Marvel’ın Başarı Hikayesi

Marvel, bir Amerikan sinema film şirketidir. Merkezi Burbank, California’da bulunan Walt Disney stüdyolarıdır ve ayrıca Marvel, Walt Disney Company şirketinin alt şirket grubudur.

Marvel Comics, Martin Goodman tarafından Timely Publications ismiyle 1939 yılında kuruldu. Goodman karikatür öykü yazarlığı yapıyordu. O zamanlar dergide hem editörlük yapmış, hem de şirketin işletme müdürlüğünü yapmıştı. Abraham Goodman ise Martin Goodman’ın sağ koluydu ve yayımcıydı.

marvel 46 - Marvel’ın Başarı Hikayesi

Şirket tarafından yayınlanan ilk karikatür derleme 1939 yılının ekim ayında yayınlanan Human-Torch ve düşmanı Namor’un hikayesi oldu. Bu yayın şaşırtıcı bir başarı yakaladı. İlk ve ikinci baskıda yaklaşık 900,000 adet kopya satıldı. İlerleyen zamanlarda şirketin maddi kazancının da artmasıyla daha profesyonel çalışmaya başlanıldı ve Joe Simon şirketin yeni editörü oldu. Daha sonra Joe Simon, Jack Kirby ile birlikte Marvel’ın en bilindik kahramanlarından olan Kaptan Amerika’yı yaratacaktı. Kaptan Amerika, tüm ülkede tam 1,000,000 adet sattı. 1960’larda Stan Lee’nin de önderliğinde bir diğer çok bilinen Marvel derlemesi Fantastik Dörtlü yaratılacaktı.

FIEMnEINHzHWJE 1 a - Marvel’ın Başarı Hikayesi

İlk yıllarında Marvel’ın en çok sükse yapan karakteri Kaptan Amerika’ydı ve şirkete çok kazandırdı. Daha sonra yeni kahramanlar yaratılmaya başlandı. Miss America, Vision, Angel gibi yeni çizgi karakterler yaratıldı. İlerleyen zamanlarda şirket çocuklara yönelik karakterler de yarattı ve Super Rabbit ile Ziggy Pit bunlardan en öne çıkanlarıydı. 1961 yılında Timely Publications olan şirketin ismi Marvel olarak değiştirildi.

1996 yılına kadar çeşitli karakterler yaratılmaya devam edildi, baskılardan ve satışlardan yüksek miktarda gelir elde edildi. 1996 yılında ise Marvel Stüdyoları kuruldu. Ünlü film yapımcısı Kevin Feige şirketin sahibiydi. 1997’den itibaren Marvel Stüdyoları, Marvel karakterlerini kullanarak çeşitli filmler piyasaya sürmeye başladı. 2000 yılında X-Men serisi başladı; 2003 yılında Daredevil, 2005 yılında Elektra ve aynı yıl Fantastik Dörtlü piyasaya sürüldü. Marvel Stüdyoları tarafından lisansı alınarak piyasaya sürülen ilk film ise bir vampir filmi olan Blade oldu. Film 21 ağustos 1998 tarihinde piyasaya sürülmüştü ve büyük sükse yarattı. 1999 yılında ise Marvel en gözde karakterlerinden biri olan Örümcek Adam’ın lisansını Sony’e devretti.

66c7e9d3338378f8ceb16057ef86ec8edfd41965cc06058e95dfc0d067535445 - Marvel’ın Başarı Hikayesi

Günümüzde Marvel Stüdyolarına ait filmlerin büyük çoğunluğu Walt Disney Stüdyoları tarafından sinemaya sürülmekte. 2008 ile 2011 yılları arası Paramount Pictures, The Incredible Hulk filmi için Universal Pictures ve Spider-Man filmi için Columbia Pictures Marvel’dan telif hakkı aldı. Şu an X-Men ve Spider-Man filmlerinin lisansı 20th Century Fox ve Sony şirketlerinin elinde bulunmakta.

2009 yılında Marvel şirketi The Walt Disney Company tarafından 4 milyar dolar karşılığında satın alındı. İki şirket, bu tarihten önce imzalanan diğer stüdyo şirketleriyle Marvel arasında bulunan sözleşmelere dokunmama konusunda uzlaştılar. Disney, önceki sözleşmelerin bitmesinden itibaren yeni Marvel filmlerinin dağıtımı konusunda tam yetki almış oldu.

cinderellas castle disney has 969359 - Marvel’ın Başarı Hikayesi

Bugün, Marvel toplamda 200’den fazla süper-kahraman karakterleriyle, en büyük rakibi DC Comics ile dünyanın en büyük çizgi roman şirketlerinin başında geliyor. 2009 yılında Walt Disney, Marvel’ı 4 milyar dolara satın almıştı. Şu anda ise şirketin yalnızca Marvel sayesinde yarattığı kâr tam 8,5 milyar doları bulmuş durumda ve bu değer gün geçtikçe artıyor. 2019 yılında yayınlanması planlanan filmler ile birlikte, Walt Disney, Marvel ile toplamda 10’dan fazla film çıkarmış olacak. Bu kadar kârı Fantastik Dörtlü, X-Men ve Spider-Man gibi öncü Marvel öyküleri olmadan elde ettiler, bu da takdir edilmesi gereken bir diğer husus.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir