Tüm Zamanların Dehası: Nikola Tesla

Hayatını bilime ve onun verdiği gelişmişliğe adayan büyük dahi Nikola Tesla… Pek çoğumuzun bildiği bazı icatlardan bahsetmek gerekirse ilk önce akıllara gelecek olan fikri kablosuz elektriktir. Bu çılgın dehanın kablosuz elektriği bile düşünmüş olma ihtimali bir kenarda dursun, onu gerçekleştirmesine ramak kala zamanının global ekonomi devlerinin kendisine yaptığı şantajlar ve engellemeler sonucunda bu fikrini hayata geçirememiş oluşu da herkesin dilinde dolaşan bilgiler arasındadır. Peki kimdir bu Nikola Tesla?

Kendileri 10 Temmuz 1856’da  bugünkü Sırbistan’ın Similjan kasabası çehresinde dünyaya geldi. Tesla’nın babası bir papazdı. Ve babası oğlunu da tıpkı kendisi gibi papaz olarak yetiştirmek istiyordu. Annesi ise okuma yazma dahil bilmeyen fakat herkesçe pratik ev aletleri mucidi olarak tanınan bir ev hanımıydı.

İlginçtir ki ilk soyadı aslında Tesla değildir. İlk soyadı Draganic olan genç dahi o zamanlarda bu soyadını kullanmak istemediğini belirtmek için reşit olmayı beklemiş ve sonrasında mahkeme kararı ile Tesla soyadını almıştır. Üstelik bir abisi 12 yaşında at sürerken ölen Nikola Tesla’nın bu sebepten ötürü kendisine takıntılar geliştirdiği ve şizofreniye kadar ilerlediği bilinen bazı psikolojik sorunlar yaşadığı anlatılmaktadır. Toplamda 5 kardeş olan Nikola Tesla’nın kendisi ve ölen ağabeyi Dane haricinde 3 kız kardeşi daha vardı. Bu kız kardeşler sırasıyla Milca, Angelina ve Marica idi.

nikola tesla kardeşleri ile ilgili görsel sonucu

Tıpkı kendisi gibi çok büyük bir dahi olan Mari Curie’nin hayatını anlattığımız yazıya buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Daha sonraları bu dehasının en büyük destekçisinin annesi olduğunu öğreneceğimiz Nikola Tesla, annesinin bilinçli desteği sayesinde fizik ve matematik bilgisini ve bilime olan merağını sürekli pekiştirmeye başlamıştır. Biraz daha büyüdüğünde okuduğu üniversite Avusturya Prag Politeknik Üniversitesi olan Tesla, bu üniversite yıllarında Almanca, İngilizce, Fransızca ve hatta İtalyanca öğrenebilmiştir. Üstelik okuduğu bu okulda elektriğe olan ilgisini, yeni deneyimlediği bütün bilgileriyle kaynaştıran Tesla bu okuldan mezun olmamıştır. Üçüncü sınıfın ilk döneminde üniversiteyi terk eden büyük deha, 1878 yılının ortalarında ailesiyle bütün ilişiğini keserek bir otomobil mühendislik firmasında çalışmaya başlamıştır. Zihni çoğu çevrelere göre doğduğu ilk günden beri elektriğe ve uzaya olan aşkla çevrelendiği düşünülen bu zeki adam tam bu yıllarda oldukça ağır ve yıkıcı bir depresyon döneminden geçmiştir.

Tıpkı Tesla gibi yakın zamanın en büyük hayalperestlerinden birisi olan Stephen King‘i anlattığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sonraları babasının özel isteğini kıramayan Tesla yine Prag’da bulunan Charles Ferdinand Üniversitesi’ne gitmeye başladı. Fakat babası vefat ettikten sonra bu okulu da bırakan Tesla daha sonraları Paris’te bir telefon şirketinde çalışmaya başladı. Bu şirkette çalışırken sürekli merakının körüklendiği bir konuyu, doğru akım motorları ve dinamoları daha kapsamlı bir şekilde, deneyimleyerek öğrendi. Bu sırada bir yandan çalışırken diğer yandan boş durmayıp döner makinelerini koruması amacıyla geliştirdiği, regülatör benzeri bir icat girişiminde bulundu ve başarılı da oldu.

charles ferdinand university ile ilgili görsel sonucu

İşin en şaşırtıcı olan kısmı ise hayatı boyunca binlerce irili ufaklı icat patentine sahip olan bu büyük zekâ hiç mi hiç not tutmazdı. Okul hayatının ilk yıllarından, öldüğü güne kadar olan bütün fikirlerini, icatlarını ve düşüncelerini içine kapanık, asosyal bir bireymiş gibi aklında tutarmış ve gerek evinin, gerek okulunun hiç bir kenarında not tuttuğu görülmemiş. Hatta öyle ki okul arkadaşları onu bir dönem oldukça fakir ve tembel bir çocuk olarak görürmüş. Çünkü okula kalem bile götürmezmiş. Bu tutumundan tam öğretmenleri de rahatsız olmaya başlayacakmış ki, herkesin önünde rezil edeceğini düşünen bir öğretmeni sayesinde herkese aksini kanıtlamış bu büyük deha.

Tıpkı Tesla gibi zamanı hackleyip en büyük gelişimi kendinizde görmek istiyorsanız sizleri buraya tıklamaya davet ediyor ve zamanı hacklemeyi öğrenmenizi öneriyoruz…

Üniversitenin ilk yıllarında kendisiyle uzaktan uzaktan alay edildiğinin farkında bile olmayan Tesla bir gün derste öğretmenlerinden birisinin saygısız tavrı üzerine kürsüye kaldırılmış. Daha sonra öğretmeni azarlamış da azarlamış, tabii okulun ilk zamanları ve sınavlar hala başlamamış. Bunu fırsat bilen Tesla herkesin duyabileceği bir şekilde sesini yükselterek,

“Madem bana güvenmiyorsunuz, o halde bana 4. sınıfların konusundan sınav yapın, A alamazsam okuldan atınız, ancak alırsam lütfen şerefinizle istifa ediniz!”

demiş.

tesla kablosuz elektrik ile ilgili görsel sonucu

Bunun üzerine öğretmen çok sinirlenmiş ve kıpkırmızı olmuş. Gerçekleşecek olan sınavı belirlemişler ve okulun en kalabalık sınıfında neredeyse bütün okul oradayken sınav başlamış. Herkesin pür dikkat kesildiği bir saatin ardından kendisine sorulan 55 soruyu büyük ustalıkla bitirip öğretmeninin eline teslim eden Tesla ve beraberinde kendisini sevmeyen hatta bilakis korkan insanlar bir hafta kadar bekledikten sonra öğretmenlerinin sessizce okulun kudretli kapısından sessizce çıktığına tanıklık etmişler. “Belli ki A aldı…” diye hayıflanmaya ve mızmızlanmaya başlayan öğrenci kesimini susturan bir çığırış duyuldu: “Nikola Tesla, AA aldınız!”. Ve o ilk senesinde başka bir sınava sokulmayarak kendisi yılın birincisi seçilmiştir.

Nikola Tesla’nın İcatları, Nikola Tesla’nın Aşk Hayatı, Nikola Tesla’nın Alışkanlıkları, Nikola Tesla’nın Sözleri ve birçok Tesla temalı yazı eklenecek ve serinin devamı gelecektir.

Şimdilik, görüşmek üzere!

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir