Testosteron, Hırs ve Motivasyon

Eğer kendinizi motive hissetmiyorsanız, bunun sebebi düşük testosteron seviyeleri olabilir mi? Testosteron kadın erkek farketmeksizin bütün insanlarda az ya da çok miktarda bulunan ve yaşamsal işlevleri olan bir tür hormondur. Halk arasında yaygın bilinenin aksine testosteron “erkeklik” hormonu değildir, erkeklerde bulunduğu gibi kadınlarda da bulunmakta olan bir hormondur. Başlıca görevleri ise cinsel arzuyu düzenlemek, hırs ve motivasyon sağlamak, miktarı yükseldikçe kişiye erkeksi özellikler (vücudun kıllanması, sesin kalınlaşması, daha kaslı bir vücut) kazandırmaktır. Kadınlarda ortalama olarak erkeklerde bulunan testosteron oranının yaklaşık 40’ta 1’i bulunmaktadır. Bu yüzden de erkeklerde görülen erkeksi özellikler kadınlarda görülememektedir. Kadınlar dışarıdan hormon takviyesi almadıkları sürece erkeksi hormon seviyelerine ulaşamazlar. Fakat kadınlarda da erkeklerde de bulunan doğal testosteron seviyesi aşağı düşünce testosteronun sağladığı faydalardan olan “motivasyon ve hırs” da aşağı düşmeye başlar. Başarı için bizi yakından ilgilendiren başarma hırsı ve motivasyon testosteron seviyelerine bağlı olarak değişkenlik gösterdiği için, testosteron seviyelerini olması gereken seviyelerde tutmamızda fayda vardır. Bu seviye (farazi değer vermek gerekirse) erkeklerde 200-250 ise, kadınlarda ancak 5-6 kadardır. Fakat erkeklerde nasıl 150’e düşünce düşük testosteron etkileri görülmeye başlanıyorsa, kadınlar da 5-6 seviyesinden 2-3 seviyesine düşünce aynı olumsuz etkileri görürler. Yani her iki cins de düşük testosteron miktarına sahipken mutsuz, depresif ve tembel hissetmeye yatkındırlar. Bu yazıda testosteron seviyelerimizi doğal ayarında tutmamız ve biraz daha yükseltmemiz için yapabileceklerimizi ele alacağız.

1- Dengeli Beslenin

eat healthy1 - Testosteron, Hırs ve Motivasyon

Testosteron seviyelerinizi yukarıda tutmak istiyorsanız dengeli beslenmelisiniz. Düşük karbonhidrat, düşük yağ içeren diyetler testosteron’a olumsuz etki eder. İçerisinde “düşük” kelimesini gördüğünüz beslenme tarzlarından uzak durun. Günde 3 ana öğün yiyin ve bu öğünleriniz protein-karbonhidrat-yağ bakımından dengeli olsun. Özellikle sağlıklı yağlar tüketmeye özen gösterin.

2- Yediklerinizi İyi Seçin

Learning to Eat Healthy 2 - Testosteron, Hırs ve Motivasyon

Vücudunuza aldığınız besinlerin kalori üretmekten başka bir işlevi yoktur. Bir dilim kek belki bir tabak zeytinyağlı ıspanak yemeğinden daha lezzetli görünebilir, ancak kalori değerleri hemen hemen aynıdır. Vücudunuz için aynı enerjiyi sağlarlar. Vücudunuz için de bu önemlidir. Yediğiniz her şey yakıt işlevi görmektedir. Vücudunuza kirli yakıt alırsanız, vücudunuz da buna göre tepki verir. Basit karbonhidratlar ve ıvır zıvır yiyecekler testosteron seviyelerine olumsuz etki ederler. Daha doğal beslenmeye çalışın. Özellikle soya içeren yiyeceklerden uzak durun.

3- Plastikten Uzak Durun

11225739 M - Testosteron, Hırs ve Motivasyon

Plastik şişeden su içmemeye çalışın. Teflon tavalarda yemek pişirmemeye özen gösterin. Plastik tabaklarda yemek yemeyin. Yediğiniz içtiğiniz şeyler plastikle temas ettiği anda vücudunuzda testosteron ile tersinir çalışan östrojen seviyelerini artırmaktadırlar. Bunun yerine cam şişeleri, granit tavaları ve porselen tabakları tercih edin.

4- Spor Yapın

hiit workout 0 - Testosteron, Hırs ve Motivasyon

Spor yapmanın testosteron seviyelerini artırdığını söyleyen yüzlerce çalışma var. Sporu hayat tarzınız haline getirin ve haftanın birkaç günü kendinize program yaparak antrenmanlar ayarlayın. Spor yapanların, yapmayanlara nazaran daha fazla testosteron seviyesine sahip olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.

5- Stresten Uzak Durun

stress - Testosteron, Hırs ve Motivasyon

Stresli bir yaşam tarzına sahipseniz bu vücudunuzda birçok görünmeyen hasara sebep olacaktır. Bunlardan biri de düşük testosteron seviyesidir. Daha mutlu bir hayat süren insanların, daha stresli ve mutsuz hayat süren insanlara nazaran çok daha yüksek testosteron seviyelerine sahip oldukları gözlemlenmiş. Üzgün olduğunuz zamanlar hiçbir şeye çalışmak istemiyorsanız bu muhtemelen testosteron seviyelerinizin dibe vurmasından kaynaklıdır. Daha mutlu olmak zaten sizin hayat göreviniz. Daha yüksek testosteron seviyelerine sahip olmak istiyorsanız da daha mutlu yaşamanız gerektiğini artık biliyorsunuz.

6- Alkolden Uzak Durun

Alcohol v 2 resized - Testosteron, Hırs ve Motivasyon

Alkolden tamamen uzak durmanızı tavsiye ediyoruz ama mutlaka içmek istiyorsanız da bunu haftada 1 ve çok abartılı olmayacak bir şekilde sınırlamanız sizin faydanıza olacaktır. Alkol tüketimi östrojen seviyelerini artırıp testosteron seviyelerini aşağı çeker. Bunun sürekli hale gelmesi de kronik testosteron zayıflığını beraberinde getirir.

7- İyi Uyuyun

woman in bed 8 ways lose weight while you sleep md - Testosteron, Hırs ve Motivasyon

Yeterli uyku alınmadığı zaman bunun testosteron seviyelerini olumsuz etkilediğini gösteren çalışmalar var. Vücudunuzu dinleyin. Bazen fazla uyumanızı, bazen az uyumanızı isteyebilir. Az uyumanız gerekiyorsa zaten siz istemeden vücudunuz sizi erkenden uyandıracaktır. Ama eğer fazla uyumanız gerekiyorsa, bunu gün içerisinde uykulu olmanızdan anlayabilirsiniz. Eğer uykunuzu tam almamışsanız vücudunuzla mücadele etmekten vazgeçin ve biraz daha fazla uyumaya çalışın. Tamamen zinde bir şekilde günde 10 saat çalışmak, uykusuz bir şekilde 20 saat çalışmaktan daha iyidir.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir