Robert Kiyosaki’den Zenginlik Dersleri

Robert Kiyosaki’yi diğer girişimcilerden ayıran en büyük fark, hem zengin hem de yoksul bir babayla büyümüş olması ve her ikisinin de farklı düşünce yapılarını test etmiş olmasıdır. Zenginliğin hayat tarzı ve düşünce yapısından geldiğine inanan Robert Kiyosaki daha çok emlak yatırımları yapar ve emlak zengini iken Amerikan başkanlığına yükselen Donald Trump ile de bir kitabı vardır. Kendisinin en çok bilinen kitabı “Zengin Baba Yoksul Baba” dünya çapında milyonlarca satılmış ve girişimcilerin yol göstericisi olmuştur. İşte para uzmanı Robert Kiyosaki’den birkaç zenginlik dersi:

1- Para Sizin İşçinizdir

28b7b753390244473ea6491222a5bc4b - Robert Kiyosaki’den Zenginlik Dersleri

Para kazanın ve kazandığınız parayı yine para kazanmak için kullanın. Kasanıza girdiği andan itibaren para artık sizin işçinizdir. Onu nasıl kullandığınıza bağlı olarak da zengin ya da yoksul olursunuz. Paranızı yatırım araçlarına kullanın ve bırakın siz uyurken bile paranız sizin için çalışsın.

2- Aktif Satın Alın, Pasif Değil

top 10 passive income ideas 2016 - Robert Kiyosaki’den Zenginlik Dersleri

Sizin olduktan sonra devamlı olarak size gelir getiren şeyler sizin “aktif varlıklar”ınızdır. Siz satın aldıktan sonra sürekli sizden bir şeyler götüren ya da size hiçbir ekonomik katkısı olmayan şeyler ise “pasif varlıklar”ınızdır. Zenginlerle yoksulları ayıran en büyük fark, zenginlerin sürekli aktifler satın alıp düzenli gelirini artırması, yoksulların ise sürekli pasif varlıklar satın alarak ekonomik bağlılıklarını artırmasıdır. Bir hisse kağıdı sizin aktif varlığınızdır, pasif varlık olan sıfır bir otomobil ise siz gaza ayağınızı bastığınız anda ikinci el sınıfına girer ve büyük oranda değeri düşer. Aktif-pasif ayrımını iyi yapmalısınız.

3- Gereksiz Borca Girmeyin

credit card debt relief - Robert Kiyosaki’den Zenginlik Dersleri

Büyük miktarda borca girerek kendinizi onları ödemek zorunda bırakmayın. Evet, borç yiğidin kamçısıdır ama borcu neye yaptığınızın da önemi vardır. Ekonomik özgürlüğünüzü kazanmadan ev, araba gibi pasif varlıkların kredi yükü altına girmeniz saçmadır. Bu mantık yapısıyla borcunuzu bitirdiğiniz zaman bile yenilerini eklersiniz ve ömür boyu kredilerinizin peşinden koşarsınız. Ekonomik özgürlüğünüzü kazanın, aktif varlıklarınızı artırın ve lüksü daha sonra düşünün. Zaten siz rahat bir şekilde para kazanmaya başlayınca lüks de kendiliğinden gelecektir. Unutmayın, hedef zengin olmaktır. Zengin görünmek değil. Birçoğu bu ikisini karıştırıyor.

4- Borç En Son Çare Olsun

Budget planning - Robert Kiyosaki’den Zenginlik Dersleri

Nakte sıkıştığınızda varlıklarınıza el sürmemeye çalışın. Sorumluluğun baskısını hissedin. Bu şekilde yeni çözümler aramaya çalışmanız hem ticari zekanızı artıracak hem de finansal dehanızı geliştirecektir. Bu baskı sayesinde para kazanmanın yeni yollarını bulun ki hem içinde bulunduğunuz zor durumdan kurtulun hem de ilerde size faydası dokunacak yöntemler öğrenin.

5- Zeki İnsanlarla Çalışın

8 common traits of highly intelligent people - Robert Kiyosaki’den Zenginlik Dersleri

Zengin insanlar her zaman kendinden daha zeki insanları işe almanın yollarını ararlar. Bir iş yeri sahibi değilseniz bile her zaman kendinizden daha akıllı ve daha başarılı insanlarla birlikte olmaya çalışın. Onlar hem motivasyon seviyenizi artırırlar, hem de size daha başarılı olmanın yöntemlerini öğretirler. Odadaki en zeki ve en akıllı insan sizseniz odayı değiştirin.

6- Kahramanlarınız Olsun

Money Hero 650x360 - Robert Kiyosaki’den Zenginlik Dersleri

Finansal anlamda çok şey başarmış insanları idol olarak belirleyin ve onların neler yaptıklarını, nasıl o seviyeye geldiklerini ve alışkanlıklarını inceleyin. Bir şeyi eğer bütün başarılı insanlar yapıyorsa o şey muhtemelen doğru bir şeydir. Yerinde olmak istemeyeceğiniz birisinden ise asla tavsiye almayın. “Eğer bir insan başarısızsa ondan uzak durun” demiyor Kiyosaki, ama başarı yolunda kimleri örnek alacağınızı ve kimleri dinlemeniz gerektiğini iyi seçmeniz gerektiğini söylüyor.

Robert Kiyosaki’nin Zengin Baba Yoksul Baba kitabına buradan ulaşabilirsiniz

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir