Matematik Netlerinizi Artıracak #5 Etken

Çoğumuz sınavlara hazırlanıyoruz ve çoğumuzun en büyük problemi matematik. Bugün sizler için araştırdığım  matematik netlerinizi artıracak beş etkeni sizlerle paylaşacağım. 

1. Denemelerde Çözüm Sırası

Denemelerde çözüm sırasıyla alakalı ne kadar Türkçe ile başlamak daha uygun gözükse de aslında uygun olan kendi sıranızı kendinizi en verimli hissedeceğiniz şekilde sizin belirlemenizdir. Türkçe ile başlamak daha yararlı olabilir fakat sınavın daha başında çözeceğiniz yorucu, uzun paragraflar sizi yoruyordur ve potansiyelinizin daha altında bir sonuç sergilemenize sebep olabilir. Bu yüzden matematiğinize gerçekten güveniyorsanız sınava matematikle başlamak taze bir kafayla başlanacağından size çok daha iyi gelecektir. 

185142 - Matematik Netlerinizi Artıracak #5 Etken

 

 2.Kaynak Seçimi

Çoğu öğretmen veya çevrenizdeki arkadaşlarınız “zor kaynakları çözen her soruyu çözer” mantığı ile size zor kaynaklar öneriyor olabilir. Fakat aslında bu, sizin için hem matematik dersine çalışmayı zorlaştırır, hem de size zaman kaybettirir. Ne çok zor kaynaklar seçin ne de çok kolay kaynaklar. Bu süreçte zaman çok önemli. Mümkün olduğunca orta seviyeli sorular üzerinde daha çok pratik yapmayı amaçlayın. 

headline - Matematik Netlerinizi Artıracak #5 Etken

 

3. Süre Kontrolü

Elinizden geldiğince gireceğiniz sınavda soru başına ne kadar süre verilecekse onu çözeceğiniz testteki soru sayısına uyarlayın ve testlerinizi belli bir süre içerisinde çözüp çözemeyeceğinize bakın. Evde yaptığınız bu süre kontrolü pratiğiyle sınavda da en azından matematik bölümünü daha verimli geçirip geri kalan derslere de yeterli vakit ayırabilirsiniz. 

acik ogretim sinav suresi kac saat h38116 d8126 - Matematik Netlerinizi Artıracak #5 Etken

 

4. U Dönüş 

Özellikle matematikte çoğu öğrencinin ortak sıkıntısı işlemleri bol olan, yoran, karışık sorular. Bir soruyu çözebileceğinizden emin değilseniz ve gözünüze zor geliyorsa üstünde çok fazla vakit harcamayın. Elinizden geldiğince ilerleyip sonradan o sorulara dönüş yapmanız gerektiğini sınav esnasında unutmayın. Zor bir soruya vereceğiniz zaman, sürenizin bitmesine ve kolay birden fazla soruyu yapamamanıza neden olabilir. 

dyslexie - Matematik Netlerinizi Artıracak #5 Etken

 

5. Benzerlik ve Doğrular

Öğrencileri sınavlarda en çok zorlayan kısımlardan biri ise matematik kısmı içerisinde sorulan geometri soruları. Bu sorularda genellikle kilit özellikler görülmediğinden çok fazla zaman harcanıyor. Bu yüzden öncelikle özellikleri ezberlemeye ve onlarla alakalı bol pratik yapmış olmaya dikkat etmelisiniz. Baktığınızda hiçbir ipucu göremediğiniz problemlerde ise herhangi bir yerden doğru indirmeli ve benzerlik olup olmadığına dikkat etmelisiniz. 

Geometri Sorular%C4%B1 %C3%87%C3%B6zme Teknikleri - Matematik Netlerinizi Artıracak #5 Etken

Şimdilik tavsiyelerim bu kadar. İlerleyen zamanlarda diğer derslerle alakalı da paylaşım yapılacaktır. Sınavlarınızda başarılar. 

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bu yazı için bir yorum var;

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir