Gün Boyu Motivasyonu Korumak – Canavar Olun!

İnsanlar sürekli “motive hissedemiyorum” ya da “motive oluyorum ve çalışıyorum, ama daha sonra bu motivasyonu koruyamıyorum” gibi şikayetlerde bulunuyorlar. Öncelikle şunu kabul etmeliyiz ki; motivasyon bir duygu durumudur. 24 saat mutlu olamayacağınız, 24 saat üzgün ya da 24 saat asabi olamayacağınız gibi, eğer kendinizi buna zorlamazsanız 24 saat motive de kalamazsınız. Başarılı olmanın en garanti yolu sağlam alışkanlıklara sahip olmaktır. İyi alışkanlıklarınız olduğu sürece motive hissetmeye gerek duymazsınız. Sıkı çalışma gibi bir alışkanlığı olan insan motivasyona neden ihtiyaç duysun?

Fakat bu yazıda bizim konumuz bu değil. Motivasyon güçlü bir silahtır ve bu silahı kullanmayı öyle ya da böyle öğrenmemiz gerekir. Şimdi sizlere kendimin de kullandığı, gün boyu yüksek bir motivasyon seviyesiyle çalışmamı sağlayan birkaç teknikten bahsedeceğim.

1- Hayalleriniz Görünür Yerlerde Bulunsun

5lVOf61 - Gün Boyu Motivasyonu Korumak - Canavar Olun!

Hayaliniz nedir? Ne elde etmek istiyorsunuz? Neden başarılı olmak istiyorsunuz? Sizin için başarının ölçütü nedir? LYS sınavında derece yapmak mı? İlerde son model bir Ghini’ye sahip olmak mı? Denize sıfır tripleks bir villada oturmak mı? Her neyi hayal ediyorsanız, her neyi düşlüyorsanız, uykularınızı ne kaçırıyorsa, bunu somut bir resim şeklinde sürekli göz önünde bulundurun. Kartpostal bastırıp duvarınıza asın, bilgisayarınızın masaüstü arkaplanı yapın, telefonunuzun kilit ekranına koyun. Baktığınız her yerde onu görün. Bu sizi hırslandırmaya yardımcı olacaktır.

2- Motive Edici Müzikler Dinleyin
cutcaster 901470482 happy executive listening to music outside medium - Gün Boyu Motivasyonu Korumak - Canavar Olun!

Ben genellikle trap ve heavy metal gibi sert tarzlar dinlerim. Şarkı sözleri de hoşuma gider. Bu tarz müzikler hem müzikal bakımdan, hem lirik bakımından sizi motive tutmak konusunda 1 numaradır. Ayrıca gün boyu mutlu hissetmek istiyorsanız elektronik müzik de dinleyebilirsiniz.

Başarı Okulu Spotify listemizi hala takip etmediyseniz buraya tıklayarak listeye gidebilirsiniz.

3- Spor Yapın

fit guy lunge barbell - Gün Boyu Motivasyonu Korumak - Canavar Olun!

Spor yapmak size yalnızca güzel ve sağlıklı bir vücut kazandırmaz. Aynı zamanda çalışma kapasitenizi artırır, size disiplini, sabretmeyi, azmetmeyi ve irade gücünü öğretir. Aynı zamanda spor yapan insanlar yapmayanlara göre çok daha fazla testosteron salgılar ki, testosteron de güç ve hırsı tetikleyen hormondur. Erkekler için bir numaralı hormon olmakla beraber, kadınlarda da az seviyede bulunur. Sayın bayan arkadaşlar, spor yapınca Arnold Schwarzenegger gibi olacağım diye korkmayın lütfen. İstediğiniz kadar spor yapın, yine de bir erkeğin testosteron seviyesinin 10’da 1’ine ulaşamazsınız. Korkmanızı gerektirecek bir durum yok dolayısıyla. Gidin ve spor salonunun tozunu attırın!

4- Bağımlılıklarınızdan Kurtulun

bad habits - Gün Boyu Motivasyonu Korumak - Canavar Olun!

Gün boyu bağımlılıklarınızı düşünerek geçirirseniz, kendi işlerinize nasıl odaklanacaksınız? Kendi işinize yönelik motivasyonunuzu nasıl koruyacaksınız? Ayrıca bağımlılıklarınızdan aldığınız haz beyninizde yeterli seviyelerde dopamin (mutluluk hormonu) salgılamaya yettiği için, beyniniz sizi bir şeyler başarmaya, sizi motive etmeye ve hırslandırmaya da gerek duymayacaktır. Bir şeyleri başarmanın sonucunda aldığınız hazzı, beyin zaten sizin bağımlılıklarınız sayesinde edindiği için, ekstrasına ihtiyaç duymayacaktır. Bunun yerine sizi bağımlılıklarınızı tekrarlamaya zorlayacaktır. Sürekli sigara içmeye, abur cubur yemeye, bilgisayar oyunları oynamaya zorlandığınızı düşünün. Bu şekilde hayallerinize odaklanıp nasıl motive olabilirsiniz ki? Bağımlılıklarınızdan kurtulun.

5- Olumsuz İnsanlardan Uzak Durun

negativepeople - Gün Boyu Motivasyonu Korumak - Canavar Olun!

İki kişi düşünün. Birisi gün boyu çok başarılı insanlarla takılıyor. Çok mutlu, pozitif, hırslı ve motive insanlarla birlikte oluyor. Arkadaş ortamı da böyle. Diğer kişi ise sürekli mutsuz, depresif, şikayetçi, hayata sürekli isyan eden, çevresinde beğenmediği şeylere odaklanan, sürekli kurban rolünde yaşayıp her şeyi kaderinin üzerine atan insanlarla aynı ortamda yaşıyor. Sizce hangisi daha başarılı olacaktır? Cevabı biliyorsunuz.

Bu 5 madde gün/hafta boyu motive kalmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır. Fakat yazının da başında belirttiğim gibi başarının asıl anahtarı sağlam alışkanlıklara sahip olmaktır. Başarı yolunda size fayda sağlayan şeyleri alışkanlık hâline getirirseniz hem sürekli motivasyon aramazsınız, hem irade gücünüzü kullanmak zorunda kalmadan gün boyu iyi işler çıkarırsınız. Bunun yanında sağlam bir motivasyon seviyesine de sahip olmak istiyorsanız, yukarıdaki maddeler size yetecektir. Başarılarınız daim olsun!

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir