Richard Branson’dan Hayat Dersi

20’li yaşlarının sonlarına geldiğinde, Richard Branson kız arkadaşıyla buluşmak üzere Virgin Adaları’na gidecekti. Havaalanında bulunan Richard, birden ummadığı bir haberle şok oldu: uçak bir sebepten iptal edilmişti ve bütün planları alt üst olmuştu. O gün Virgin Adaları’na başka uçak bulunmuyordu ve Richard büyük bir umutsuzluğa kapılmıştı. Belki özel bir uçak kiralayarak Virgin Adaları’na gidebilirdi ama o kadar parası yoktu.

Derken bir dönüm noktası oldu.

Richard şunu düşünüyordu: şu an kendisi bu uçağı kaçırmıştı ama kendisiyle birlikte onlarca insan daha bu uçağı kaçırmışlardı ve sebepleri kendi sebeplerinden daha geçerli ya da daha geçersiz olsa da hepsi o gün Virgin Adaları’na gitmek zorundaydı. Richard’la beraber bu kaderi paylaşan onlarca insan vardı. Ama o gün dünyada insanların %1’ler ve %99’lar olarak ikiye ayrıldığına canlı canlı şahit olunacaktı.

sir richard branson 9224520 1 402 - Richard Branson'dan Hayat Dersi

Hayat üzerimize olmadık zorluklar atar ve bu zorluklara karşı bakış açımızı sınar. Kimi bu zorluklara pes ederek yanıt verirken, kimi o zorlukları fırsat olarak görür. Zorlukları fırsat olarak görenler dünyayı değiştirirken diğerleri ise tüm olan biteni izlemekle yetinir.

Richard zorlukları fırsat olarak görenlerdendi.

Eline bir tabela aldı ve üzerine Virgin Adaları yazarak müşteri toplamaya başladı. Belki o uçağı kiralamak için parası yoktu, ama o uçağı kiralamak için parası olmayan tek insan değildi. O gün Virgin Adaları’na gitmesi gereken onlarca insan daha vardı ve onlar olup biteni izlerken Branson krizi fırsata çevirmekle meşguldü. Sattığı biletlerle Virgin Adaları’na gidecek uçağın kiralama ücreti hayli hayli çıkmıştı. Yıllar sonra Branson bu olayı, Virgin Havayolları’nın kuruluş hikayesi olarak anlatacaktı.

113594574 - Richard Branson'dan Hayat Dersi

Girişimcilikte en hayati unsur talebi kovalamaktır. İnsanlar ne istediklerini bilirler fakat genelde bunları nasıl elde edecekleri hakkında pek fikirleri yoktur. Eğer siz insanların taleplerini iyi inceler, insanların ihtiyaç duyduğu şeyleri iyi takip eder ve bunlara cevap olarak iyi bir ürün meydana getirirseniz, insanlar mutlaka buna ilgi göstereceklerdir. İnsanların ihtiyaçlarına göre yaptığınız inovasyonlar mutlaka karşılığını bulacaktır. Genellikle bir iş mükemmel başlamaz, sıfır noktasından bir milyon dolarlık bir işe sahip olamazsınız. İşe başlarsınız ve yolda neler yapmanız gerektiğini daha net görürsünüz. İnsanların ihtiyaçlarına göre girişiminizi geliştirir ve mükemmel işe böyle ulaşırsınız. Branson için Virgin Airlines’ın sıfır noktası havaalanında başlattığı girişimdi. İnsanların ihtiyaçlarını iyi gözlemledi, girişimine uygun mekan olarak muhteşem bir yerdeydi ve bu fırsatı kaçırmak istemedi.

Hayatın üzerimize ne zaman nasıl bir sorumluluk atacağını bilemeyiz. Ne zaman nasıl bir zorlukla karşılaşacağımızı bilemeyiz. Ancak her zaman geçerli olacak bir şey vardır. O da bu hayatta aktif rolde mi yoksa pasif rolde mi olmak isteyeceğimizdir. Eğer pasif roldeyseniz uçak kaçınca hayıflanıp havaalanını terkeden insanlardan olursunuz. Eğer aktif roldeyseniz mutlaka istediklerinizi elde etmenin bir yolunu bulmak için uğraşırsınız. Mutlaka bir çıkar yolun daha olduğuna inanırsınız. Ve bu da günün sonunda yaratıcılığınızı tetikler.

CEKW7sjUUAEwcsp - Richard Branson'dan Hayat Dersi

Branson’ın hayat dersi: krizler her zaman fırsatlara çevrilebilir. Hayatı yin-yang olarak görmelisiniz. Her siyahın içinde mutlaka bir beyaz vardır. Her beyazın içinde mutlaka bir siyah vardır. Hayatta bazı insanlar dünyayı salt siyah ya da salt beyaz olarak görürler. Ancak Branson gibi %1’ler her zaman siyahın içindeki beyazı, beyazın içindeki siyahı ayırt edebilirler.

Havaalanındaki diğer yolcular bardağın dolu mu yoksa boş mu olduğunu düşündüler. Bardak yarısına kadar doluydu. Kimi bardağın dolu tarafına bakarak biletlerini ertelemenin peşinden gitti. Kimi bardağın boş tarafına bakarak kaçan bilet yüzünden şanslarına isyan etti.

İnsanlar bardağın dolu mu boş mu olduğunu tartışırken, Richard Branson o bardağı sattı.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir