Motive Olun, Aynı Olmayın

Günümüzde insanlar motivasyon konusuna çok fazla ilgi gösteriyorlar. Sürekli motive olmak istiyorlar; motivasyon resimleri, yazıları, videoları ve bunun gibi şeyler oldukça revaçta. Ve gerekliler de. Fakat her başarı aracı gibi, motivasyon da sadece bir araçtır ve yanlış kullanılabilmektedir. Motivasyon, yolu gitmenize yarayacak bir araçtır. Yolun kendisi değildir. Amaç değildir. İnsanlar bu ikisini karıştırıyor.

Motive olmak isteyebilirsiniz. Gün içinde motivasyonunuzu kaybettiğiniz anlar olabilir. İşte böyle anlarda, motive olmanızı sağlayacak şeyler yapmak, okumak, izlemek gerçekten önemlidir ve gereklidir de. Fakat motivasyon konusunu bir zehir haline getirmek de oldukça basit. Gün boyu sizi motive edecek şeyleri okuyup, izleyip de hiçbir şey yapmazsanız, işte o zaman motivasyon konusu sizin için bir fayda olmaktan çıkar, zarar olmaya başlar.

Eğer motivasyon eylem ile birleşmezse, asla bir işe yaramaz. Motive olmadan önce nasılsanız, motive olduktan sonra da aynı kalırsınız. Motive olabilmek için harcadığınız zaman da boş zaman olarak kalır sadece. Günümüzde insanlar bunu çok yapıyorlar. Bu da onları atalete sürüklüyor. Eğer eylemle birleşmeyecekse, motivasyon konusuna hiç bulaşılmamalı, önce yapılacak şeylere karar verilmelidir. Dediğim gibi, eğer motivasyon amaca uygun kullanılmıyorsa, aslında bir zehirdir. Gaza gelip durmaktan başka hiçbir şey yapmıyorsanız, öğrendiklerinizi eyleme dökmüyorsanız, muhtemelen motivasyon zehirlenmesi yaşıyorsunuz demektir. Zehirlenme diyorum, çünkü eylemle birleşmeyince, motivasyon sadece zaman kaybı getirir. Bu şekilde motive olmaya harcayacağınız vakti en ufak eyleme harcamanız bile başarı konusunda size daha fazla avantaj sağlayacaktır.

Gün boyu kitaplar okuyabilirsiniz. Gün boyu filmler, videolar izleyebilirsiniz. Sitemizde bulunan motivasyon makalelerini okuyabilirsiniz. Bunları yapmak, sizleri başarılı insanlar yapmayacaktır. Motivasyonun amacı insanların duygu durumunu düzeltmek, modunu yükseltmektir. Motive olduğunuz anda bunu eyleme dökmelisiniz. Motivasyonun başka bir amacı yoktur. Aksi takdirde motivasyonu balona benzetebiliriz; siz kendinizi motive ederek gün boyu o balonu şişirirsiniz. Fakat siz eyleme geçmedikçe, sadece okuyup öğrendikçe, yerinizden kalkamadığınız sürece o balon da yavaş yavaş sönecektir. Balonu sadece şişirip söndürürsünüz. Balon her zaman balondur. Fakat siz ona uçma şansı vermediğiniz sürece her zaman elinizde kalır.

Kendinizi motive hissettiğiniz an kalkıp çalışmaya başlamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Sürekli bir şeyler yapmayı, aktif olmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Dünyanın en bilgili, en motive insanı olabilirsiniz. Fakat motivasyonun m’sini bilmeyen, hiçbir bilgisi olmayan bir insan sizden bir dakika bile daha fazla efor sarfediyorsa, o insan sizden daha fazla çalışıyor demektir. Bunun örneğini dünyanın her yerinde görebilirsiniz. Bilgisizliği ve cehaleti, konuştuğu her kelimeden anlaşılan onlarca insan görürüz her gün internette, televizyonlarda. Fakat bu insanlar bir şekilde başarılı olmuşlardır. Bir şekilde tepeye ulaşmışlardır. Sabahtan akşama kadar motivasyon yazıları okuyarak mı? Tabi ki de değil. Eylem. Sadece eylem.

Okumamalısınız, bilgisiz kalmalısınız, cahil olmalısınız demiyorum. Sadece her şeyin yeri ve zamanını ayarlamalısınız. Çalışmanız gereken zamanlarda çalışmalı, daha fazla eyleme geçmeli, boş bulduğunuz zamanlarda ya da mutsuz ve düşük motivasyon seviyelerinde hissettiğiniz zamanlarda öğrenmeli, kendinizi motive hissettirecek araçları kullanmalısınız. Çalışmanız gereken zamanlarda çalışmayıp, tamamen tembellik yapıp, sadece okuyarak, motivasyon araçlarını kullanarak bir yere varamazsınız. Başarı yolunda her aracı kendi amacına uygun kullanmalısınız. Yoksa zehirlenirsiniz. Sizi başarıya götürdüğünü zannettiğiniz şeyler, sizi aslında sürükleyip atalete götürür ve bir bakarsınız ki hala bir sene önce olduğunuz yerdesiniz. Kendinizi kandırmayın ve eylemden asla vazgeçmeyin.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bu yazı için bir yorum var;

  1. Harika bir site ve harika bir makale, verdiğiniz hizmet için teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir