Motivasyon Matinesi: Narcos

           Pablo Emilio Escobar Gaviria

Bildiğiniz üzere Netflix Narcos dizisinin ilk iki sezonunda ünlü baron Pablo Escobar’dan bahsetti. Çoğumuz Pablo Escobar’ı dağ evinde sırf kızı üşüdüğü için şöminede yaktığı milyonlardan tanıdık. Peki Pablo Escobar bir çırpıda milyonlarca doları yakacak kadar rahatlığı veren bu zenginliği nasıl elde etmişti?

Pablo Escobar maddi durumu kötü bir aileden gelmişti. Maddi durumu düşük fakat hayalleri çok yüksek bir çocuktu. İlerleyen yıllarda yaşı büyüdükçe hayalleri de büyüdü. Zenginlik, üstünlük, lüks, Kolombiya Devlet Başkanlığı… Pablo belki bunları elde etmek için takdir etmediğimiz illegal bir yol seçmişti fakat örnek almamız ve takdir etmemiz gereken kısım ise hayallerine olan bağlılığı ve adanmışlığıydı. Nasıl kıyafetler, ayakkabılar insanlara büyük gelebiliyorsa bazen hayaller de insanlara büyük gelebilir. Aslında böyle bir şey mümkün olduğundan değil. İnsanların hayallerini gözlerinde fazla büyütmesindendir bu.

060920161436018002081 3 - Motivasyon Matinesi: Narcos

İnsanlar ilk başta hayaller kurar. Hayallerinde yaşamak istedikleri evlerde yaşar, binmek istedikleri arabalar biner, sahip olmak istedikleri her şeye sahip olurlar. Fakat ilerleyen zamanlarda çıkan zorluklarla mücadele edemezler. Hayallerini kafalarında asla ulaşamayacakları üst raflara koyarlar. Fakat istedikleri zaman biraz daha güç ve zaman harcayarak bir merdiven koyup üst raflara ulaşabileceklerini unuturlar. O hayaller ölene kadar tarihin üst raflarında tozlanır durur. İnsanlar ölür, hayaller biter. Pablo’yu çevresindekilerden ayıran da buydu. Ne olursa olsun vazgeçmedi. Daima hayallerinin peşinden koşan biri oldu. O hayallerinden korkmadı, korkusuz oldu. Böylece daima büyüdü, milyonlarca dolara sahip oldu ve çevresindekiler ondan korkar hale geldi. Bu yüzden hayallerinizden vazgeçmeyin. Bu hayatta kıyafetlerinizi, evinizi, arabanızı her şeyinizi alabilirler fakat hayallerinizi asla alamazlar. Tam anlamıyla sahip olduğunuz tek şey hayallerinizdir. Şimdi şu anki durumunuzu düşünün. Olmak istediğiniz yerde misiniz? Şimdi de sayamayacağınız kadar paranız olduğunu. Ne yapardınız? Hayallerinizi gerçekleştirirdiniz. Sorun şu ki kimse kazanmanın tadına vardıktan sonra hayallerini kontrol edemiyor. Özellikle de Pablo Escobar’sanız.

Umarım gelecekte kaygılanmanız gereken tek durum bu olur.

Motivasyon Matinesi serisindeki ikinci yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bu yazı için bir yorum var;

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir