Liderlerin Ortak 8 Özelliği

Kendini lider olarak görmekte özgürsün. Bir işte kendi zekânı, deneyimini ve becerini ön plana atmak isteyebilirsin. Ancak bu istekler birçok kişi için gerçekçi olmamakta ve varsayımdan ileriye gitmemektedir. Liderlik vasfı her ne kadar doğuştan geliyor gibi algılansa da birçok özellik sonradan kazanılıyor. Eğitim, deneyim ve sürekli gelişime açık olmak liderlik yönlerini besleyen ve geliştiren olgulardır. Eğer donanımlı bir lider olmak istiyorsanız bu 8 özelliğin sizde olup olmadığını test etmeniz gerekmekte. Bu özelliklerden bir tanesi veya birkaçı sizde yoksa kendinizi bu yönde geliştirebilir ve istediğiniz liderlik vasıflarını kazanabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde dünyanın önde gelen iş liderlerinden önemli sözler paylaşmıştım, okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İşte, sadece gerçek liderlerde bulunan 8 özellik

57459717fa7cfd5cdb102d476b355a581410513b 300x141 - Liderlerin Ortak 8 Özelliği

1- Dürüstlük

Lider kişiler verdiği sözü canı pahasına tutar. Gerçek bir lider verdiği sözü zamanında yerine getirir ve herkes tarafından da dürüstlüğü ile tanınır. Aksi durumlar yanlış tanınmaya ve liderlik vasfının olmadığına işaret edecektir.

 

2- Görevlendirme Yeteneği

Her insan, her işe yetişemez. Bazı işlerde profesyonel yardımlar almak gerekir. Gerçek bir lider iş yapan değil işi erbabına doğru bir şekilde yaptıran kişidir. Bu yüzden de görevlendirme yeteneğinin yüksek olması gerekir. Kim hangi işi ne kadar sürede yapar ve nasıl bir sonuç ortaya çıkar gibi önsezilerin yüksek olması başarılı lider olmada oldukça önemli bir özelliktir.

 

3- İletişim

Doğru ve etkili bir iletişim her ortamda ön planda olunmasını sağlayacak ve her zaman için iyi ilişkiler kurulmasında önemli olacaktır. Sadece sözel iletişimin değil vücut dilinin de iyi kullanılması gerekir. Başarılı liderler hem bireysel iletişimlerde hem de kitleye karşı gerçekleştirilen iletişimlerde kendilerini en iyi ifade eden, ne istediğini ve ne beklediğini direkt olarak açıklayan, yüksek iletişim kabiliyeti olan kişilerdir. Doğuştan var olan iletişim yeteneği geliştirilmeli ve sürekli olarak bu konuda destek alınmalıdır. Çünkü iletişim dile bağlı olarak gelişmekte ve değişmektedir. Başarılı liderler her yaştan, toplumdan ve kültürden insanların anlayabileceği ortak bir dille iletişim kurar. Bu da onların liderlik başarısını kat be kat artırır.

 

4- Güven

Başarılı liderlerin en önemli özelliklerinden biri de güven verme duygularının yeterince gelişmiş olmasıdır. Lider, işin planlayıcısı ve yürütücüsü olarak hedef kitlesine her zaman güven duygusunu aşılar. Aslında burada özgüvene de değinilmesi gerekir. Özgüveni yüksek olan liderlerin karşılarındakine verdiği güven duygusu da yüksek olmakta. Topluluğun veya kişilerin güveni bir kere kazanıldıktan sonra, bu güvenin devam ettirilmesi de son derece önemlidir. İşte, bu noktada icraatler ve liderlik vasıfları ön plana çıkıyor. ”Ben güvenilir biriyim” demek hiçbir zaman bir kişiyi güvenilir yapmaz. Onu güvenilir kılan davranışları, çalışmaları ve başarısıdır. 

david beckham hm fall 2015 02 300x182 - Liderlerin Ortak 8 Özelliği

 

5- Amaca Bağlılık

Başarılı liderler ortaya attıkları fikirlere, düşüncelere ve projelere herkesten daha çok bağlıdır. Belirlenen amacın gerçekleşeceğine inançları yüksek olan liderler hedef kitlesini de bu inanca ortak eder. Güven veren duyguları, dürüstlükleri, iletişim yetenekleri ve amaç uğruna çok çalışmaları liderleri başarılı kılan özelliklerdendir. Bir lider iş planlamasını yaptıktan sonra kesinlikle işten kaçmaz ve tüm süreçte en çok çalışan kişi olarak göze çarpar. Aksi durumlarda yani liderin çalışmadığı, araştırmadığı, amaca yönelik alternatif çözümler getirmediği yerlerde hedef kitle amaçtan tamamen uzaklaşır ve liderlik vasıflarında eksiklik olduğu gözlemlenir.

 

6- Pozitif Tutum

Başarılı liderler her aksilikte olumlu tutumları ve yüksek enerjileriyle etraflarındaki herkese pozitif enerji yayarak işlerin sürekli yolunda gitmesini sağlarlar. Dışa dönük, güler yüzlü ve iletişime açık liderler herkes tarafından sevilir ve liderlik vasıflarından en önemlilerini bünyelerinde toplamış olurlar.

 

7- Yaratıcılık

Liderler durağan dönemlerde değil olağanüstü dönemlerde karar alma mekanizmaları gelişmiş kişilerdir. Zor zamanlarda klasik yöntemler veya alışagelmiş çözümler yerine özgün fikirler üretmek ve yaratıcı fikirler ile kitlesinin karşısına çıkmaları, liderleri çizgi dışına çıkarmaktadır. Sıradanlık liderlik vasfı değildir; özgünlük, yaratıcılık ve yeni fikirler üretme başarılı liderlerin en önemli vasıflarıdır.

 

8- Önsezi

Sürekli değişen ve gelişen dünyada birçok farklılık ortaya çıkıyor. Geleceğin belirsiz olması, liderlerin bu değişkenliği erkenden algılaması ve buna göre bir plan çıkarmasını gerektiriyor. Bu öngörüler aylık veya yıllık değil önümüzdeki on yılı bile kapsamalıdır. Geleceğin kokusunu alan ve nasıl şekilleneceğini bilen liderler, başarılarını daim edecek ve her dönemin en iyi liderleri olacaklardır.

Son olarak, sizlere ilham vereceğini düşündüğüm ”JACK MA” hakkındaki yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.

Başarılarınızın devamını dilerim.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir