Sylvester Stallone

Hayat dediğimiz yer…

Her zaman kolay olmayan ve her zamanın aynı güzellikte gitmediği bir yerdir. Böyle bir hayatın içinde yaşamak zor olsa gerek… Ne yapalım, pes edelim o zaman! Bırakalım bütün emeklerimizi, hiç emek vermeden bir yerlere gelen insanlar yesin o zaman bütün emeklerimizi! Sence en doğrusu bu mu? Hayır dediğini duyar gibiyim, bence de hayır! O zaman olması gereken ne? Yapmamız gerekenler, en güçsüz ve en dibi gördüğümüz zaman yapmamız gerekenler ne? Ben sana söyleyeyim… ‘’Vazgeçtim’’ dediğin o dakikaları hatırlayıp, sadece bir saniye düşünüp ‘’bu ben değilim’’ deyip ayağa kalkacaksın! Sen bir ‘’Sylvester Stallone’’ sen bir ‘’Rocky’’ gibi vazgeçmeyen ve asla pes etmeyen bir insansın! Yaşadıkların ne kadar zor olursa olsun, günü geldiğinde yaptıklarından gurur duyacaksın. En dip günlerini asla unutmayacak, en zirveye çıktığın zaman hatırlayacaksın! Sen asla çizgini aşmadan, vazgeçmeden, çalışmaktan asla vazgeçmeyen olacaksın!

Şimdi size ‘’Sylvester Stallone’’ gibi bir yıldızın başarı hikayesinden bahsedeceğim. Bu adam size, ‘’vazgeçmemeyi’’ öğretecek!

sylvester stallone 759 300x167 - Sylvester Stallone

Şimdilerde kendine has ifadesi olarak ezberlediğimiz ağız ve yüz yapısı, çocukluğunda geçirdiği kısmi yüz felcinin eseri.

Çocukken çektiği konuşma güçlüğü  ise bir aktörün sahip olmak için can atacağı bir özellik değil. Sylvester Stallone 1970 ve 1976 yılları arasında küçük rollerde bulunabilmiş bir oyuncu ve birkaç senaryo denemesinde bulunmuş tecrübesiz bir senarist… Ünlü bir oyuncu olma hayali ile New York’a gelir. Uzun süre rol bulamaz. Beş parasız, 3 hafta boyunca New Jersey otobüs istasyonunda uyumak zorunda kalır. İşler o kadar kötü gider ki çok sevdiği köpeğini 25 dolar karşılığında bir yabancıya satmak zorunda kalır. Bir gün Muhammed Ali’nin boks maçını izlerken aklına bir senaryo gelir. Hafta sonu uyumadan 3 günde ‘’Rocky’’ filminin senaryosunu tamamlar. Nihayetinde filmi çekmeye istekli prodüktörler bulduğunda kendisine 125.000 dolar teklif ederler ancak Stallone filmde kendi oynamak istediğini dile getirdiğinde, prodüktörler filmi bu şekilde çekmeyeceklerini belirtir. Hayallerinden vazgeçmeyen genç oyuncu senaryoyu satmaz. Haftalar sonra aynı prodüktörler Stallone’un oynamaması şartı ile senaryoya 325.000 dolar teklif ederler. Stallone yine hayır der. En son gelinen noktada, Stallone’un başrol oynamasını kabul ettiklerini ancak bu koşullarda sadece 35.000 teklif edebileceklerini söyler prodüktörler. Bunun üzerine teklifi kabul eden genç oyuncu, kazandığı 35.000 doların 15.000 dolarını satmak zorunda kaldığı köpeğini bulup geri almaya harcar. Bu köpek ‘’Rocky’’de gördüğümüz köpeğin ta kendisidir. Tüm bu zorlukların ardından ‘’Rocky’’ 300 milyon dolar hasılat yapar ve Stallone’un markalaşan sözünün kanıtı olarak tarihteki yerini alır; “Hayatta önemli olan ne kadar sert vurabildiğin değil, aldığın darbelere dayanıp devam edebilme dayanıklılığını gösterebilmendir.”

Creed 5 300x164 - Sylvester Stallone

Rocky Filminden replik!

‘’Dünya her zaman güllük gülistanlık değildir. Acımasız ve kötü bir yerdir. Ne kadar güçlü olduğun önemli değildir. İzin verirsen seni dizlerinin üstüne çökertir, sonsuza kadar orada kalmana sebep olur. Sen, ben, hiç kimse hayat kadar güçlü darbe vuramayız. Ama önemli olan ne kadar güçlü vurabildiğin değil, önemli olan o darbeyi yedikten sonra ileri doğru gitmeye devam edip edemediğindir. Kaç darbe alıp hayatta yoluna devam edebiliyorsun? İşte kazanmak böyle bir şey! Kendine inanmaya başlayana kadar, kendine ait bir hayatın olmayacak!’’

Bu sözler, dert diye dağ gibi büyüttüğümüz olayların boğazımıza takılmasının saçmalığını ve bir şeyleri tekrardan düşünmemiz gerektiğini anlatır! Kendimize inanmalıyız, kararlarımızda keskin ve net olmalıyız! Bu başarı hikayesini aklından çıkarma, her düştüm dediğin anda ‘’sadece hatırla’’ ve yoluna devam et!

‘’Hayaller bedavadır. Zor olan onları gerçeğe çevirecek iradedir.’’

Mutlaka okumanı tavsiye ettiğim diğer başarı hikayeleri  #1 #2 #3

Yazan: Tolga Akman

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir