Sizi Daha Başarılı Kılacak 10 Etken

 

1. Kendini Keşfet

Başka insanlardan ilham veya fikir alabilirsin. Ama özgünleşemezsen özgürleşemezsin de. Bu yüzden belli bir noktadan sonra otur ve düşün. Kim olduğunu, neler yaptığını, neler yapabileceğini keşfet. En çok arzuladığın, hayalin olan şeyleri kafanda ayır. Ruhunda seni hayallerine ulaştıracak gücü bul. Bu güç aynı zamanda seni sen yapan şeylerden ibarettir. 

Programmatic Opens Doors B2B Marketing MediaMath 630x325 - Sizi Daha Başarılı Kılacak 10 Etken

 

2. Bir Amacın Olsun      

Bir amacın ve de vizyonun olsun. Amaçsız olursan, ne yapmak istediğini bilmezsen kaybolursun. Unutma kaplanlar bile avlarını yakalamadan önce bir hedef belirler ve ona odaklanırlar. Ardından sadece ona odaklı koşarlar. Eğer bütün avları aynı anda yakalamaya çalışırlarsa erken yorulurlar ve  aç kalırlar. Hedeflerini çok dikkatlice belirle ve onlar için vizyonundan şaşmadan çalışmaya başla. Üç günlük heveslere değil ömürlük ideallere sahip ol! Aksi takdirde basit bir hayatın sıradan parçası olursun.

amac3a7 ve hedefler - Sizi Daha Başarılı Kılacak 10 Etken

3. Özgüvenini Koru

Bir şeyler yapmaya ve insanların dikkatini çekmeye başladığında insanlar konuşmaya başlayacak. Sen de işlerin kötüye gittiğini düşüneceksin. Kimsenin yorumuna kulak asma. İyi yorumlar seni rehavete sürükleyebilir. Kötü yorumlar ise moralini bozup motivasyonunu aşağıya çekebilir. Sadece her yorumdan dersler al, her yorumdan kendine bir şeyler çıkar. Özgüvenini koru. Unutma ki kendini nasıl görüyorsan öylesin ve Muhammed Ali’nin de dediği gibi: ”Büyük bir şampiyon olmak için en iyi olduğuna inanmalısın. Değilsen bile öyleymiş gibi davran.” 

ozguven hastaligi.jpg 31715568 - Sizi Daha Başarılı Kılacak 10 Etken

 

4. Konfor Alanını Terk Et

Hedeflerini oturduğun yerden bekleyerek elde edemezsin ve de hayatını sürekli rahat yaşamak üzerine kuramazsın. Rahatlık zamanla motivasyonunu bozmaya başlar. Açlığının ve azminin coşkusunu azaltır. Bu yüzden konfor alanını terk et. Mükemmel zaman hiçbir zaman gelmeyecek. Mükemmel hissetsen de hissetmesen de hemen başla. Başladığın an zaten adapte olacaksın ve hayatın bir nebze daha zorlaştıysa bile bu seviye atladığın anlamına gelir.

images?q=tbn:ANd9GcTI4s4jkTwSw6s375QVFIWztvoKcntLnMtfkh1wbrdAAhgkHIoAlw - Sizi Daha Başarılı Kılacak 10 Etken

 

5. Arkadaş Çevrene Dikkat Et

Çevrendeki insanlar, arkadaş çevren senin kim olduğunu belirler. Çevrene bu düzende başı boş gezen, bu düzende kaybolmuş, bir amacı veya hedefi olmayan insanları alma. Bu insanlar asalaklıklarının farkındadır ve çevresindekilerin başarılarını görmek istemezler. Seni de aşağıya çekeceklerdir. İzin verme! Muhakkak çevrende sana katkı sağlayacak, seni geliştirecek bilgili, kültürlü ve amacı olan insanları bulundur.

47124f8d fe2e 4bf3 921c 55b36185fffb - Sizi Daha Başarılı Kılacak 10 Etken 

6. Çalışmayı Keyif Haline Getir

Çoğu insan çalışmaktan zevk almaz ve çalışmayı bir zorunluluk olarak görür. İstersen çalışmayabilir tembel bir şekilde bu dünyadan geçip gidebilirsin. Ya da sıkı çalışıp bu dünya için gerçekten bir anlam ifade edebilirsin. Biz az çalışıp çok kazanmak isteyenlerin dünyasında yaşıyoruz. Bu yüzden birazcık gayret gösterdiğinizde zaten diğerlerinden kendinizi ayıracaksınız. Çalışıyorsunuz çünkü bunu kendiniz için yapıyorsunuz. Daha iyi bir yaşam elde edebilmek için ve çok çalışırsanız da gerçekten elde edeceksiniz; bu yüzden keyif alın. 

ders calismak - Sizi Daha Başarılı Kılacak 10 Etken

 

7. Alışkanlıklarına Dikkat Et 

Alışkanlıklar günlük rutininin büyük bir bölümünü kapsar. Bu yüzden alışkanlıklarını mümkün olduğunca sana yararlı olacak, gün içerisinde seni daha verimli hale getirecek şeylerden seç. Tabi istersen sigara ve alkol alışkanlığı da edinebilirsin. Fakat bunları isteyip de kullanamadığın her an stres yapacaksın ve bu da dengeni bozacak. Çalışma düzenini eksi yönde etkileyecek. Kötü alışkanlıklarından kurtul. 

 

k 04185400 518829 - Sizi Daha Başarılı Kılacak 10 Etken

 

8. Geçmişindeki Çöpleri Ayıkla

Şu anda, dünyanın en başarısız insanı olabilirsin. Fakat geçmiş tarihe karıştı ve eğer geçmişe odaklı yaşarsan sen de tarihe karışacaksın. Geçmişi ne geri getirebilirsin ne de geri gidebilirsin. Ne varsa bugünde var. Ne yoksa bugünde yok. Ne olacaksa bugün olacak veya ne olmayacaksa bugün olmayacak. Düne dönemeyiz, yarın hayatta mıyız bilemeyiz. Fakat şu an buradasın. O zaman yaşa! Yaşa ve her günün yeni bir başlangıç olduğunu unutma. Geçmişinden sana yararlı olacak deneyimlerinden ders çıkar ve geri kalan bütün çöpleri orada bırak. Onlarla devam etmeye çalışırsan onlar zamanla seni de kirletecek ve kokutacak. Bu yüzden gerekli olanı al ve çöplerden kurtul. 

gecmis - Sizi Daha Başarılı Kılacak 10 Etken

 

 9. Kendini Geliştir

Yaşam bir döngüden ibarettir. İnsanlar doğar, büyür ve ölür. Teknoloji durmadan gelişir, bilim durmadan gelişir. Eğer sen bu değişime ayak uydurup gelişemez isen bu döngüye köle olursun. Fakat kendini geliştirirsen bu döngüyü yönetenlerin arasına girersin. Kendini geliştirmek için her şeyin farkında olman gerekir. Bu yüzden gözlerini aç ve çevreni izle, fark et! Daima oku, araştır ve yönelmek istediğin konuda her şeyi öğren. Sadece okuyan ahmaklardan olma. Oku ve okuduğunu anlayıp hayatına sok. Elon Musk’ın da dediği gibi; ”Neyi bilmediğimiz hakkında hiçbir fikrimiz yok.” Yeni şeyler okuyarak, öğrenerek aklını daima taze tut. 

5771413 - Sizi Daha Başarılı Kılacak 10 Etken

 

10. Risk Al 

Hiçbir zaman ”keşke” diyenlerden olma. Bir şeyleri yapmadığı için pişman olanlardan değil her zaman yaptığı için pişman olanlardan ol. Çünkü yaptığın zaman en azından deneyimlemiş ve sonunu görmüş olursun. Zaman geçtikçe “acaba yapsaydım nasıl olurdu” diye düşünmek seni bitirir. Bu yüzden risk almaktan çekinme. Bir tane ve de çok kısıtlı bir hayat yaşıyoruz. Sürekli korkanlardan olursanız şu an yaşadığımız hayatın ilerisine gidemeyip sürekli yerinde sayanlardan olursunuz. O yüzden oturmayın ve hemen başlayın. Hayalleriniz sizin ayağınıza gelmeyecek, onlara siz sahip olacaksınız. 

58aff4c364580 1 850x325 - Sizi Daha Başarılı Kılacak 10 Etken

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir