Stephen King

Stephen Edwin King, ABD’li hikaye ve roman yazarı. 21 Eylül 1947 yılında, Sydney, Avustralya’da doğmuştur. Önceleri yalnızca kısa hikayeler yazan bir ”İngilizce Öğretmeni” olan Stephen King, bugün korku dünyasının en başarılı isimlerinden. İlk romanı Carrie (Göz) için 2.500 dolarlık (5.170 TL) avansı kabul eden King, 30 kere reddedildikten sonra kitabı yazmaktan vazgeçti. Eşinin de desteğiyle kitabı yazmayı bitiren King, yüzlerce kitabın arasından sıyrılıp çok okunan bir yazar haline geldi. Carrie (Göz) bugün iki kere filme uyarlanmış ve Stephen King’in en başarılı yapıtları arasında sayılan, 350 milyon kopyası olan bir romandır. Şunu unutmamak gerekir ki reddedilmek hayatımızın bir parçası. Her ne kadar bize kötü hissettirse de, aslında reddedilmek daha yaratıcı şeyler meydana getirmemiz için bir araçtır.

sknewnovel 4 300x170 - Stephen King

Stephen King, kendi de belirttiği gibi yazmaya bağımlıdır. Her sabah bir kaç saat yazı yazar. Bu onu tekrar etmeye götürdüğü için zamanında yazmayı bıraktığını söylemiş fakat sonra yeniden yazmaya devam etmişti. Her zaman hikayenin, geri kalan her şeyden önemli olduğunu düşünmüştür. Yazım şekli, karakterler ve benzeri şeyler önemlidir ama asıl olan hikayedir Stephen King’e göre. Genellikle hikayelerini önceden çok fazla tasarlamaz. Yazım sürecinde ortaya çıkmasını ister. Sebep olarak önceden tasarlanan hikayelerin ”kırıldığını” söyler. Stephen King’in kitaplarındaki en önemli etmen sürükleyici yazımı ve hikayeyi ana hikaye haricinde farklı konulara sürüklemesidir. Bu hikayelerini genellikle yazım sırasında ortaya çıkarmasından kaynaklanır. Bu kadar çok satmasının sebeplerinden biri bu kadar akıcı yazabilmesidir. Bu akıcılık sizi ilginç yerlerde farklı konularda ve farklı hikayelere bağlayabilir. Genellikle kitapların sonları beğenilmez. Birçok kitabın sonunu açık bırakmak hoşuna gider ki bence çok güzel bir fikirdir. Bazı kitaplarda ise sonu bir şekilde istenildiği gibi bağlanamaz ama hikaye yine de güzeldir. Çok üretken bir yazar olduğu için korku türündeki tüm konular üzerine yazmış denebilir. Hatta şöyle bir söz vardı. ”Yeni bir şey yazdığınızı sanırsınız fakat muhtemelen Stephen King bunu daha önce yazmıştır.”Stephen King’e göre yazmak iki farklı fikrin bir araya gelmesidir. Bunu yazma sanatında açıklar King. Hikayelerini bağlamayı sever. Eğer Stephen King’in söyleyişi ile sadık bir okuyucu iseniz muhtemelen başkalarının fark etmediği göndermeleri siz bazı kitaplarda fark edeceksinizdir. Bu bağlamları ve devam hikayelerinin sebebi kendinin de hikayenin ne olacağını, o karaktere ne olduğunu merak etmesidir. Dediğimiz gibi Stephen King öykülerini, yazım sürecinde ortaya çıkarır. Bazı ön sözlerinde bu konuya değinmiştir ve bazı devam hikayelerinde ise sadece kendi merakından dolayı hikayeyi yazdığını söylemiştir.

40 8 300x158 - Stephen King

Belki eşinin desteği, belki kader ve belki de Stephen King! Kim bilir, bu yolculuğun bu kadar etki bırakacağını. Günümüzde hepimiz King’in filmlerini izlemişizdir. Kimimiz adını bilmeden, kimimiz ise adını bilerek etkilenmişizdir. Çoğu filminde edindiğim anlam ve bazı çizdiğim yollar Stephen King’in kitaplarından geçer. Pes etmek, mücadeleye son vermek çoğumuzun yaşadığı olaylar olsa bile, bu durumu anlık ruh haline yükleyip yola devam etmeliyiz. Pes etmek korkakların işidir, yolun sonuna gelmeden son demek bilgisizlerin işidir. Siz kendinizde nereye dokunursanız, orayı iyileştirecek kişilersiniz. Çünkü sizler, pes etmeyenler ve başarılı olmayı hedefleyen kişilersiniz! 

Sizlere ”Stephen King” kitaplarından 4 tane tavsiyede bulunacağım. İşte o muhteşem 4 kitap!

YEŞİL YOL 

KARANLIK ÖYKÜLER

GÖZ

KUJO

Son Olarak 5 altın değerinde ”Stephen King” sözü!

”İyimserlik, başarısızlığa karşı verilen mükemmel bir tepkidir.”

”Amatörler ilham gelsin diye oturup beklerken, bizler uyanıp çalışmaya başlarız.”

”Gerçek korkularımızla baş etmemize yardım etsinler diye yalandan korkular uyduruyoruz.”

”Yapabilirsin, yapmalısın ve başlayacak cesaretin varsa yapacaksın.”

”Kurgu, yalanın içindeki gerçektir.”

Daha önce yazdığımız 3 başarı hikayesine de göz atmayı unutmayın! #1 #2 #3

Yazan: Tolga Akman

 

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir