Nasıl Erken Uyuyabilirim?

Bir önceki yazımızda nasıl erken uyanabileceğinizden bahsetmiştik. Birçok insanın erken uyanamamak gibi bir sorunu var, fakat bir o kadar insan da erken uyuyamamak gibi bir problemden muzdarip. Bu yazıda da nasıl erken uyuyabileceğinizi ve uykusuzluk sorununu nasıl çözebileceğinizi tartışacağız. Şimdi bunu başlıklar hâlinde inceleyelim;

1- Yatağınıza Gidin

Limited pattern bedroom wallpaper - Nasıl Erken Uyuyabilirim?

Öncelikle eğer erken uyumak istiyorsanız yatağınıza girin. Yatağa girdiğiniz anda vücudunuz burada uyumaya alışkın olduğu için gerekli hormonları salgılaması çok daha kolay olacaktır. Eğer erken uyumak istiyorsanız, veya uyuyamama gibi bir problem yaşıyorsanız bu sorunu çözebileceğiniz tek yer yatağınızdır. Yatağınızın dışında oturmak, gezmek ya da dinlenmek, uyku probleminizi çözmenize yatağınız kadar yardımcı olmayacaktır. Yatağınıza girin ve bu problemle orada mücadele edin.

2- Kitap/Televizyon

04 man reading book in bed - Nasıl Erken Uyuyabilirim?

Yatağınıza girdiniz, bundan sonra yapacağınız şey bir şeylerle oyalanmak olmalıdır. Eğer uykuyu düşünürseniz bu uyuma sorununuza yardımdan ziyade köstek olacaktır. Bu problemin biraz da psikolojik olduğunu unutmayalım. Kitap olarak sizi sürükleyecek ve kişisel gelişim kitapları gibi düşünmeniz için sizi zorlamayacak hikaye/romanları okumanızı öneririm. Televizyon izlemeyi önereceğim hiç aklıma gelmezdi. Ama sorun uykudaysa, televizyonda herhangi bir programı izlemeniz sizin faydanıza olacaktır. Amaç bir şeylerle meşgul olmak. Uykusuzluk sorununu yenene kadar kendinize biraz tembellik izni verebilirsiniz.

3- Yediklerinize/İçtiklerinize Dikkat Edin

XrijA7bcR - Nasıl Erken Uyuyabilirim?

Gün içerisinde bolca kafein tüketmeniz erken uyumanızı olumsuz etkileyebilir. Granül kahvelerde çok fazla kafein olmasa da, filtre kahveler oldukça yüksek miktarlarda kafein ihtiva eder ve sizi gün boyu enerjik tuttuğu için uyku saatinize de parazit yapabilir. Bunun dışında uykuya yakın saatlerde bir şeyler yiyip içmemeye dikkat edin. Bu makalede de bahsettiğimiz gibi, bu hem uyku veriminizi düşürür, hem de kan şekerinizi yükselttiği için kolayca uykuya dalmanıza engel olabilir.

4- Şekerlemeler

how to take the perfect nap - Nasıl Erken Uyuyabilirim?

Gün içerisinde şekerleme yapmamaya, kısa süreli uykular almamaya dikkat edin. Bu, yorgunluğunuzu az da olsa alacak ve gece kolayca uyumanıza engel olacaktır. Bunun alışkanlık hâline gelmesi sonucu, beyniniz sizi gün içerisinde sürekli şekerleme yapmaya zorlayacak ve gece tam bir uyku almanız için gerekli sinyali almayacaktır. Tüm yorgunluğunuzu biriktirin ve bunu atmak için gece uykusunu bekleyin.

5- Egzersiz

sports hernia treatment - Nasıl Erken Uyuyabilirim?

Eğer uyumak için yeterince yorgun hissetmiyorsanız gece yarısı ufak bir spor seansı gerçekleştirebilirsiniz. 10-15 dakikalık bir mekik-şınav-squat-(eğer mümkünse)barfiks+esneme çalışması sizi yeterince yoracak ve uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Bunu abartmamalısınız; çünkü çok fazla spor yaparsanız ve vücudunuzu haddinden fazla zorlarsanız, kaslarınızı beslemek zorunda kalacaksınızdır ve bunu yapmazsanız da sonu kas yıkımına gidebilecektir. Hafif bir spor uyku probleminizi çözmenize yardımcı olacaktır.

   👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir