Nasıl Erken Uyanırım?

Birçok insanın uykuyla ilgili problemi var. Kimi erken uyuyamıyor, kimi erken uyanamıyor. Bu yazıda erken uyanmanın yollarına göz atacağız birlikte. Bir sonraki makalede erken uyumanın çözüm yollarını inceleyeceğiz.

Neden erken uyanamazsınız, erken uyanmanın yolları nelerdir, ne gibi şeyler erken uyanmamıza yardımcı olur; bunları bu yazıda 3 başlık hâlinde inceleyeceğiz.

1- Aynı Saatte Uyu/Uyan

sleep2 - Nasıl Erken Uyanırım?

Vücudumuzun bir biyolojik saati vardır ve siz bu saatle ne kadar oynarsanız uykudan verim alma ihtimaliniz de o kadar düşer. Genellikle gece yarısı diye tabir edilen saat “12”ye kalmadan uykuya dalmamız gerekiyor. Vücut en fazla büyüme hormonunu 00:00-02:00 arasında salgılıyor. Bundan maksimum düzeyde fayda sağlayabilmek adına gece saat 12 olmadan uyumaya bakmalısınız. Aynı saatlerde uyuyup uyanmanız bir süre sonra biyolojik saatinizin de dengesini oluşturur. Sabahları alarm kurmadan çok daha erken saatlerde kalkabilirsiniz.

Ayrıca sürekli belirttiğim gibi uyku makalemize de göz atın ve orada bulunan teknikleri uygulayın. Bu sayede daha verimli bir uyku geçireceksiniz ve vücudunuz yeterince dinlendiği için sabah erken kalkmakta daha az zorlanacaksınız. Makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

2- Alarm

sub buzz 13102 1500301127 1 - Nasıl Erken Uyanırım?

Eğer alarm kullanıyorsanız (ki hiç tavsiye etmem, doğal değil) alarmınızı oldukça gürültülü bir melodi olarak belirleyin ve telefonunuzu yürüyüp alabileceğiniz bir mesafeye koyun. Başınızın ucuna telefonu koymanız hem sinyal ve ışınlardan dolayı oldukça tehlikelidir (ayrıca uykunuzdan tam verim almanızı da engeller), hem de sabah alarmı kapattığınızda çoğu kişinin başına geldiği gibi sizin de tekrar uykuya dalmanıza sebep olabilir. Alarmınızı iyi bir melodi olarak belirleyin ve telefonunuzu biraz uzağa koyun. Bu sayede telefonunuzda birbirini birer dakika arayla takip eden 136 tane alarm bulunmayacak.

Eğer mümkünse telefondan ziyade alarmlı klasik saatlerden almanızı da tavsiye ederim. Bu saatler hem daha fazla gürültü çıkarır, hem de radyoaktif ışın gibi bir problemi düşünmek zorunda kalmazsınız.

3- Hedefleriniz Olsun

Goals - Nasıl Erken Uyanırım?

Bir randevunuzun olduğu, bir yere gideceğiniz bir gün yataktan heyecanla fırladığınızı hatırlıyor musunuz? Ya da o gün sizi heyecanlandıran bir şeyler varsa. Sizin için hiçbir anlamı olmayan günlerde yataktan kalkmak istemediğinizi de biliyorsunuzdur. Bunun sebebi, beyninizin sizi yataktan kaldırmak için hedefe ihtiyaç duyması. Bir amaca, hedefe sıkı sıkıya bağlıysanız gözünüze uyku girmez, sabah da sizi yatakta hiç kimse tutamaz. Da Vinci, Newton gibi büyük bilim insanlarının, Jack London gibi yazarların çok az uyuyarak hayatlarını geçirdiklerini duymuşsunuzdur. Onlar için uyumak ya da uyku bir problem değildi, erken kalkmak da bir problem değildi. Vücutları ve beyinleri zaten fazla uyumalarına izin vermiyordu.

Bir amacınız, hayaliniz olsun ve buna yürekten inanın, sıkı sıkıya bağlanın. Erken kalkmak gibi bir probleminiz olmayacak.

   👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir