Kendrick Lamar’dan 18 Aforizma

Kendrick Lamar şu sıralar oldukça popüler hale gelen, hip-hop dünyasının en formda ismi. Kendisi hip-hop kültürünün büyük bölümünü oluşturan Atlanta’nın Compton bölgesinde doğdu ve birlikte büyüdüğü bu hip-hop kültürünü günümüzde en iyi temsil eden isim haline geldi. Geçtiğimiz günlerde Grammy ödüllerinde tam 5 ödül alan, toplamda 12 Grammy ödülü bulunan Kendrick, 4 tane de stüdyo albümüne sahip. Geçtiğimiz yılın son aylarında Forbes’ın “30 under 30” listesine (30 yaşının altındaki en parlak 30 kişinin belirlendiği Forbes listesi) girmeyi başaran Kendrick, 80 milyon $’dan fazla servete sahip ve sadece geçen yıl 30 milyon $ kazandı. Kariyeri başarı ve zenginlikle dolu ve gün geçtikçe daha da iyi bir hip-hop sanatçısı haline geliyor.

kendrick lamar fait la couv    de forbes 7367.jpeg north 640x800 transparent - Kendrick Lamar'dan 18 Aforizma

Hip-hop dünyasının bayrak taşıyanı Kendrick, hayranları ve takipçilerine de kulağa küpe hitaplarda bulunuyor. Bunlardan 18 tanesi bu yazıda.

-Hayatınızı yaşayın, onu doğru yaşayın. Farklı olun, farklı şeyler yapın.

-Bizi seven insanları yaralayıp, bizi yaralayan insanları sevme eğilimindeyiz. Bundan vazgeçmemiz gerek.

-Hayat bu yolda size sürekli kırmızı ışıklar gösterecek. Fakat bazen bu ışıkları dikkate almadan gazı kökleyip, Tanrı’ya güvenmek gerekiyor.

Kendrick Lamar Skyrockets to Top of Artist 100 FDRMX - Kendrick Lamar'dan 18 Aforizma

-Hayatın sona erdiğini düşündüğün, her şeyin bittiğini düşündüğün bir sonraki an, dersine yeterince çalışmış olmayı umut et. Çünkü hayat senin başarıya olan inancını sınıyor ve tekrar tekrar bunu yapacak.

-Bu dünyanın gerçeklerini sevmiyorum ve her gün müzik ile bu dünyanın gerçeklerinden uzaklaşıyorum, hiçbir zaman kabul etmeyeceğim.

-Kim olduğunuzu unutmanız kolaydır. Zor anlarınızda bir adım geri çekilin ve kendinize bunu hatırlatın. Kim olduğunuzu tekrar hatırlayın.

-Kimsenin benim geleceğimin nasıl olduğuna dair tahmin yürütmesini istemiyorum. Nasıl olacağını söylemesini istemiyorum. Benim geleceğim, ve bunu sadece ben şekillendirebilirim.

-Yeni şeyler öğrenmek istiyorum, etrafıma başarımı destekleyecek, en azından hırsımı anlayabilecek insanları toplamak istiyorum.

kendrick animation 04 001 - Kendrick Lamar'dan 18 Aforizma

-Şunu öğrendim ki, aynaya bakıp kendi hikayemi kendime anlattığımda, ağzımdan dökülenlerin bana ait olması gerekli. Başka insanların beynime empoze ettikleri şeyler değil.

-Geçmişimde hatalar yaptığım doğru. İnsanları incittiğim doğru. Ve bu hala, her gece yatmadan önce kafamı kurcalar. Geçmişimi beğenmiyorsam, gelecekte yapacaklarımı değiştirebilirim. Daha farklı bir dünya istiyorsam, işe kendimle başlamam gerekiyor.

-Bazen kendinizi insanlardan soyutlamanız gerekir. Hepsinden uzaklaşmanız gerekir. Eğer yokluğunuzu farkederlerse, o insanların doğru insanlar olduğunu anlarsınız. Eğer farketmezlerse, yapacağınız şeyi biliyorsunuz.

-Hayattaki en güzel anlardan birisi, üzerinde sıkı çalıştığınız ve gerçekten istediğiniz bir şeyleri elde etmeniz. Hak ettiğiniz şeyi, gerçekten hak ettiğinizi kanıtlamış oluyorsunuz.

-Başarının bana göre en kötü yanı insanları rehavete sürüklemesi. İnsanların başardıkları şeye adaptasyon sağlaması ve daha fazlasını istememesi. Bu benim için korkunç bir şey.

screen shot 2016 01 14 at 9 15 37 pm - Kendrick Lamar'dan 18 Aforizma

-Rap yazmaya başladığım ilk andan beri, omuzlarımda baskıyı hissettim. Tupac’in yaşadığı gibi yaşamak istiyordum, Dre’nin yaptıklarını yapmak istiyordum, Snoop Dogg’un başardıklarını başarmak istiyordum. Onlar gibi olmak istediğim için, omuzlarımda baskıyı her zaman hissettim. Bu beni her zaman daha fazla çalışmaya itti.

-Sakin ol, nefes al ve sadece odaklan. Elinden gelenin en iyisini yap ve stresi bir kenara bırak. Bu gezegendeki her şey ile ödüllendirilmiş bir insansın, elinde sınırsız kaynak var. Sadece ne istediğini bil. İstediğin ve odaklandığın şeyleri elde edeceksin çünkü.

-Başarmamı istemeyen birçok insan var. Ben hayallerimin peşinde koşmak isterken, onlar trendin peşinde koşmamı istiyorlar. Bu ben değilim.

fyf1 - Kendrick Lamar'dan 18 Aforizma

-Bu hayatta başardıklarıma herkes sahip olabilir ve bunu yaparken sahip olduğum hıza herkes ulaşabilir. Kilit nokta inançtır. İstediğin her ne varsa inan, kendini buna ada ve bırak sonuçlar kendini göstersin.

-Nereden geldiğinizi seçemezsiniz.  Dünyada gözünüzü açtığınız yeri kendiniz seçemezsiniz. Doğduğunuz yere bağlı olarak olumlu ve olumsuz birçok şey yaşarsınız. Benim yaşadıklarım çoğunlukla olumsuzdu. Çoğunlukla olumsuz koşulların içinden geçtim. Fakat bu neyi değiştirir? Nereden geldiğinizi siz belirleyemezsiniz, ama nereye gidebileceğinizi belirleyecek olan yalnızca sizlersiniz.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir