Türkçe Netlerinizi Artıracak #5 Etken

Sınavlarda sayısal, eşit ağırlık veya sözel ayırt etmeden herkes için önemli ve ayırıcı derslerden biri olan Türkçe dersinde netlerimizi nasıl arttırabiliriz?
 

1. Karalamaktan Vazgeçin

Özellikle paragraf sorularında sorulardaki metinlerin her cümlesinin altını çizmekten vazgeçin. Bu sizin için hem bir zaman kaybı olur hem de yaptığınız karalamalar bazen görmek isteyeceğiniz şeyi görmemenize sebep olur. Metin içerisinde sadece işinize yaracağını düşündüğünüz cümlelerin altını çizin. Bu hem gereksiz karalamalar yapmanızı engeller hem de soruyu daha rahat görmenizi sağlar. Yaptığınız kalem sürüklemenin okurken sizi hızlandırdığını ve de dikkatinizi artırdığını düşünüyorsanız bunu kalemin arka tarafıyla yapmanız sizin için çok daha yararlı olacaktır. Gereksiz karalamalardan kaçının. 

soru2222 - Türkçe Netlerinizi Artıracak #5 Etken

 

 

2. Tablo Yapın

Türkçede sayısal derslerdeki gibi formüller olmasa da dikkat edilmesi gereken her bir konunun başka bir konuya alt başlık olan eklerinin olmasıdır. Bunların çoğu da birbirine benzediğinden sınavda en çok bilinen fakat emin olunmadığından dolayı yapılmayan şeylerin başındadır. Bu yüzden her konu çalışmanızda kendinize bir tablo hazırlayıp neyin neye ait olduğunu yazarsanız sizin için çok daha verimli olur. Ona her gün bir on beş dakika bakmanız bile önünüzdeki denemelerde size yarar sağlayacaktır. 

H1dmyPLR6MKNccahS2wUX9cMZv2YIImlPwI3MJb2TUGAHSYj2TjrqCzL9vEA9Zn61Pc=w300 - Türkçe Netlerinizi Artıracak #5 Etken

 

3. Çarprazlama Yöntemi

Sınavlarda uzun ve yorucu paragraflar çoğu zaman sizi yorabilir. Çözdüğünüz deneme sanki size hiç bitmeyecek gibi geliyor olabilir. Bu yüzden örneğin yirmi Türkçe sorusundan sonra araya biraz başka ders alıp sonra tekrar Türkçeye dönmeniz sınavda yorulmamanızı, bıkmamanızı ve daha dinç olmanızı sağlayabilir. Yapacağınız çarprazlama sizin daha düzgün ve yorulmamış bir beyinle sınavı bitirmenize destek olur. 

x mark x clip art f - Türkçe Netlerinizi Artıracak #5 Etken

 

4. Bakış Açısı

Çoğu öğrenci daha dikkatli olmak amacıyla paragrafı okurken kağıda çok fazla yaklaşır ve yavaş yavaş paragrafı okur. Paragrafa çok yaklaşmak yanlıştır çünkü sorunun tamamını görememenize sebep olabilir. Bakış açınız hatta sınavda oturuşunuz bile bu yüzden çok önemlidir. Gözünüzden kaçan şeyler muhakkak olacaktır. Belirli bir düzeyden daha yavaş okumak da dikkatinizi dağıtacaktır. Mümkün olduğunca orta hızlı ve içinizden okuyun. Böylece anlamanız çok daha kolaylaşacaktır. 

student test - Türkçe Netlerinizi Artıracak #5 Etken

 

5. Kaynak Seçimi

Türkçe dersinde kaynak seçerken kolay kitaplara başvurmanız size pratiklik sağlamayacaktır. Orta seviyeli bir kitaptan sınavlarda şu ana kadar en çok çıkan cümlede anlam, dil bilgisi ve özellikle de paragraf konularından her çeşit soru çözülmesi gerekir. Türkçe’de yapacağınız doğrular sizi çoğu insanın öne geçirebilir.

1*Q3D6MsZT aoEZnd3w65BXQ - Türkçe Netlerinizi Artıracak #5 Etken

 

Türkçe dersi için sizlere olan tavsiyelerim şimdilik bu kadar. İlerleyen zamanlarda diğer dersler için de paylaşım yapmaya devam edeceğim. Bu konudaki görüşlerinizi, yorumlarınızı ve sorularınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Gireceğiniz tüm sınavlarda hepinize başarılar. 

Ayrıca Matematik Netlerinizi Artıracak 5 Etken’e daha bakmadıysanız buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bu yazı için bir yorum var;

  1. Devamının gelmesine çok sevindim. Diğer dersler için önerilerinizi de sabırsızlıkla bekliyorum. Çok teşekkürler. ☺

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir