Kitap İncelemesi: Martin Eden

Öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki; hikayelerden ve romanlardan sıkılan bir insan olduğum için dünya klasiklerini okumak benim için oldukça zor geliyor. Kişisel gelişim seven bir insanım ve böyle bir ortamda (çok satılanlarda her zaman kuantum, evrene zıplatıp istediklerini elde etme vs varken) kaliteli kitap seçmek de oldukça zor oluyor. İşte Martin Eden hem kişisel gelişim niteliği taşıyan, hem bir yazarın hikayesini bize anlatan, hem de zamanın nasıl aktığını anlayamayacağımız bir biçimde öyküyü sayfalara aktaran nadir bulunan kitaplardan bir tanesi, belki de bu 3 özelliği birden taşıyan tek kitap. Böyle bir durumda altın niteliği taşıyor benim için.

Kitap Jack London’ın yazar olma macerasını anlatırken sahnede Martin Eden karakteri var. Karakterimiz yoksul bir denizci. Şans eseri dünyalar güzeli bir kızla tanışıyor, ona aşık oluyor ve onun aşkını kazanmak için kendini geliştirmeye karar veriyor. Olaylar da bu örgüden itibaren başlıyor.

Öncelikle kitabın en başında mevzu bahis olan bir hedef bulma, bir hayale sahip olma olayı bana göre başarılı olma yolunda hayati bir önem taşımakta. Belki de diğer her şeyden çok daha fazla önemli. Çünkü insan bir hayale sahip olursa ve ona ulaşmaya çabalarsa, yolun sonunda ona ulaşamasa bile onun bir tık altına varır ki; bu da birçok insan için zirve niteliği taşıyan bir yer olur. Şöyle örnek vereyim; 1 milyar dolar kazanmak istiyorsunuz ve yola bunun için çıkıyorsunuz. Başarısız oluyorsunuz ve 500 milyon dolar kazanıyorsunuz. Sizin başarısız haliniz bile, birçok kişinin başarılı halinin yüzlerce katı durumunda. Evrenin bir ucunu hedef alın, ıskalasanız bile yıldızlara tutunursunuz.

Velhasıl, anlayacağınız gibi Martin Eden’ın hikayesi de bu durum çerçevesinde gelişiyor. Bir kıza aşık oluyor, hem kültürel hem de ekonomik bakımdan kendisine çok uzak olan bu kızı elde etmek için varını yoğunu ortaya koyuyor kahramanımız. Bu konuda en çok başvurduğu şey ise kitapları oluyor. Görgü kurallarını ve kendini geliştirme yollarını öğrenmek için başvurmadığı kitap, gitmediği kütüphane kalmıyor. Bu kadar fazla okuduktan sonra kendisi de bir şeyler yazmaya karar veriyor ve içindeki yazma aşkının farkına varıyor.

Hikaye bundan itibaren uzun sayfalar boyunca bir dram olarak ilerliyor. Martin yavaş yavaş Ruth’un sevgisini kazanıyor, ama bir yandan da yazar olma sevdası onu uykularından ediyor. Uykusuz geceler boyu hikayeler ve şiirler yazan Martin, bunları döküman haline getirip yayınevlerine yolluyor. Her seferinde red cevabı alıyor. Bu sırada denizde çalışmayan kahramanımız, cebindeki bütün parayı daktilo, mürekkep ve kağıda harcamak zorunda kaldığı için git gide yoksullaşıyor. Bir yandan red yemeye devam eden, görmezden gelinen Martin Eden, bir yandan yoksulluk içinde boğuşuyor ve bir yandan da geceler boyu uykusuz kaldığı, uykuya adeta düşman olduğu için sağlık problemleri yaşamaya başlıyor. Tüm bu hengamenin içerisinde yüzlerce sayfa Martin’in dramını okumaya devam ediyoruz. Ama ilerleyen sayfalarda bize çok iyi dersler vermeye başlıyor bu kitap.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde Martin iyi bir yazar oluyor. Önceleri bütün kitapları istisnasız reddedilen Martin, bir anda yazdığı her şey değerli hale gelen bir yazar oluyor. Bir anda bütün kitapları teker teker kabul görüyor ve Amerika’nın en ünlü yazarlarından biri haline geliyor. Bu esnada Ruth’un aşkını kaybeden Martin, zengin olunca onu tekrar karşısında görüyor ancak bu aşkın da yalan ve maddiyat üzerine kurulu olduğunu anlayınca hayatından bir parça anlam daha kopup gidiyor. Kitabın daha fazla detayına girip daha fazla spoiler vermek istemiyorum çünkü okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Kitabın sonu benim tasvip etmeyeceğim bir şekilde bitiyor ama bu asıl vermek istediğim mesajlarla ilgili olmadığı için bu kısmı atlıyorum. Sonu da size kalsın.

Kitap incelemesini yapmamın sebebi, bu kitapta hayati önem taşıyan 3 dersin bulunması. Tek tek sıralayacak olursak;

1- Hayalleriniz olsun. Bu hayatta sahip olmak istediğiniz hayaller edinin. Gözünüzü korkutacak cinsten olsun. Ufak tefek hayallere hayal denmez, hedef denir. Bu hayallere sahip olmak için elinizden gelen her şeyi yapın. Unutmayın ki, gökyüzüne bir şekilde yükseleceksiniz. Kaybetseniz bile yeterince yükseğe çıkmış olacaksınız. Martin, sevdiği kızı bir hayal olarak görüyordu ve ona ulaşmak için varını yoğunu ortaya koyuyordu. Hikayede kızla mutlu mesut bir hayata sahip olamasalar bile, Amerika’nın en çok satan yazarlarından biri haline gelmişti.

2- Asla vazgeçmeyin. Birinci veya ikinci denemede başarılı olan hiç kimseyi görmedim. Yüzlerce kez yere düşmeden, ayaklarınızda yara izleri olmadan, yerden güçlü bir şekilde kalkmayı öğrenmeden başarılı olmanız imkansız. Hayatın kanunu bu. Martin birinci veya ikinci denemesinden sonra “bu iş bana göre değil” diye düşünseydi muhtemelen şu an Jack London diye birini tanımıyor olurduk.

3- Armağanlar peş peşe gelir. Hayatta o kadar çabalarsınız, kendinizi parçalarsınız bir şeyler elde edeyim diye fakat istediğiniz şekilde bir türlü gitmez olaylar. Siz istersiniz ki bir çalışayım bir alayım, iki çalışayım iki alayım ve böyle gitsin. Fakat hayatın maaş dağıtma adaleti bu değildir. Siz çalışır ve çabalarsınız, yüzlerce kez yere düştükten sonra bile vazgeçmezsiniz, hayata gerçekten istediğinizi gösterirsiniz; işte o zaman hayat sizin gerçekten hak ettiğinizi görür ve sizi ödüllendirir. İşte o zaman zenginlik, mutluluk, refah öyle bir hızla gelir ki, sorar durursunuz bugüne kadar neredeydi diye. Bugüne kadar sizi gözlüyordu. Hak edip etmediğinizi anlamaya çalışıyordu. İşte o zaman anlarsınız.

Sıkı çalışmanızdan ve disiplinden asla ödün vermeyin. Şu an sadece sınavlardan geçiyorsunuz. Bu kaç yıl sürecek bilemem. Ancak bildiğim tek bir şey var; yolun sonu aydınlık ve vazgeçmezsen mutlaka kazanacaksın.

İyi okumalar!

Martin Eden kitabı için buraya tıklayabilirsiniz

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bu yazı için bir yorum var;

  1. Yaaa cok süper motivasion oldu mutlaka okuyacagim martin edeni. Tek tek siralama yaptiginiz hisse sadece insanin hayata hevesini artiyor mükemmelsinizz😍

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir