Tommy Hilfiger’in Başarı Hikayesi

Tommy Hilfiger, 6.7 milyar dolarlık şirket değeriyle Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük giyim markalarından bir tanesidir. Mağaza, erkek, kadın ve çocuklar için spor giyim, kot giyim, parfümeri, ev eşyaları, saat ve diğer takılar satmaktadır ve dünyaca ünlü bir giyim markasıdır. Tommy Hill tarafından Amerika’da kurulmuştur ve şu an dünyanın her yerinde yüzlerce şubeye sahiptir.

OD AR809 20ODD1 OZ 20120531181733 - Tommy Hilfiger’in Başarı Hikayesi

Şirketin kurucusu Tommy Hill doğuştan girişimci ruhuna sahip bir insandı. Okulu yarım bırakmış ve gençlere kıyafetler satmaya başlamıştı. İlk işlerinde çoğu girişimci gibi başarısız oldu fakat para kaybetse de, çok önemli tecrübeler kazandı ve işiyle ilgili önemli kişilerle tanıştı.

Geniş çevresinin de desteğiyle, 25 yaşında kıyafet sektörüne yeniden atıldı. İlk işini Tommy Hill adıyla kurmak istedi, fakat çevresinin de görüşlerine dayanarak Tommy Hilfiger isminin daha çekici olduğuna karar verdi ve bu isimde karar kıldı.

R1507A HILFIGER GEHRING TOC 383x215 - Tommy Hilfiger’in Başarı Hikayesi
Şirketin ilk CEO’su Fred Gehring

Tommy küçüklüğünden beri İngiliz, özellikle de Londra modasına hayrandı. İlerleyen yıllarda İngiltere’deki moda akımı kendisine ilham verecek ve tasarımlarına yansıyacaktı. Tommy Hilfiger şirketi, 1985 yılında Tommy Hilfiger Corporation adı altında kuruldu. Şirketin liderliği kurucu Tommy Hilfiger ve CEO Fred Gehring’de idi.

1200px Tommy Hilfiger portrait 2009   Tommy Hilfiger - Tommy Hilfiger’in Başarı Hikayesi

Şirket kurulduğu ilk yıllardan ve ürünlerini basmaya başladığından itibaren büyük ilgi gördü. Bunun da yan etkisi olarak, markanın birçok taklitçisi çıkmaya başladı. Tommy’nin tasarımlarını taklit eden birçok mağaza açıldı ve bu markanın gelişimi ve parlaması için büyük tehlike arz ediyordu. Tommy, yaptığı reklamlar sayesinde bu gibi tehlikelerin üzerinden gelmesini bildi. Snoop Dogg gibi ünlü isimlerle reklam yaptı ve bu isimler Tommy Hilfiger’in sembolü haline geldi. Marka dünya çapında tanınmaya başladı.

daniel grieder appointed the new ceo of tommy hilfiger - Tommy Hilfiger’in Başarı Hikayesi
Şirketin şu anki CEO’su Daniel Grieder

Tommy’nin en çok gurur duyduğu şey, dışarıya çıktığında insanların üzerinde kendi markasına ait kıyafetler görmesi. 2 gün sonra 66 yaşına girecek olan Tommy, hayatı boyunca insanların giydiği şeylerle ilgilendi ve nasıl giyinmeleri gerektiğini öngörerek tasarımlarıyla modaya yön verdi.

İlk girişimine başladığında cebinde sadece 150 doları vardı ve şu an kurduğu şirket tam 6.7 milyar dolarlık bir değere sahip. Tommy bütün başarısını işine olan tutkusuna borçlu olduğunu söylüyor. Bu yaşına rağmen hala işini azimle ve severek yapıyor.

7c357f66d34875a45e199209e65c29e6 - Tommy Hilfiger’in Başarı Hikayesi

Tommy’e göre eğer başarılı olmak istiyorsanız, sevmediğiniz şeyleri yapmak için kendinizi zorlamak yerine sevdiğiniz işi yapmanız bu yolda büyük önem arz ediyor. Tommy Hilfiger, sevdiği ve tutkulu olduğu bir işi yaparak dünya çapında başarı elde eden isimlere en güzel örneklerden bir tanesidir. Tutkusunu yaptığı inovasyonlara yansıtmıştır.

tommy hilfiger coupons - Tommy Hilfiger’in Başarı Hikayesi

Tommy Hilfiger bütün yaş gruplarına hitap eden bir giyim markasıdır. Dünyanın her tarafında hayranları bulunmaktadır. Hayranlarının ihtiyaçlarını karşılaması için de dünyanın dört bir yanında şubeleri bulunmaktadır. Tommy, şirketinde genç ve dinamik insanlara yer verir. Markayı gerçekten seven ve tutkuyla bağlı olan insanların markaya kazandırdığı yenilikleri gururla izlediğini söylüyor. Tommy’nin amacı, giyilmeye layık olmayacak hiçbir ürün üretmemek. İnsanların seveceği ve beğenerek giyeceği her ne varsa bunları tasarlayıp ürünlerine yansıtmayı amaçlıyor, ve ortalama ürünler üretmekten nefret ediyor.

Tommy Hill, 20. yüzyılın sonları ve 21. yüzyılın başlarında dünyanın giyim alışkanlığına yön vermiş, tarihin en büyük girişimcilerinden bir tanesi. Markasının daha uzun yıllar boyu giyim sektöründe öncü markalardan birisi olacağı ise şüphe götürmez bir gerçek.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bu yazı için 4 yorum var;

  1. Siteniz hayırlı uğurlu olsun 🙂 paylaşımlarınız çok güzel gerçekten ilham veriyor. Takip ediyorum sizi süperisiniz

  2. Hayırlı olsun güzel işler yapıyorsunuz . İşinizde başarılar dilerim. Bizlere ilham veriyorsunuz teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir