Motivasyon Matinesi #2: The Wolf of Wall Street

Jordan Belford, büyük vizyonu doğrultusunda büyük hedefleri olan  adam. 

Jordan 22 yaşında büyük ideallerini ve hayallerini karşılayacak tek yer olarak Wall Street’i görür. Ailesi muhasebeci olan Jordan borsacı olarak çok para kazanacağına daha Wall Street’e girdiği ilk günden emindir. Fakat tam borsacılık ehliyetini aldığı yani hayallerindeki parayı kazanmaya başlayacağı gün borsada tarihe geçecek ve herkesin kara pazartesi olarak hatırlayacağı bir düşüş olur ve Jordan’ın çalıştığı şirket batar. 

Bir süre işsiz geçirdiği günlerin ardından eşinin yardımıyla ufak çaplı hisseler kovalayan bir borsa şirketi bulur. Başta şirketin küçüklüğü motivasyonunu bozsa da boş oturmaktansa bir yerden başlamanın çok daha iyi olacağını düşünür ve işe başlar. Jordan daha ilk günden yüksek ikna ve pazarlama kabiliyetiyle ufak çaplı hisseleri bile yüksek değerlere satarak bütün herkesin dikkatini çeker. 

131217 wolf wallstreet vuwury - Motivasyon Matinesi #2: The Wolf of Wall Street

İyi para kazanıyor, güzel bir arabaya biniyor, eşine güzel hediyeler alıyordur fakat hala hoşuna gitmeyen, sinirlerini bozan ve tatmin etmeyen bir şeyler vardır. Başarıya ve daha fazla paraya açtır. Boş bir oto tamircisinde birkaç satıcı eşliğinde kendi şirketini kurar. Parasını katladıkça da vizyonunu daha çok geliştirir ve tüm başarılı girişimciler gibi markalaşma stratejisini kullanır. Şirketinin ismini ve vizyonunu değiştirir. Yeni şirketi Stratton Oakmont köklü ve de sadece zengin Amerikalıların %1’ini hedef almaktadır. Sonuç olarak Jordan sürekli parasına para katar ve sonunda ne olursa olsun bırakamayacağı, kendi evi olarak gördüğü bir şirket, krallık kurar. Ünü, ne kadar bu tabir başlarda hoşuna gitmese de ”The Wolf of Wall Street” yani ”Wall Street Kurdu” olan gazete manşetiyle bütün Amerika’ya yayılır. Onu Wall Street kurdu yapan hırsı kadar aynı zamanda da doğru girişimcilik hareketleridir. Öncelikle Jordan şirketi en başta beraber yükselttikleri “Oakmont’un orjinal yirmilisi” diye adlandırdığı ona her zaman destek olan arkadaşlarını kendi eğitmiş ve onları konuştukları insanları etkileyecek ve tekliflerini kabul ettirecek düzeye getirmiştir. Ardından Jordan’ın en büyük amacı kendi zengin oldukça şirketinde ki elemanlarının da zenginleşmesidir. Onları Amerika’daki en zengin genel müdürlerden daha zengin yapmak istiyordur. Tüm çalışanlarına dostça davranıyor, onlara fazla maaş veriyor ve de ödüllendirme yöntemine inandığından çalışanları için sürekli yeni eğlenceler düzenliyordur. Çalışanları da Jordan’ın bütün bu iyiliklerine daha çok ve sıkı çalışarak, ona daha çok para kazandırarak karşılık veriyordur. 

large Wolf of Wall St - Motivasyon Matinesi #2: The Wolf of Wall Street

Jordan’ı başarıya götüren en büyük etkenlerden biri ise ideallerinden asla vazgeçmemesidir. Yaptığı illegal yöntemlerden dolayı polisin başına dert açacağının farkındadır fakat evi olarak gördüğü ve sıfırdan yarattığı bu şirketi yarı yolda bırakmayı düşünmemiştir. Hayatta ve de borsadaki en büyük prensibi “hayır”ı asla cevap olarak kabul etmemesidir. Onu başarılı yapan bir diğer etken ise paraya olan tutkusu. Onun söylemiyle fakirlikte asalet falan yoktur. Fakir de olmuştur, zenginliği de görmüştür ve her zaman zengini fakire tercih eder. Çünkü zenginken bir sorunla karşılaştığında en azından limuzinin arka koltuğunda iki bin dolarlık takım ve on dört bin dolarlık saat ile oturuyor olacaktır. Onun çalışanlarına verdiği en büyük öğüt sorunlarını para kazanarak çözmeleridir. Sizce Jordan haklı mı?

Motivasyon Matinesi serisindeki üçüncü yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir