Sınava Çok Az Kaldı, Ne Yapmalıyım?

Uyarı: bu makale yüklü miktarda suçluluk içerir.

Bu aralar site üzerinden gönderilen mailler ve sosyal medya üzerinden gelen özel mesajlar genellikle üniversiteye giriş sınavına çok az kaldığı ve çalışılmadığı için pişmanlıklar yaşandığı yönünde. Maalesef yumurta kapıya dayanmadan bir şeylerin ehemmiyetinin farkında olamıyoruz.

Bu suçlu mesajlar da hâliyle bir mucize, bir bilinmedik yöntem bekliyor bizden. Mucize var elbet. Ama bu mucizeleri gerçekleştirmek için de en önemli eleman sizsiniz. Bu mucizeyi gerçekleştirebilecek kadar sıkı çalışmanız ve aşağıda belirttiğim maddelere harfiyen uymanız gerekiyor. Vakit geçti elbet, ama hâlâ çok geç değil. Sınava sanırım 4 ay gibi bir süre kaldı. Bu yazı sınavlarına zamanında çalışmayan herkes için geçerli. Kaç ay ya da kaç hafta kaldığı önemli değil. Eğer sınavlara çalışmak için normalden daha bir kısa zaman kalmışsa önünüzde, bu saatten sonra akıllıca davranmanızdan başka çare yok. Şimdi sizi günahlarınızdan arındıracak birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

1- Canavar Modunu Açın

beauty and the beast 5   dan stevens   still   h   2016 1 - Sınava Çok Az Kaldı, Ne Yapmalıyım?

Başarı fedakârlıklardan ibarettir. Eğer gerçekten bu sınavı kazanmak istiyorsanız an itibariyle canavar modunu açın ve yapabileceğiniz bütün fedakarlıkları yapın. Günde ne kadar, kaç saat çalıştığınızı saymayın. Gözünüzü açtığınız andan itibaren, uyuyana kadar çalışabildiğiniz kadar sıkı çalışın. Limitleri zorlayın. Yaptığınız fedakarlıkların sayısını artırın. Eğer gerekiyorsa 4 ay hiçbir şekilde arkadaşlarınızla bile takılmayın. Zaman öldürmeyin. “Ee, ben nasıl motive olucam, nasıl kafa dağıtıcam?” diyorsanız cevabı deneme sınavı sonuçlarınızı okurken kendiniz görürsünüz.

2- Sabır

patience in relationships 740x400 2 1501136899 - Sınava Çok Az Kaldı, Ne Yapmalıyım?

Canavar modunu açtıktan itibaren lütfen biraz sabırlı olun. Hayatınızda bir değişiklik yaptığınız zaman zihninizin buna adapte olması biraz sürecektir ve bu süreçte mutlaka ama mutlaka acı çekeceksinizdir. Bunun süresi ortalama 1 ile 1 buçuk aydır. Bu süreden sonra çektiğiniz acıların, ızdırapların miktarı büyük ölçüde azalacak. Sıkı çalışmak bir alışkanlık haline gelecek ve emin olun bu kez siz sıkı çalışmaktan başka bir şey düşünmeyeceksiniz. İlk 1 ila 1 buçuk aylık süre hayâti önem taşımaktadır. Bu süreçte ağlayın zırlayın, ne yaparsanız yapın sıkı çalışma disiplininizden kesinlikle vazgeçmeyin.

3- Günün İlk Saatleri

pexels photo 415380 - Sınava Çok Az Kaldı, Ne Yapmalıyım?

Sabahın ilk saatleri irade gücünüzün tepe noktasında olduğu ve bütün iradenizi en verimli şekilde harcayacağınız saatlerdir. Bu saatleri mutlaka değerlendirin. Mümkünse gece erken yatın ve sabah olabildiğince erken kalkın. Gece erken uyuyamıyorum diyorsanız bu yazıyı, sabah erken kalkamıyorum diyorsanız bu yazıyı okuyun. Uykunuzdan en iyi verimi alabilmek için de şu yazıyı okuyabilirsiniz. Sabah çok erken kalkmak; atıyorum saat 6 gibi uyanmak bir de şu yönden etkilidir: Eğer bu saatlerde uyanırsanız sabah yapmanız gereken işleri kimse uyanmadan yapmış olursunuz ve bunları yalnız başınıza yapıp sadece kendi ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız için çok daha çabuk yapıp bitirmiş olursunuz. Fakat ne olursa olsun günün ilk saatlerinin %90’ını çalışmanıza harcayın. Günün ilerleyen saatlerinde irade gücünüz tükenme noktasına gelecektir.

4- En Zorlar En Sona

easy hard by stuart miles freedigitalphotos net - Sınava Çok Az Kaldı, Ne Yapmalıyım?

Daha önce verdiğim önerilerde zor olan ve beceriksiz olduğunuz derslere öncelik vermeniz gerektiğinden ve en çok bunlara zaman harcamanız gerektiğinden bahsetmiştim ama o öneri standart durumlar için geçerliydi. Şimdi zamanınız çok dar, çok kısıtlı. Sınavda çıkacağını bildiğiniz konuları bir liste hâline getirin ve zorluk derecesine göre sıralayın. En kolay olanları halledip zorlara doğru adım adım gelin. Çünkü zor konuları 2 günde anlarsanız kolay olanları 1 günde anlayacaksınızdır ve zor da olsa kolay da olsa sınavda 1 net 1 nettir. En başta zor konulara odaklanırsanız sınav zamanı gelene kadar toplam konuların belki %40’ını bitirmiş olursunuz fakat kolay olanlardan başlarsanız sınav zamanı gelene kadar konuların çok daha büyük bir yüzdesini halletmiş olursunuz. Ayrıca direk zor konulardan başlamak irade gücünüze de büyük bir yükleme yapacağından pes etme ihtimalinizi daha da yükseltecektir. En kolaylardan başlayın ve konuları bir bir devirirken bir yandan da canavar moduna olan alışkanlık sürenizde ilerleme sağlayın.

5- Motivasyon

maxresdefault - Sınava Çok Az Kaldı, Ne Yapmalıyım?

Eğer hâlâ sosyal medya hesabınız yoksa bir Instagram hesabı açın, Başarı Okulu Instagram adresini takip edin ve sayfaya gönderi atıldığında anında haberdar olmak için gönderi bildirimlerini açın. Bunun dışında Youtube’da motivasyon ya da kişisel gelişim adına faydalı kanallar bulursanız abone olun. Motivasyon büyük bir silahtır ve biz bu yolda bütün silahlarımızı kullanıp canla başla savaşmak zorundayız. Bunun dışında bir Spotify uygulaması indirin ve sizler için hazırladığımız motivasyon müzik listesini ücretsiz dinleyin. Sosyal medya hesaplarınızı başka amaçlar için kesinlikle kullanmayın. Kafa dağıtmak için mizah ya da diğer abuk subuk sayfalara girdiğiniz an bunu 10 dakika ya da yarım saatle sınırlayamazsınız. Bir bakarsınız birkaç saatiniz boşu boşuna geçmiş. Her saatin değeri çok önemli bizim için, çünkü sınava çok az bir zaman kaldı unutmayın.

6- Bu Bir Süreç

measuring progress 0 - Sınava Çok Az Kaldı, Ne Yapmalıyım?

Bilin ki bu bir süreç. Sınava 4 ay, 3 ay, 2 hafta kalmış olabilir. Ne olursa olsun yapmanız gereken tek şey yukarıdaki maddelere uyup, sıkı çalışıp gözlerinizi karartmanız ve ödülü sonuna kadar istemeniz. Bu bir süreç ve hayatınız boyunca devam etmeyecek. Eğer hayatınızda güzel bir şeyler olsun istiyorsanız, kendinizle gurur duyacağınız şeyler başarmak istiyorsanız bir sürece girmeli ve ne gerekiyorsa feda etmek zorundasınız. Ben sizden bu süreçte zamanınızı, terinizi, belki de gözyaşlarınızı feda etmenizi istiyorum. Bu süreci atlattıktan sonra bilin ki her şey daha güzel olacak. Hiç bitmeyecek gibi geldiği zamanlarda bir süreçte olduğunuzu hatırlatın kendinize. Unutmayın ki bu süreci gerektiği gibi atlatırsanız hem sınavda çok güzel bir puan alacaksınız, hem de bu süreçte öğrendikleriniz ve hayatınıza kattığınız disiplin size uzun yolda çok daha fazla şey kazandıracak.

Unutmayın, hiçbir zaman geç değildir. Ve imkânsız olan tek yolculuk hiç başlanmayan yolculuktur.

İmkânsız denilen şeyleri imkânı olanlar hâline dönüştürmek tamamen sizin elinizde.

Hayatınızda karşınıza çıkacak bütün sınavlar karşısında başarılarınız daim olsun.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir