Sizi Depresyondan Uzaklaştıracak Faktörler

Çağımızın en büyük rahatsızlığı ne kanserdir ne de başka bir hastalık. Çağımızın en büyük rahatsızlığı maalesef psikolojik hastalıklardır. Bunun nedeni kansere veya herhangi başka bir hastalığa yakalandığımızda iyileşmek için doktorlara gitmemiz, ilaçlar almamız, çevremizden yardım istememiz fakat psikolojik rahatsızlıklarımızın farkında olmamamız veya olsak da çekindiğimizden insanlarla paylaşmamamızdır. 

Depresyon, çoğu insanın farkında olduğu fakat harekete geçmediği psikolojik hastalıkların başında gelir. Hepimiz çeşitli ailesel meselelerimiz, aşk hayatımız, iş hayatımız, sosyal çevremiz veya eğitim hayatımızla ilgili zaman zaman problemler yaşarız. Bunlar bizi bazen bıkkınlık derecesinde rahatsız eder ve sonu gelmeyen bir bunalıma yani depresyona sokar. Peki bu depresyonu azaltmak için neler yapabiliriz? Aşağıda size önereceğim şeyler sayesinde kendinizi depresif hissettiğinizde bunu azaltabilirsiniz. 

tumblr static ckbc8z83zxsskk804kk84gksc 640 v2 - Sizi Depresyondan Uzaklaştıracak Faktörler

  • Öncelikle sevgili okurlar müziğin sihrine inanın. Depresif, dokunaklı aşk şarkıları seviyor olabilirsiniz fakat bu şarkılarda insan ister istemez kendiyle, geçmişiyle alakalı şeyler bulur ve bu şeyler genellikle insanın hüzünlenmesine yol açar. Depresif olduğunuz zamanlarda daha hareketli, neşeli parçalar dinlemeye önem gösterin. Kendinizi ritmin hareketine kaptırın ve hayatınıza neşeyi getirin. Motivasyonunuz eksikse sizi canavara dönüştürecek parçalarla kalp ritminizi tekrardan artırın ve o depresiflikten çıkıp hayata tekrardan dönün.

tumblr oua9egPUil1rnmcedo1 1280 - Sizi Depresyondan Uzaklaştıracak Faktörler

  • İnsanlar genellikle çevresindeki insanları, yüzüne gülenleri ve her sevgi göstereni dost sanar. Fakat çevremiz melek yüzlü şeytanlarla dolu. Çevremiz ve arkadaşlarımız günlük hayatımızın büyük bir kısmını kapsıyor. Onlarla yemek yiyor, onlarla geziyor hatta onlarla çalışıyoruz. Bu yüzden seçebildiğiniz kadar çevrenizdeki insanlar konusunda seçici olun. Kimisi yüzünüze güler ama söyledikleri ile sizi yaralamak ister. Bu gibi insanlardan uzak durup sizi mutlu edeceğini bildiğiniz, size huzur verdiğini hissettiğiniz insanlarla yakın ilişkiler kurmaya dikkat edin. 

tumblr inline mzjufjrmJn1r4ghsv - Sizi Depresyondan Uzaklaştıracak Faktörler

  • Depresifsiniz, yapacak hiçbir şeyiniz yok ve yatak mükemmel gözüküyor. Böyle düşünüyor olabilirsiniz fakat depresyonun en büyük sebeplerinden biri de hareketsizliktir. O yatağa yatıp bir kere pençesine kendinizi bırakırsanız bir daha kurtulamazsanız. Bu yüzden dengeli yaşayın, dengeli uykunuzu alın, sabahları spor yapın, durmadan hareket edin. Yürüyün, koşun, merdivenleri kullanın. Uyuşukluktan ve uyuşuk insanlardan kendinizi uzaklaştırın. Dengeli yaşam konulu yazımızı okumadıysanız da buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. 

depresyon - Sizi Depresyondan Uzaklaştıracak Faktörler

  • Hiç baştan başlamayı dilediniz mi? Her şeyin başına dönmeyi? Endişelenmeyin. Hiçbir şey yok, her şey mükemmel. Hayatta her deneyim sizin için bir derstir. Bu evrende olan hiçbir şey öylesine olmamıştır. Hepsinin sizin bireysel gelişiminize ve hayatınıza katkısı mutlaka vardır. Siz sadece geçmişe takılı kalmaktan kurtulmasını bilin. Kaybetmiş, fena halde yere çakılmış ve bitmiş hissedebilirsin. Fakat şu anda bu yazıyı okuyorsan, nefes alıyor ve eğer yaşıyorsan hala şansın var demektir. Çünkü hayattasın. Kendini geçmişe gömmekten kurtul ve geleceğine odaklan. Depresif, seni yoracak, bunalıma sokacak düşüncelerle o yatağa saplanma. Dibi görmüş olabilirsin ama daha fazla gidecek yerin yok, şimdi sıra zirvede. 

YouTube Upload Checklist@2x - Sizi Depresyondan Uzaklaştıracak Faktörler

  • Daniel Kahneman, Nobel ödülü olan tek psikolog olarak tarihe geçmiştir ve çok güzel bir teorisi vardır. Ona göre insanlar gün içinde birçok kez mutlu olur fakat mutlu olduğu anların farkına varmaz. Beyin ister istemez gün içinde yaşadığı kötü deneyimlere daha çok odaklanır. Fakat Daniel Kahneman’ın depresyonu azaltıcı bir formülü vardır. Her insan gün içerisinde onu mutlu eden şeyleri not almalıdır. Böylece insan gün sonunda aslıda ufak şeylerin de onu mutlu ettiğini ve aslında gününün hiç de fena geçmediğini anlar. Böylece onu mutlu eden şeylerin farkında olarak diğer günlerde bunlara ağırlık verebilir. 

Kendi deneyim ve araştırmalarımla hazırladığım listem şimdilik bu kadar. Bunları uygulamaya dikkat edin ve şunu unutmayın. Bu hayatta en çok vakit geçireceğiniz kişi sizsiniz.

Sizden daha değerli bir şey yok. 

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir