Lionel Messi

 Lionel Andres MESSI

1987 yılında Arjantin Dünya Kupası şampiyonu ünvanını kazanmıştı ve Diego Maradona tüm Arjantinliler tarafından gezegenin en iyi futbolcusu sayılıyordu. Maradona Arjantinliler için adeta bir lütuftu. Fakat aynı yıl içerisinde ülkenin yoksul mahallelerinden biri olan Rosario’da Arjantin için hatta futbol dünyası için çok önemli bir şey daha oldu: Lionel Messi doğdu. 

Messiasakid - Lionel Messi

Çelik işçisi bir baba ve temizlik görevlisi bir annenin üçüncü oğlu olan Leo, futbolu daha ilk günden beri hayatının bir parçası olarak gördü. O zamanlar ligde daha iyi durumda olan Rosario Central yerine ailesinin izinden giderek şehrin diğer köklü takımı Newell’s Old Boys’un taraftarı oldu. 

messi 2008 - Lionel Messi

Daha çok küçük yaşlarda Leo ve futbol topu çok yakın dost oldular. Leo hayaline yani futbola büyük bir tutkuyla bağlandı. Hatta ailesinin anlattığına göre küçük yaşlarda bakkala bile giderken topunu yanına alıyor bu sırada antrenman yapıyor doğum günlerinde de her zaman tek isteği futbol ile alakalı şeyler oluyormuş. 

nintchdbpict000261412684 - Lionel Messi

İlerleyen yaşlarda küçük Leo, ufak ve yerel bir klüp olan Grandoli’de oynayan ağabeylerini izlemek için maçlara gitmeye başladı. O günlerden bir gün takımda bir eksik olmuştu. Teknik direktör saha kenarında topla oynayan Leo’yu görmüştü fakat çok küçük ve çelimsiz görünmesinden ötürü başka bir çocuğa şans vermişti. Fakat o çocuk da oynayamayınca teknik direktör Leo’nun annesinden oynaması için izin istemişti. Leo’nun annesi oğlunun şu an güçsüz ve çelimsiz olduğunun farkında olmasından ötürü kararsız kalmıştı fakat şu anda Messi’nin her golden sonra yukarıyı göstermesinin sebebi olan ve en büyük destekçisi olan babaannesi, annesini ikna etmişti. Leo o gün ilk maçına çıkmıştı. 

lula marcelo odebrecht 2 - Lionel Messi

Bu olay Leo henüz beş yaşındayken gerçekleşmişti ve o gün daha ilk maçında Messi herkesin dikkatini çekmeyi başarmış ardından da artık maçlara devamlı çıkmaya başlamıştı. Messi büyüdükçe yeteneklerini geliştiriyor ve herkesi büyülemeye devam ediyordu. Daha sonralarda her maç altı-yedi gol atmaya başladı. Çekingen ve ufak tefek gözüken bu çocuk tüm sahayı topla geçiyor ve ardından gol atıp herkesi şaşkınlığa uğratıyordu. 

Messi dokuz yaşındayken bugün halen desteklediği ve gelecekte birçok yardımda bulunacağı Newell’s Old Boys’a transfer oldu. Dört yılda yalnızca bir maç kaybeden “87 Makinesi” olarak adlandırılan jenerasyonun yıldızı olmayı başardı. 

Fakat on bir yaşındayken Messi ve ailesi kötü haberi aldılar. Maalesef Messi’de büyüme hormonu bozukluğu vardı. Gereken şeyler yapılmaz ise Messi’nin futbol kariyeri erkenden bitebilirdi. 

messinewells - Lionel Messi

Kulübü, Messi’nin ailesinin durumunu biliyordu ve gerekli yardımı yapmaya razıydılar fakat kulübün finansal krizde olması Messi’nin ailesini endişelendiriyordu. Sosyal güvenceleriyle bazı tedavilerin ücretlerini karşılayabildiler fakat ilerleyen zamanlarda ücretler ailenin maddi durumunu aşmaya başladı. Bu sırada Arjantin’in en büyük kulüplerinden biri olan River Plate, Messi’yi transfer etmek istedi ama babasının şartlarını kabul etmedi. Babası sonradan bir scout firmasının temsilcileriyle görüştü ve Messi’nin portakalı yüz on üç defa, tenis topunu ise yüz yirmi defa sektirdiği görüntüleri Barcelona scout ekibine gönderdi. Şaşırtıcı şekilde bu videolar Messi’nin Barcelona’da deneme antrenmanlarına çıkmasına olanak sağladı. 

35FB0C5400000578 3675730 Rodolfo Borrell helped bring through Lionel Messi during his tim a 51 1467825315127 - Lionel Messi

Barcelona, Messi’nin tedavi masraflarını karşılamayı kabul etti. Ardından Messi’nin ilk kontratı beyaz mendil üzerinde imzalandı. Belirsizlikle geçen üç yılın ardından Messi kendini iyice kanıtladı ve aylık dört bin avroluk ilk profesyonel sözleşmesini imzaladı. 

nintchdbpict000319045266 - Lionel Messi

Messi bu sözleşmenin ardından her gün kendini geliştirmeye devam etti ve geçmişte ufak, çelimsiz bir çocuk olarak girdiği o kulübün kaptanlık pazu bandını takmaya hak kazandı. Aynı zamanda Arjantin milli takımının da kaptanı olan Lionel Messi kendini tüm dünyaya kanıtladı ve kazandığı başarılar ile tüm dünya tarafından “Uzaylı” benzetmesi yapıldı. Beş kez Dünyada Yılın Futbolcusu ödülünü, üç kez Avrupa’da Yılın Futbolcusu ödülünü,  on altı kez gol krallığı, dört kez Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, sekiz kez İspanya Lig şampiyonluğu, beş kez İspanya Kupa şampiyonluğu, yedi kez İspanya Süper Kupa şampiyonluğu, üç kez Dünya Kulüpler şampiyonluğu, üç defa Avrupa Süper Kupası şampiyonluğu, birer kez de Olimpik Oyunlar şampiyonluğu ve U-20 Dünya Kupası şampiyonluğu kazandı. 

14Lionel Messi - Lionel Messi

Eğer zor zamanlarında pes etseydi şu an kimse onun ismini bilmeyecek, Arjantin sokaklarında hiçbir çocuk on numaralı MESSI formasını sırtına geçirmeyecekti. Messi asla pes etmedi ve kazananlar, unutulmayacaklar tarafında yer aldı. 

1433628258847 lc galleryImage epa04787136 Barcelona s L - Lionel Messi

Eğer Lionel Messi gibi kazananlar tarafında olan insanları merak ediyorsanız. Justin Bieber yazısı için buraya, Conor McGregor yazısı için buraya, Taylor Swift yazısı için buraya, Bünyamin Aydın yazısı için buraya, Rihanna yazısı için de buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. 

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir