldukça zorlayan sorularla karşılaşmaktayız. Bu açıdan kimya dersindeki işlemlerin temeli olan birim çevirmelerini çok iyi bilmenizde fayda var. 

Sizler için kimya dersinde size yararlı olacak bazı faktörleri bir araya topladım. Hala göz atmadıysanız Türkçe dersi için buraya, matematik dersi için buraya, biyoloji dersi için buraya, sosyal dersi için buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. 

Hayatınızda gireceğiniz tüm sınavlarda başarılar. 

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir