NUSRET

Nusret Gökçe kimdir?

Sadece işinde usta olan bir aşçı mı? Hayır, ‘’ Nusret Gökçe ‘’ yaşam öyküsüyle bize ilham verecek bir adam. 1983 yılında Erzurum’da doğan, bir maden işçisi olan ‘’ Faik Gökçe’nin ‘’ 5 çocuğundan biri. 2 yaşındayken Darıca’ya taşınmıştır. En küçük kardeşi dışında diğer kardeşleri gibi maddi durumlardan dolayı okuyamamıştır ve bu sebeple Darıca Faik Şahenk Ortaokulu’nu altıncı sınıfta terk etmiştir.

etci nusret in cocukluk fotografi ortaya cikti 10217251 6514 m 272x300 - NUSRET

Meslek hayatına Bostancı Kasaplar Çarşısı’nda başlayıp ve aynı anda 10 ustayla bir dakika dahi boş durmadan çalışmıştır. Senelik izin kullanmayarak, mesai gözetmeden azimle günlük 18 saat çalışarak işine özen göstermiştir. 2007 yılında, İstinye Park’ta kasap-restoran konsepti ile hizmet vermeye başlamıştır ve bu oluşum Nusret Gökçe’yi heyecanlandırmıştır. 2008-2009 yıllarında bu işin dünyada nasıl olacağını merak etmiştir. Arjantin, Amerika ve Japonya’ya gitmesi gerektiğini düşünmüştür. Hiçbir bilgisi, dili olmadığı halde, Fransız bir müşterisinin aracılığı ile son maaşı ve çektiği 7 bin TL kredi ile Arjantin’e gitmiştir. Üç ay boyunca çiftliklerde, kasaplarda ve restoranlarda gezmiştir.

1957557 300x160 - NUSRET

Türkiye’ye döndüğünde maaşlı işine devam etmiş ve çalıştığı kurumda tüm öğrendiklerini sergilemeye başlamıştır. “Lokum”u ilk Nusret yapmış ve “Ceviz”i, “Kafes”i ilk ondan yemiştir insanlar. Böyle bir başarıyla ilerlerken hedeflerinin önüne bazı engeller de çıkmamış değildir. 4 kez Amerika için vize başvurusunda bulunmuş fakat mülkü, parası ve evliliği olmadığı için kabul edilmemiştir. Yılmak yok! Arjantin dergisi ve gazetesinde çıkan ‘’Nusret‘’ bu belgeleri görevliye göstererek Amerika’ya gitmeyi başarmıştır. Ardından yaptığı menü New York Times’da yayınlanmıştır. Ayrıca New York’un önde gelen dört restoranında, para almadan kaçak çalışmıştır.

dunya markalari yeni reklam yuzleri olarak nusret in pesinde 1487361482 300x169 - NUSRET

‘’ SANA PARA SAYMA MAKİNESİ ALACAĞIM ‘’

Bu sözdeki iddiaya iyi bakın! Türkiye’ye döndüğünde onu bekleyen bir işi yoktu ve zaten asıl niyeti kendi yerini açmaktı. Çok teklif almıştır. Eski dostu Mithat Erdem ile ortaklık sağlamaya karar vermiştir. Nusret Gökçe emeğini koydu, Mithat Erdem parayı! İsim ne olacak sorusuna bir kağıda “Nusret” yazıp ‘’ et ‘’  kısmını ayırarak cevap vermiştir. “Parayı ver, kısa süre sonra sana para sayma makinesi alacağım, para sayacaksın!” demiştir dostuna. 5-6 ay sonra tüm yatırım çıkmıştır ve payına düşeni ödemiştir.

400 çalışanı ile imparatorluk kuran Nusret! Şu an güzel bir noktada olduğunu ve hala yükselmek için özenle çalıştığını söylüyor. Yurtdışından jetleriyle gelen müşterileri var ve bu durumdan oldukça mutlu.

Neden mutlu sorusuna gelecek olursak?

Hedefleri karşısında engel tanımadığı ve başardığı için! Başladığı nokta ve geldiği nokta…

Başarmak sence imkansız mı?

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir