Kronik Mutsuzların 4 Alışkanlığı

Gayet aşikârdır ki, bu dünyada belirli bir yönelimi olan hiç kimse bu yönelimi durduk yere kazanmıyor. Sürekli mutlu olan insanların da, sürekli depresyonda olanların da, kronik mutsuzların da yaptıkları bazı şeyler onları bu duygu durumuna itiyor. Hayatınız tercihlerinizin toplamıdır ve siz farketmeseniz bile gün içinde yaptığınız tercihler, edindiğiniz alışkanlıklar ve rutinleriniz sizi “siz” yapıyor. Bugün kronik mutsuz olan bu arkadaşların sahip olduğu ortak 4 alışkanlıktan bahsedeceğiz. Bakın bakalım, bunlardan herhangi biri sizde de var mı.

1- Şikayet

stop complaining 800 - Kronik Mutsuzların 4 Alışkanlığı

Şikayet, şikayet, şikayet. Kronik mutsuzlar hayatlarında pek az şeyin sorumluluğunu alırlar ve başları ağrısa bile bunu başka insanlara veya kadere bağlarlar. Bu tip insanlar hayatlarında hiçbir sorumluluk almadıkları için sürekli kurban rolündedirler. Şikayet hiçbir şey değiştirmiyor. Yıllar boyu bir durumdan şikayet edebilir, insanlarla bunun dedikodusunu yapabilir ve hayıflanabilirsiniz. Fakat bunların hiçbiri ayağa kalkıp da bu durumu çözmek için bir adım atmanız kadar etkili olmayacaktır. Kronik mutsuzlar sürekli kurban rolündedirler. Şikayet etmeye öyle alışmışlardır ki, bu gözlerini kör etmiştir ve şikayet ettikleri tek şeyin gerçek çözümünün ayağa kalkıp eyleme geçmek olduğunu ısrarla görmek istemezler.

2- Hobi Eksikliği

Hobbies in your resume 900x700 - Kronik Mutsuzların 4 Alışkanlığı

Mutlu olmak için insanları hayata bağlayan bir şeylerin olması mutlaka gerekli. Etrafınızdaki mutlu insanlara bakacak olursanız mutlaka bir veya birkaç hobiye sahip olduklarını görebilirsiniz. Bu bir enstrüman çalmak olabilir, kick box yapmak olabilir, resim yapmak olabilir, kitap okumak ya da seyahat etmek olabilir. Her ne olursa olsun, bir insanın tutkuyla bağlı olduğu bir hobisi varsa o insanın depresyona girme ihtimali çok zayıftır. Çünkü depresyonun en büyük sebeplerinden birisi boşlukta olmaktır. Tutkuları olan, hobilere sahip olan bir insan boşlukta olmaktan bahsedemez. Kronik mutsuzların genelde sabahtan akşama kadar televizyon izleyenler olduğunu veya boş arkadaşlıklar kurup boş insanlar hakkında boş yapmaktan başka bir etkinlikleri olmadığını biliyoruz. Hayatınıza anlamlı bir hobi kattıktan sonra mutsuzluktan bahsetme ihtimaliniz yoktur. Her insanın farklı yatkınlıkları vardır ve hiç kimse “benim bir hobim yok” deme lüksüne sahip değildir. Sadece hobilerinin farkında olmayan insanlar vardır bu hayatta.

3- Sağlıksız Beslenme

unhealthy food 1396551439 b68002a4 - Kronik Mutsuzların 4 Alışkanlığı

Kötü beslenme iki yönden insanları depresyona sürükler; birincisi kilo alıp kötü bir görüntüye bürünmenize sebep olur, ikincisi ise ne zaman kötü şeyler tüketseniz birkaç dakika sonra bunun suçluluk duygusunu yaşarsınız. Evet, belki fast food ve şekerli atıştırmalıklar sizi 15-20 dakika mutlu edebilir, ama karnınız doyduktan sonra ve hazzı sağladıktan sonra bunun pişmanlığını yaşamanız çok daha uzun sürecektir. Sürekli kendinizi suçlu hissetmeniz, kendinize kızmanız ve rahat hissetmemeniz sonucu küçük bir mutluluğu izleyen uzun süreli mutsuzluklar ile baş başa kalacaksınızdır. Ayrıca dediğim gibi, bu yalnızca pişmanlık duymanıza sebep olmakla kalmaz; ayrıca kötü bir fiziksel görüntüye sahip olmanıza da neden olur. Aynaya her baktığınızda gurur duyacağınız bir fiziğe sahip olsaydınız, bu kadar mutsuz olmanız gerçekten kolay olabilir miydi? Sürekli kendi vücudunuz hakkında şikayetçi olmanız da kronik mutsuzluğa açılan kapılardan bir tanesidir.

4- Nefret Edilen İşte Çalışmak

shutterstock 96021902 - Kronik Mutsuzların 4 Alışkanlığı

İnsanlar ortalama olarak yılda yaklaşık 2000 saatlerini iş yerlerinde geçirirler. Bu muazzam bir rakamdır. Hayatınızın her yıl 2000 saatini nefret ettiğiniz, sabah kalkıp gitmeye üşendiğiniz ve ayrılmak için fırsat kolladığınız bir işte harcarsanız bu size ne verir? Vereceği garanti olan tek şey mutsuzluktur. Elbette hepimiz hayallerimizin işinde çalışmıyoruz. Elbette hepimiz hobilerimizden para kazanmıyoruz. Fakat maaşlı işçi de olsak buna anlam kazandırmamız bizim elimizdedir. Kendi maaşlı işinizde çalışsanız bile, kazandığınız maaşı geleceğinizde sahip olacağınız hayallerinizin işine birikim olarak ayırmak için kullanırsanız, bu bile size bir amaç verecek ve her gün işe giderken daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Hiçbir amacınız olmadan, hiçbir anlam vermeden her gün nefret ettiğiniz işleri yapmanız ve bu işlerden sıyrılmak için herhangi bir çaba harcamamanız, zamanınızı öldürmekten başka bir işe yaramayacaktır ve böyle bir insanın mutsuz olmaktan başka çıkar yolu yoktur.

Eğer kendinizi gerçekten mutsuz hissediyorsanız ve bunu sıklıkla yaşıyorsanız, siz de kronik mutsuzluk hastalığına kapılmış olabilirsiniz. Bu maddeleri dikkatle inceleyin ve kronik mutsuzluğun en büyük 4 sebebini hayatınızda gözlemleyin. Eğer bunlardan birisi bile hayatınıza dahilse, bugünden itibaren ilk işiniz bununla savaşmak olmalıdır.

Yoksa kronik mutsuzların kronik depresif dünyasında kaybolup gitmeniz kuvvetle ihtimaldir…

   👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir