Spor Salonunda Başarıyı Yakalamak

Yaklaşık 5 yıldır fitness ile uğraşıyorum; bu 5 yıl içinde birçok ülke, birçok şehir ve iş yeri değiştirmeme rağmen spordan asla vazgeçmedim. Vazgeçemedim; çünkü acı dönemini atlattıktan ve sonuçları görmeye başladıktan sonra spor sizin için bir bağımlılık haline geliyor ve isteseniz de bırakamıyorsunuz.

Bugüne kadar edindiğim tecrübelerin hepsini toparladım ve amatörler ya da sporda belirli bir seviyeye gelenler farketmez; herkesin işine yarayacak 5 tekniği kağıda döktüm. Ayrıca belirtmeliyim ki, aşağıda bahsettiğim şeyler sadece erkekler için değil, kadınlar için de geçerli. Sözü uzatmayalım, işte spor salonunda size başarıyı getirecek 5 madde:

1- Compound Egzersizler

Master the Pullup - Spor Salonunda Başarıyı Yakalamak

Vücudunuzu şekillendirecek, kas hacmi kazanmanızı sağlayacak en önemli iki hormon GH (büyüme hormonu) ve testosteron’dur. GH fazla etki edemediğimiz bir hormon, bu yüzden yazıda genel olarak testosteron’u hedef alacağım. Çünkü vücudunuz yeterli miktarda testosteron salgılamaz ise diyet, antrenman ve dinlenmeniz ne kadar mükemmel olursa olsun gelişemeyeceksiniz ve antrenmanlara vücudunuz tepki vermeyecek.

Bu bağlamda compund egzersizler, (barfiks, bench press, dips, squat, deadlift, barbell row gibi hareket esnasında çok fazla kası aktive eden egzersizler) izolasyon egzersizlerden (triceps pushdown, dumbbell curl, lateral raises gibi belirli bir bölgeyi çalıştıran hareketler) çok daha fazla kullanışlı. Compound egzersizler sayısız araştırmalarla gösterildiği gibi, izole egzersizlerden çok daha fazla testosteron salınımını tetikliyor. Zaten sporun henüz başlangıcında olan bir insanın izolasyon egzersizleriyle de pek işi olmamalı, çünkü bu egzersizler daha çok vücut belirli bir hacme ulaştığında eksik bölge kalırsa uygulanan egzersizler. Bu yüzden antrenman programınızı compound egzersizler üzerine kurmanızı tavsiye ediyorum.

2- Diyet

img 4705 - Spor Salonunda Başarıyı Yakalamak

Yine spor salonunda gereğinden daha fazla zaman harcamanızın gizli sebeplerinden olan bir faktörden bahsedeceğiz. Diyet. Ne kadar disiplinli ve doğru spor yaparsanız yapın, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmezseniz ya yerinizde sayacak, ya da daha geriye gideceksiniz. Testosteron’u temel alırsak, yine diyette testosteron hormonunu tetikleyecek gıdalardan tüketmeniz de önem taşımakta. Spor yapanların en çok düştükleri hata protein’i abartmaları. Araştırmalara göre yağsız kütlenin her bir kg’ı başına 1,5-2 gram protein tüketimi yeterli. Bunun daha fazlası, sizin almanız gereken diğer gıdaları almanızın önüne geçecektir çünkü bir günde belirli bir miktar kalori tüketebilirsiniz. Testosteron’u tetiklemek için doğal yağlardan bolca tüketmelisiniz. Doymuş yağlar genellikle iyi kolesterol ihtiva eder ve testosteron için oldukça önemlidir. Bunun yanında sağlıklı karbonhidratları da bolca tüketmeniz gerekiyor çünkü antrenman esnasında kullanacağınız birincil enerji kaynağı karbonhidratlardır. Tavsiyem, bütün öğünlerinizin yağ-protein-karbonhidrat’ı dengeli bir şekilde içermesi. Bunlardan birini dışarda bırakan düşük yağ, düşük karbonhidrat gibi diyetler asla faydanıza olmayacaktır.

3- Uyku

 

SG Why Sleep Matters 722x406 - Spor Salonunda Başarıyı Yakalamak

Hormonlarınızı maksimum seviyede kullanabilmeniz için uykuya kesinlikle önem vermeniz gerekiyor. Büyüme hormonu (GH) zaten en fazla uykuda salgılanıyor. Kaslarınız genellikle siz uyurken gelişir. Ayrıca yeterli uyku alanların, uykusuz kalanlara oranla çok daha fazla testosteron salgıladıkları gözlemlenmiş. Vücudunuzu dinlemeli ve ihtiyacı olan uykuyu ona vermelisiniz. Aksi halde boşa kürek çekmiş olursunuz. Diyet gibi, uyku da çoğu kişinin önem vermediği ve göz ardı ettiği bir etmen. Günde 7-9 saatlik uyku yetişkinler için optimum sayılıyor fakat vücudunuzu dinlemeniz gerekiyor. Çünkü her gün aynı enerji seviyesine sahip olamıyorsunuz. Bacak antrenmanı yaptığınız bir gün, kol antrenmanı yaptığınız bir güne nazaran çok daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilirsiniz. En iyisi, hiç alarm kullanmadan, vücudunuzun sizden istediği ölçüde uyumaktır. Fakat bu günümüz şartlarında biraz zor olduğu için, daha kısa sürede daha verimli bir uyku geçirmek zorunda kalıyorsunuz. Bunu nasıl başarabiliriz diye soruyorsanız, şu makaleye bir göz atın.

4- Müzik/Partner

training partner 1 - Spor Salonunda Başarıyı Yakalamak

Müzik dinlemenin kanıtlanmış 9 faydasını öğrenmek için bu makalemize göz atabilirsiniz. Spor salonunda yüksek motivasyon kesinlikle önemli. Daha fazla ağırlık kaldırıp daha enerjik çalışmanızın yanı sıra antrenman programınıza da eksiksiz uymanıza fayda sağlıyor motivasyon. Ve bu motivasyonu kazanmanın en kolay yolu müzik. Başarı Okulu motivasyon müzik listesini hala takip etmediysen, buraya tıklayarak Spotify listemize ulaşabilirsin. Fakat müzik dinlerken iyi bir kulaklık seçmenizi öneririm. Ağırlıkları indirip kaldırırken kulağınızdan düşüp konsantrasyonunuzu bozabilecek türden kulaklıkları kullanmayın. Kulak içine takılan kulaklıklardan ziyade, başa takılan kulak üstü kulaklıkları tavsiye ederim.

Müzikten başka bir diğer etken de partner. Genellikle sizin kadar sıkı çalışan ve antrenman günlerinize/saatlerinize uyan partner bulmak oldukça zordur, fakat eğer böyle bir partneriniz varsa oldukça şanslısınız. İyi bir partner gözetimiyle daha fazla ağırlıkların altına girebilir, karşılıklı motivasyon sağlayabilir ve spor salonunda daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa kendinize bir partner bulmanızı tavsiye ederim.

5- Sabır

patience in relationships 740x400 2 1501136899 - Spor Salonunda Başarıyı Yakalamak

Her işte olduğu gibi fitness’ta da istediğiniz şeyleri hemen elde edemiyorsunuz. Yüksek bir irade ve sabır gerektiren bir şey bu. Vücudunuzdaki değişimleri ilk birkaç hafta, belki birkaç ay göremeyebilirsiniz. İlk birkaç aylık periyot en zor olanıdır; çünkü bir yandan spor yapma alışkanlığı kazanmak isterken diğer yandan her hafta sıkı çalışıp karşılığını aynada göremeyebilirsiniz. Tabii “newbie gains” dediğimiz amatör kazanımları da söz konusu. İlk birkaç hafta/birkaç ay spor’dan verim alamazsınız fakat işler rayına oturduğu zaman, tüm spor yaşantınız boyunca kazanabileceğiniz en yüksek kas kütlesini de bu amatörlük zamanınızda kazanırsınız. Bu aşamaya kadar gelip, bu kazanımları gördüyseniz, bir daha da sporu kolay kolay bırakmazsınız zaten. Sabırlı olun ve sadece yapmanız gerekenleri yapın. Sonuçlar zamanla kendini gösterecektir.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir