Müzik Dinlemenin Kanıtlanmış 9 Faydası

Hepimiz müzik dinlemeyi severiz.

Hayatımızda müzik olmasaydı, muhtemelen bu hayatı siyah beyaz görmemize benzerdi. Herkesin sevdiği farklı müzik tarzı vardır. Fakat ne tarz olursa olsun, müzik güzeldir ve iyi hissettirir (tabi mazoşist bir şekilde size acı veren müzikleri dinlemediğiniz sürece.)

Peki müzik dinlemenin arkasındaki bilimsel gerçekleri hiç merak ettiniz mi? Müzik bu kadar iyi hissettirirken, bilim bu konu hakkında neler söylüyor? Müzik dinlemenin insan bünyesine en önemli etkilerini 9 madde halinde derledik:

1- Müzik Dinlemek Yaratıcılığınızı Artırır

music for creativity - Müzik Dinlemenin Kanıtlanmış 9 Faydası

Bir işle meşgulken arka planda dinlendirici ve sizin sevdiğiniz tarzda müziklerin çalması yaratıcılığınızı olumlu etkiliyor. Müzik, modunuzu yükseltirken, zihninizin olumsuz düşüncelerden arınmasına da yardımcı oluyor ve yaptığınız işe odaklanıp akışa kapılmanıza pozitif etki ediyor.

2- Müzik Dinlemek Modunuzu Düzenler

082515 musictherapy BODY - Müzik Dinlemenin Kanıtlanmış 9 Faydası

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, müzik dinlemek iyi bir moda geçmenize yardımcı olur. Sevdiğiniz neşeli bir müziği dinlerken hiç kendinizi sinirli, depresif ya da mutsuz bulduğunuz oldu mu? Elbette olmamıştır. Mutlu olmak istiyorsanız sevdiğiniz müzikleri dinleyin.

3- Kilo Almanızı Bile Engelliyor

music meets food - Müzik Dinlemenin Kanıtlanmış 9 Faydası

Yanlış duymadınız. Bilimsel araştırmalara göre yemek yerken sevdiği müzikleri dinleyen insanlar daha yavaş yiyorlar ve ihtiyaçları olandan daha fazlasını yemiyorlar. Bir sonraki öğününüzde deneyin.

4- Müzik Depresyonu Engelliyor

17eb5ad81be84bfc59c7ff129324b357 - Müzik Dinlemenin Kanıtlanmış 9 Faydası

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, eğer ruh halinizi kötü etkileyecek müzikleri bile isteye dinlemiyorsanız, yalnızca sevdiğiniz, sizi rahatlatan ve gürültüsüz müzikler dinliyorsanız, bu depresyona girmenizi engelliyor. Yüksek gürültü içeren veya depresif sözler içeren müzikler dinleyip depresyondan çıkmayı bekleyemezsiniz.

5- Daha İyi Bir Antrenman Yapmanızı Sağlıyor

workout music 0 - Müzik Dinlemenin Kanıtlanmış 9 Faydası

Yapılan araştırmalara göre antrenman yaparken motive edici müzikler dinleyen insanlar, gürültüsüz bir ortamda çalışan insanlara göre daha fazla ağırlık kaldırıyorlar ve daha sert idmanlar çıkarıyorlar. Burada yine müziğin türü devreye giriyor. Antrenman esnasında arabesk ya da klasik müzik dinleyerek motive olmayı bekleyemezsiniz. Modunuzu düzeltmek ve daha sakin bir çalışma ortamı yaratmak için klasik müzik dinleyebilirsiniz fakat böyle bir ortam için metal ya da elektronik müzik uygun değildir. Aynı şekilde antrenman yaparken de dinlediğiniz müzik tarzı sizi gaza getiren cinsten olmalıdır.

6- Acıyı Hafifletiyor

maxresdefault - Müzik Dinlemenin Kanıtlanmış 9 Faydası

Yapılan bir araştırmaya göre eğer acı çekiyorsanız müzik dinleyerek bunu hafifletebilirsiniz. Müzik dinlemek dopamin seviyelerinizi artırır ve bu sayede acıya olan ilgi ve duyarlılığınız azalır.

7- Uyku Kalitesini Artırıyor

Sleep Cues For Baby - Müzik Dinlemenin Kanıtlanmış 9 Faydası

Uykusuzluk problemi yaşayan bir grup lise öğrencisi üzerinde yapılan araştırmaya göre, düzenli olarak klasik müzik dinleyen insanlar daha kaliteli uyku uyuyorlar. Problem yaşayan bu öğrenciler iki gruba ayrılmış ve bir gruba belirli bir süre boyunca günlük olarak klasik müzik dinletilmiş. Deney boyunca klasik müzik dinleyen grup daha iyi uyumaya başlarken, diğer grupta bir değişiklik gözlenmemiş.

8- Müzik Dinleyenler Meditasyon Moduna Daha Hızlı Geçiyor

aprender a respirar corretamente - Müzik Dinlemenin Kanıtlanmış 9 Faydası

Daha önceki makalelerimizde meditasyonun öneminden bahsetmiştik. Yapılan araştırmalara göre düşük tempolu müzik dinlemek beyin dalgalarına olumlu etki ediyor ve meditasyon moduna geçişi hızlandırıyor. Zihnin daha çabuk boşalmasını sağlıyor ve terapi etkisi yaratıyor. Hatta bazı çalışmalar sürekli sakin tempolu müzik dinlemenin migren’e bile iyi geldiğini gösteriyor.

9- Anksiyete Düşmanı

hamsters listen music with headphones 748x468 - Müzik Dinlemenin Kanıtlanmış 9 Faydası

Araştırmalara göre düzenli olarak dinlendirici müzikler dinlemek anksiyete’yi de azaltıyor. Hatta bu tür müzikleri dinlemenin masaj etkisini gösterdiğini söyleyen bilimsel çalışmalar da var. Sürekli masaj salonuna gidemeyeceğinize göre, müzik dinlemenin bu getirisinden neden faydalanmayasınız?

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir