Nikola Tesla’nın Gizemli Fikir Üretme Süreci

Daha önce Tüm Zamanların Dehası: Nikola Tesla yazımızda da hayatını detaylıca anlattığımız Nikola Tesla tarafından ortaya atılmış fikirleri ve bazı icatlarını topladığımız bu yazımızda aynı zamanda sizlere sabrın ve istemenin faydasını aşılamayı hedefliyoruz, iyi okumalar…

Nikola Tesla, öldükten sonra bile günümüze kadar hala eşine rastlanmamış fikirleri sayesinde dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı olarak kabul edilmektedir. İşte en çok bilinen icadı Alternatif Akım ve büyük dahi Nikola Tesla’nın fikir üretme süreci:

Alternatif Akım

Tesla’nın engin düşüncelerinin ışığında bakıldığında doğru akım kullanmak sistem bazında yanlış bir hamleydi. Üstelik alternatif akım ile birlikte motordaki ve jeneratördeki komütatörler ortadan kaldırılmalıydı. Fakat alternatif akım ışığında çalışması beklenen bir motor henüz o zamanlar üretimde olmadığından Tesla’nın bu fikrini kendi zamanı içerisinde kabul ettirmesi o kadar da kolay bir mesele değildi. Kendisinin okuduğu zamanlardaki sınıf arkadaşlarından olan Szigetti tarafından elektrik endüstrisini yakıp kavuracak bir ‘dönen manyetik alan’ keşfedilmişti. Bu sayede komütatör sorunu çözülmüş oldu. Bundan sonra alternatif akım elektrik sistemlerinin tasarımı ile başından sonuna kadar uğraştı ve kolayca bitirdi. Enerji tüketiminin daha ekonomik hale gelmesi ve ekonomik enerji iletimi için alçaltıcı ve yükseltici transformatörler ve motordan mekanik güç kazanmak için kullanılan alternatif akım motorları böylece Tesla tarafından bulunmuş oldu.

nikola tesla ile ilgili görsel sonucu

Tüm zamanların dehası olmasa da bizim zamanımızın en büyük zekalarından birisi olan Stephen Hawking‘i anlattığımız yazımıza burayatıklayarak göz atabilirsiniz.

Nikola Tesla, aklına nasıl yeni fikirler geldiğini ve düşünme biçminin detaylı anlamını merak eden birkaç arkadaşına karşı beynindeki yıldırımları ve şimşekleri anlattığında işlerin karıştığını fark ederek şu cevabı vermiştir:

Bu ışık patlamalarını hâlâ zaman zaman yaşıyorum. Yeni bir fikrin zihnimde parıldayıvermesi durumunda oluyor. Ama artık eskisi kadar heyecan verici değil bu. Eskiye nazaran daha etkisiz. Gözlerimi kapadığımda ilk önce çok koyu ve tek tonlu bir mavi fon görüyorum. Tıpkı açık ama yıldızsız bir gecede olduğu gibi. Birkaç saniye içinde bu alan parıltılar saçan ve bana doğru ilerleyen yeşil ışıltılar ile doluyor. Sonra sağ tarafımda birbirine paralel ve yakın ışınların oluşturduğu iki ayrı sistem görüyorum.

Ä°lgili resim

Bu iki sistem birbiri ile dik açı oluşturacak şekilde duruyorlar. Sarı, yeşil ve altın renklerinin hakim olmasına karşın yine de her türlü rengi içeriyorlar. Sonra bu çizgiler daha da parlaklaşmaya başlıyor ve her yere parlaklık saçan belirgin noktalar serpiliyor. Bu resim yavaş yavaş görüntü alanımdan çıkıyor ve sola doğru kayarak yok olup gidiyor. Yerini pek hoş olmayan ölü bir griliğe bırakıyor. Burayı çabucak kabaran ve kendine canlı formlar vermeye çalışıyormuş gibi duran bulutlar doldurmaya başlıyor.

İşin ilginç yanı şu ki ikinci aşamaya geçinceye kadar bu griliği belirgin bir şekle benzetemiyorum. Her seferinde uyuya kalmadan az önce gözlerimde kimi şeylerin yada insanların görüntüleri canlanıyor. Onları gördüğüm anda anlıyorum ki bilincimi yitirmek üzereyim. Eğer ortaya çıkmıyorlarsa yada bunu reddediyorlarsa biliyorum ki, bu uykusuz bir gece geçireceğim anlamına geliyor.”

Tesla yazı dizisi devam edecek.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir