İyi Uykunun Sırları

Uyku insanın şarjıdır. Nasıl bir telefonu ya da dizüstü bilgisayarı şarjını doldurmadan kullanamıyorsanız, kendi vücudunuzu da şarj etmeden gün içinde efor harcayamazsınız. Ayrıca nasıl telefonlar ve bilgisayarlar düşük güç modunda bazı uygulamalarını devre dışı bırakıyorsa, siz de yetersiz uyku ile ayakta kalırsanız bedeninizden ve zihninizden gün içerisinde tam verim alamazsınız.

Bilim insanları yıllardır bir insanın günlük ortalama olarak uyuması gereken süreyi tartışıyorlar. Kimine göre günde 4 saat uyumak bile yeterli olabilirken, kimine göre günde 9 saatten aşağı uyunmaması gerekiyor. İnsanlar çeşitli yöntemler deniyorlar ve kendi vücutlarına en uygun olan yöntemi uyguluyorlar. Doğru olanı da budur zaten. Her insan ve her bünye farklı olduğu için, her kişinin farklı uyku sürelerine ihtiyaç duyması gayet normaldir. Ayrıca gün içinde ne kadar yorulduğunuza da bağlı olarak uyku ihtiyacınız değişkenlik gösterebilir. İnsan vücudu uykuda toparlanmaktadır. Eğer gün içerisinde çok fazla fiziksel efor sarf ettiyseniz vücudunuz da tekrar toparlanmak için sizden ekstra süre isteyecektir. O yüzden her gün farklı bir uyku süresine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Biz bu makalede bir insanın ne kadar uyuması gerektiğini değil, uykusundan nasıl daha fazla verim alabileceğini ele alacağız. İşte iyi uykunun birkaç sırrı:

1- Boş Mideyle Uyuyun

rEASONS TO SLEEP WELL vine vera - İyi Uykunun Sırları

Akşam yemeğiniz ile uykunuz arasında en az 4-5 saat bulunmalıdır. Akşam yemeğinden sonra da çok ağır şeyler tüketmemeniz gerekiyor. Hatta mümkünse akşam yemeğinden sonra bir şeyler yememeye çalışın. Eğer midenizdekiler biraz da olsa hazmedilmeden uykuya dalarsanız, vücudunuz bir yandan kendini toparlamaya çalışırken bir yandan da midenizdekileri sindirmeye uğraşacaktır. Bu da kendini toparlamaya en iyi şekilde özen gösterememesine neden olacaktır. Bu uyku veriminizi düşürür ve sabah yorgun uyanmanıza sebep olabilir.

2- Karanlık Oda

sleep1 - İyi Uykunun Sırları

Ay ışığında uyumadığınız sürece uyuduğunuz ortamda ışık bulunmamasına özen gösterin. Gece lambalarını kapatın. Karanlık bir odada uyumak, ışıklı bir ortamda uyumaktan çok daha verimli bir uykunun önünü açıyor. Karanlık bir ortamda uyursanız uyku esnasında salgılanan melatonin hormonundan daha fazla faydalanabiliyorsunuz.

3- Bir Şey İçmeyin

Do not drink water square1 - İyi Uykunun Sırları

Yatmadan bir süre önce bir şeyler içmeyi de kesmelisiniz. Uykudan yaklaşık 1 saat önce vücudunuza sıvı almayı bırakın. Yatmadan önce çok fazla içecek içerseniz bu uykunuzun ortasında tuvalete kalkmanıza sebep olabilir ve uykunuzu bölebilir. Daha sonra tekrar uyku haline geçmeniz için de ekstra çaba harcarsınız.

4- Gürültüsüz Ortam

450223139 476711 - İyi Uykunun Sırları

Uyuduğunuz yerde ses olmamasına dikkat edin. Özellikle müzik dinlerken ya da televizyon açıkken uyumayın. Siz farkında olmasanız bile çevrenizden gelen sesler uyku esnasında beyninizin meşgul olmasına sebep olur ve bu uyku verimliliğinizi düşürür.

5- Oda Sıcaklığı

bedroom temperature1 - İyi Uykunun Sırları

Ne çok soğuk, ne de çok sıcak ortamda uyuyun. Hipotalamus’u ne kadar az yorarsanız, uykunuzdan o kadar verim alırsınız. Hipotalamus siz uyurken vücudunuzun ısı ayarını yapar. Oda sıcaklığında uyumaya özen gösterin.

6- Rahat Yatak

sleep number i8 bed vs personal comfort a8 number bed 001 2 - İyi Uykunun Sırları

İnsanların konforlu yataklara yüzlerce lira ödemesinin geçerli sebepleri var. Eğer uyuduğunuz yatak rahat değilse bu sırt ağrılarını da beraberinde getirir ve sabah ağrılı uyanmanıza sebep olur. Daha rahat uyumadığınız için de uykunuzu tam veriminde alamazsınız. Binlerce lira ödeyerek dünyanın en yumuşak yataklarında yatmanız şart değil, ama eğer yatağınız çok sertse ve ağrı yapıyorsa daha yumuşak bir yatak almaya çalışın.

7- Elektronik Cihazlar

electronic devices 1 - İyi Uykunun Sırları

Uyuduğunuz odada elektronik cihazların bulunmamasına özen gösterin. Zorunda olmadığınız sürece yattığınız odaya telefon, bilgisayar gibi radyoaktif cihazlar koymayın. Eğer bunlar bulunuyorsa bile kapatın. Alarm için kendinize küçük bir çalar saat alabilirsiniz, ya da eğer duyabilecekseniz telefonunuzun alarmını kurup odanızdan biraz dışarıya koyabilirsiniz.

Eğer sabah uyanamama ya da gece uyuyamama gibi problemler yaşıyorsanız, “Nasıl Erken Uyuyabilirim?” adlı makalemizi okumak için buraya, “Nasıl Erken Uyanırım?” adlı makalemizi okumak için de buraya tıklayabilirsiniz.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir