Mutlaka Okunması Gereken 5 Kitap #4

Daha önce 3 makalede 15 kitap önerisi yapmıştım. O yazılara buraya, buraya ve buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bugün seriye 5 kitap daha ekleyeceğiz. “Ne okumalıyım” diye soruyorsanız ya da canınız sıkılıyorsa ve yeni kitap arayışı içerisindeyseniz, aşağıdaki 5 kitap işinizi görecek:

1- Şeytanın Fısıldadıkları

0247155 %C5%9Eeytan%C4%B1n F%C4%B1s%C4%B1ldad%C4%B1klar%C4%B1 2 600 - Mutlaka Okunması Gereken 5 Kitap #4

Daha önce verdiğim önerilerde Emre Yılmaz’dan bahsetmiş ve Genç Bir İşadamına kitabını önermiştim. Yılmaz’ın bir diğer kitabı olan ve daha çok deneme tarzında yazdığı “Şeytanın Fısıldadıkları” kitabı da içerisindeki fikirlerle sizi düşünmeye ve hayata farklı açılardan bakmaya sevk edecek. Daha önceki kitabını beğendiyseniz bunu da beğeneceğinizi garanti ediyorum. Kitap baştan sonra aforizmalarla dolu.

2- Incognito

0000000440847 1 - Mutlaka Okunması Gereken 5 Kitap #4

Incognito birçok ödül alan başarılı bir kitaptır. Beynimizi yakından inceleyen Incognito aslında bizlerin birer organik algoritma makineleri olduğumuzu gösteriyor. Kitap içerisinde bulunan resimli örneklendirmeler ile beyninizin gizli bölümlerini keşfediyorsunuz. Incognito kitabını okuduktan sonra kendinize asla eskisi gibi bakmayacak ve özgür irade olgusunu yeniden sorgulayacaksınız. Beyninizi öğrenmeniz için güzel bir kitap.

3- Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer

0000000402169 1 - Mutlaka Okunması Gereken 5 Kitap #4

Yitik bir adam düşünün. Hayattan bütün umudunu kesmiş, bıkmış, depresyonda ve artık dertler o kadar üst üste binmiş ki bu adam Paris kulesinin bir penceresinde intiharın eşiğinde bekliyor. Sonra bu adama bir el uzanıyor ve bu adamın hayatı bir daha hiç eskisi gibi olmayacak şekilde değişiyor. Azim, tutku ve hırsın da yardımıyla bu adam hem hayatın anlamını tekrar bulup, hem de azmin gücünü keşfederek çok büyük yerlere geliyor. Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, bitmiş ve sıfırda bulunan bir adamın tepeye olan yolculuğunu anlatıyor. Hem de eğlenceli bir şekilde.

4- Beyaz Zambaklar Ülkesinde

0000000250242 1 - Mutlaka Okunması Gereken 5 Kitap #4

Grigory S. Petrov’un kaleminden çıkan Beyaz Zambaklar Ülkesinde, gerçek bir tarih olayını anlatıyor. Bataklıklar ülkesi Finlandiya’nın devlet olarak kalkınışını ve Beyaz Zambaklar Ülkesi’ne dönüşümünü bizlere önemli dersler vererek anlatıyor bu kitap. Snelman adındaki karakterin aydın kişiliğiyle toplumun asker, öğretmen, yazar, işçi tabakasına nasıl öncülük edip Finlandiya’nın eğitim ve refah seviyesini yükseltmeye çalıştığı ve sonrasında bunu nasıl başardığı anlatılıyor. Bir söylentiye göre bu kitap Mustafa Kemal’in de en sevdiği eserler arasındadır ve zamanında Türk askerlerine de ısrarla okutmuştur.

5- İnsanın Anlam Arayışı

0000000303230 1 - Mutlaka Okunması Gereken 5 Kitap #4

Tarihin en büyük nöroloji ve psikoloji profesörlerinden biri olan Viktor E. Frankl’ın kaleminden çıkan İnsanın Anlam Arayışı adlı yapıtta, bu hayatta neden bir hedef ve amaca sahip olmamız gerektiği Nazi’lerin oluşturduğu Yahudi toplama kamplarındaki gerçek olaylar vasıtasıyla anlatılıyor. Tam 4 toplama kampında bulunan ve hepsinden sağ kurtulan Frankl bu kamplarda gözlemlediği olayları ve düşünce yapısını bir tez haline getiriyor ve toplama kampından kurtulduktan sonra Logoterapi adını verdiği psiko-terapi yöntemini geliştiriyor. Depresyondaysanız ve bir amacınız yoksa bundan nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için bu kitabı okumanızı şiddetle öneririm.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir