Mark Zuckerberg

Mark Elliot Zuckerberg, 14 Mayıs 1984 yılında New York’un banliyö bölgesi Dobbs Ferry’de doğmuştur. Kız kardeşleri Arielle, Randi ve Donna gibi Mark da bu bölgede büyüdü. Ailenin dört çocuğundan ikincisi ve tek erkek çocuğu olan Mark’ın babası Edward Zuckerberg bir diş hekimi, annesi Karen Zuckerberg ise bir psikiyatrist. Çocukluğunda babasının muayenehanesi evlerinin hemen yanındaydı. Mark bilgisayar programlamacılığına ilgi duymaya ilkokul yıllarındayken başladı. Henüz 10 yaşındayken insanların bilgisayar programlayıcıları ve kullanıcılar olarak ikiye ayrıldığını fark eden Mark, Intel 486 mikro işlemcili ilk bilgisayarına sahip oldu. Mark Zuckerberg’in, Atari BASOC programlama dilini babasından öğrendiğini ve 12 yaşındayken bu dili kullanarak ‘’ZuckNet’’ ismini koyduğu bir mesajlaşma uygulaması yarattığını biliyoruz. Uygulama sayesinde evdeki ve babasının muayenehanesindeki tüm bilgisayarları birbirine bağlamış ve aralarında mesaj transferini sağlayabilmişti. Babası uygulamayı muayenehanesindeki bilgisayarına kurmuştu, böylelikle yeni bir hasta geldiğinde asistanı bu uygulama üzerinden kendisini haberdar edebiliyordu. Bunun haricinde Mark, bilgisayar oyunları ve iletişim araçlarının programlanması konusuna da ilgi duyuyordu. Hatta babası Edward Zuckerberg, oğluna özel ders vermesi için David Newman isimli bir bilgisayar öğretmeni bile tutmuştu.

j2a3u0 300x158 - Mark Zuckerberg

Lise yıllarında ise Mark, mp3 çalma listeleri için Synapse isimli bir ‘’media player’’ geliştirmişti. Yapay zeka olarak programladığı bu uygulama kullanıcıların şarkı tercihlerini analiz edebiliyor, herhangi bir kullanıcının dinlemek isteyebileceği şarkılara dair tahminlerde bulunabiliyor ve bu tahminlere dayalı çalma listeleri oluşturabiliyordu. Synapse ile yakından ilgilenen Microsoft ve AOL uygulamayı satın almak istemesine rağmen genç yetenek, bilişim devi bu şirketlerin teklifini kibarca geri çevirdi. Buna benzer binlerce dolarlık birçok teklifi ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren en iyi şirketlerden birinde çalışma teklifini reddetti. Çok geçmeden Mark Zuckerberg, New Hampshire’da bulunan ve elit bir hazırlık okulu olan Phillips Exeter Akademi’sine başladı. Burada, bilim ve edebiyat dallarında sergilediği performans son derece başarılıydı. Aynı zamanda eskrim sporunda da yeteneğini ortaya çıkardı, hatta eskrim takımının kaptanlığını yaptı. Buna rağmen, kodlama konusundaki ilgi ve isteğini korudu, çünkü çalışmak istediği alan yazılım alanıydı. 2002 yılında Zuckerberg, Phillips Exeter’den mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi’ne girdi. Henüz Ivy League’deki ikinci yılındayken yazılımcı olarak kampüs içerisinde yaygın bir ün kazandı. Bu dönemde CourseMatch isimli bir program yazdı, program sayesinde öğrenciler diğer kullanıcıların ders listeleri üzerinden kendi ders konularını seçebiliyordu. 2003 yılında Harvard’daki yurt odasında uykusuzluk çektiği bir yaz akşamı, Mark Zuckerberg’in aklına FaceMash adında bir site yaratma fikri geldi. Öğrencilerin kendi profil resimlerini yüklediği Harvard veri tabanını hacklemeye karar verdi. Hızlıca bir program geliştirdi. Program, veri tabanında bulunan herhangi 2 kadın öğrencinin fotoğraflarını rastgele seçiyor, bu fotoğrafları yan yana koyarak ‘’Hangisi daha seksi?’’ diye soruyor ve kullanıcıların oylama yapabilmesine olanak sağlıyordu. Site oldukça fazla ilgi gördü ve Harvard’daki öğrencilerin büyük bir kısmı siteyi ziyaret etmişti. Fakat ziyaretçilerin sayısı sınırın üzerine çıktığında sunucu aşırı yüklemeden dolayı kitlendi. Mark hackleme olayı için üniversite yönetimi tarafından henüz bir komite kurulmamışken yaptığı şeyi itiraf etti. Tabii ki, Mark Zuckerberg’e kimse ‘’Aferin’’ demedi ve disiplin cezası aldı. Buna rağmen, FaceMash sayesinde bu tip şeylerin toplumda büyük ilgi uyandırdığını keşfetmişti. Bu arada belirtmeden geçmeyelim, Harvard bugüne kadar bu olay ile ilgili açıklama yapmaya hiç yanaşmadı.

mark zuckerberg amazing 300x169 - Mark Zuckerberg

Zuckerberg’in efsanevi FaceMash olayından yaklaşık 10 ay önce, Harvard öğrencilerinden Divya Narendra isimli biri büyük çoğunluğunun herhangi bir duygusal ilişkiden uzak olduğu öğrenciler için özel bir sosyal ağ yaratma fikrini ortaya atmıştı. Narendra’ya göre, öğrencilerin Harvard mail adresleri ağda ana kullanıcı isimleri olarak kullanılabilirdi. Divya Narendra’nın fikrin üzerinde beraber çalıştığı arkadaşları ikiz kardeşler Tyler ve Cameron Winklevoss’tu. İkizlerin babası Howard Winklevoss, başarılı bir finans danışmanıydı, oğulları için çok çaba sarf etmiş ve kenara büyük miktarlarda para ayırmıştı. Bu nedenle, geleceğin platformu için gereken başlangıç sermayesi de kolaylıkla bulunmuş oldu. Narendra konuşmalarında Mark’a proje adının ‘’Harvard Connection’’ olabileceğini ve üyelerin bu site sayesinde internette fotoğraflarını, kişisel bilgilerini ve yararlı linkleri paylaşabileceğini söyledi. Bu noktada, Mark Zuckerberg’in yapması gereken tek şey siteyi programlamak ve özel bir kaynak kodu yaratmak, böylelikle de sistemin en hızlı şekilde çalışmasını sağlamaktı. Narendra ve Winklevoss kardeşlerle yaptığı özel bir buluşmadan sonra Zuckerberg projeye dahil olmayı kabul etti fakat yeni ortaklarının potansiyeli konusunda şüpheleri vardı. Harvard Connection üzerine çalışırken aklına kendi sosyal platformu için harika bir fikir geldi. 4 Şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg, şimdilerde tüm dünyada Facebook.com olarak bilinen TheFacebook.com alan adını satın aldı. Forbes tarafından 2015 yılında yayınlanan Amerika’daki en zengin 400 insan sıralamasında ise Zuckerberg 40.3 milyon dolarlık net serveti ile 7. sırada yer aldı.

170111130942 mark zuckerberg politics 1024x576 300x169 - Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, tüm hayatı boyunca risk almayı seven ve hızlı hareket etmekten yana olan başarılı bir girişimcidir. Bu karakteri ve hedefine bağlı kalması, benim açımdan başarılı olmasındaki en büyük sırdır. Değerlerini kaybetmeyen ve ne uğruna yaşadığını bilen insanlar, kurduğu hayalleri eyleme dökmeyi başarabilmiş kişilerdir. Okuduğunuz bu hayat hikayesinden kendinize çıkarmanız gerekenler, hedefine sadık ve fikrine aşık olan bir düşünceye sahip olmanız gerektiğidir. Eğer başarıyı istiyorsanız, gittiğiniz yolun taşına veya çukuruna takılıp kalmayacaksınız! O yolu onarıp, gitmeniz gereken yere varmakta kararlı olacaksınız…

Son olarak sizlere, muhteşem 2 ‘’Mark Zuckerberg’’ sözü!

‘’En büyük risk hiç risk almamaktır. Hızla değişen dünyada başarısız olması kesin olan bir strateji varsa o da risk almamaktır.’’

‘’İnsanlar çok zeki veya çok yetenekli olabilirler, ancak bu yetilerine inanmıyorlarsa sıkı çalışmayacaklardır.‘’

Okumanız gereken muhteşem 3 başarı hikayesi!  #1#2#3

Yazan: Tolga Akman

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir