Nike’ın Başarı Hikayesi

İlk olarak Blue Ribbon Sports adı altında kurulan Nike’ın kurucuları Phil Knight ve Bill Bowerman’dır. Aslında başlangıçta ikisinin arasında antrenör-sporcu ilişkisi vardı. Phil Knight bir orta mesafe koşucusuydu ve Bill Bowerman zamanında ona antrenörlük yapmıştı. Bill öğrencisiyle o kadar ilgiliydi ki, daha kısa zamanda daha uzun mesafeler koşabilmesi için yeni ayakkabı modelleri tasarlıyordu.

Başlangıçta birçok farklı taslak oluşturdu ancak bunların hiçbiri diğer ayakkabılardan daha efektif sonuçlar vermiyordu. O yenilikçi ayakkabı modelleri üzerinde uğraşırken, öğrencisi Phil Knight bir yandan Stanford Üniversitesi’nde işletme yönetimi yüksek lisansını bitirmişti. Daha sonra dev Alman firmalarıyla pazar rekabeti oluşması açısından Japonya’da ayakkabı üretimi konusunda bir tez hazırlamıştı.

phil knight bill bowerman nqty51 - Nike'ın Başarı Hikayesi

Phil’in önerileri yıllarca göz ardı edildi ve sonunda Phil kendi başına Japonya’dan ayakkabılar ithal edip yaşadığı yerde satmaya karar verdi. İlk ayakkabısını koçu olan Bowerman’a satmak istedi fakat Bowerman ayakkabıyı satın almak yerine bu fikre yatırım yaptı ve öğrencisiyle iş ortağı olmaya karar verdi. İlk başlarda satışlar durgun ilerlese de, 1965 yılına gelindiğinde iki ortak ayakkabı satışlarından 20,000 dolar kadar kâr elde ediyorlardı.

İlk yıllarında ayakkabı satışlarından büyük gelir elde eden ve tanınan ikili 1971 yılında kendi ayakkabılarını üretmeye karar verdiler. Yıllarca üzerinde çalışmış olduğu yenilikçi ayakkabı projelerini hayata geçirme fırsatı bulan Bowerman, rahat ve daha optimal çekiş gücü sağlayan ayakkabı dizaynları tasarlamıştı. 1972 yılında kendi tasarımları olan ilk ayakkabıları satışa çıkarmaya başladılar.

31 Nike Boston - Nike'ın Başarı Hikayesi

Yeni ayakkabılarının reklamını da yapmaya başlayan Nike’ın ilk reklam yüzü 1969-1972 yılları arasında 2,000-10,000 metre mesafelerinde Amerika rekorları kıran atlet Steve Prefontaine’di. Yıllar boyunca kendi tasarladıkları ayakkabıları başarıyla satan ve Nike’ı dev bir marka olma yolunda ilerleten ikili, 1979 yılında Nike Air Technology adında yeni bir tasarımla sektörde ses getirdiler. Fitness sektöründe de yenilikçi ürünlerle isminden söz ettiren Nike 1982 yılı itibariyle Amerika’nın 1 numaralı koşu/antrenman ayakkabısı markası haline geldi.

michael jordan nike 600 - Nike'ın Başarı Hikayesi

Nike’ın bilindik logosu ve sloganı olan “just do it” Amerika’da artık özgün ve tanınan semboller haline geldiler. 1985 yılında Michael Jordan için özel seri bir ayakkabı modeli üreten Nike, bu tasarımla yeni satış rekorlarına da imza attı. Birkaç yıl içerisinde Nike artık antrenman ve koşu ayakkabıları dışında giyim ve günlük ayakkabı sektörüne de adım atacaktı. Bir dev haline gelen Nike artık sponsorluklar da alıyordu. Brezilya milli futbol takımı ve Amerika kadın futbol takımının forma sponsorluklarını alan Nike, 1996 yılına gelindiğinde gelmiş geçmiş en iyi golfçü olarak kabul edilen Tiger Woods ile yıllık 5 milyon dolar karşılığında sponsorluk anlaşması imzalamıştı.

wz5jy56ykg2eabvjzcko - Nike'ın Başarı Hikayesi

Nike satış rekorları kırmasına rağmen yeni tasarımların da ardı arkası kesilmiyordu. 2000 yılında Nike Shox modeliyle gelen spor markası dünya genelinde iyi geri dönüşler aldı. Bugün Nike dünya genelinde birçok tenis, beyzbol, golf sporcusuna; futbol, basketbol ve voleybol takımlarına sponsorluk yapıyor.

nike pg1 paul george pre heat 8 - Nike'ın Başarı Hikayesi

Bill Bowerman’ın daha iyi ayakkabı modelleri üretme isteği ve Phil Knight’ın iş vizyonu, Nike’ı tek bir ayakkabı satışından dünyanın en büyük markalarından biri haline getirdi. 2012 yılında Nike’ın yıllık geliri 24 milyar dolar’ı aşıyordu.

Büyüme dönemi boyunca birçok spor markasının gerisinde olan Nike şu an bütün rakiplerinden daha iyi satış yapıyor. Hatta bazılarını kendi bünyesine katmış durumda; bunlardan bir tanesi Umbro. Nike’ın ayrıca iki alt üretim markası daha bulunuyor; bunlar Converse ve Hurley International.

Dünya genelinde Nike firması için çalışan 45,000’den fazla işçi bulunuyor ve Nike şu anda 10 milyar dolar’dan fazla bir marka değerine sahip. Hiç şüphesiz ki Nike’ın başarısı çok bilindik iki başarı kanununa dayanıyor; bir tanesi sevilen işi yapmak, bir diğeri ise inovasyon ve yenilikçilik. Bu iki muhteşem özellik birleşince de tek bir ayakkabı satışından bir dünya devi ortaya çıkarabiliyor.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir