İyi Bir Vücuda Sahip Olmanın Kuralları

Hepimiz iyi bir vücuda sahip olmak isteriz. Bunu kimse inkar edemez. Başarı için de dış görünüşünüzün iyi olması size artı kazandırır. İyi bir dış görünüş özenli bir hayatın işaretidir ve insanlar size daha kolay yakınlaşır. Ayrıca vücudunuz görünüş olarak iyiyse bu size özgüven kazandırır ve istediğiniz şeyler için mücadele etme konusunda bu sizin için bir artı olacaktır. Daha iyi bir vücut ayrıca daha iyi bir kondisyon demektir ve spor salonunuzdaki performansınız kariyeriniz için size gerekli olan çalışma performansına da olumlu etki eder. Şimdi iyi bir vücuda sahip olmanın değişmez kurallarını ele alalım.

1- Spor Yapın

1489860302179 - İyi Bir Vücuda Sahip Olmanın Kuralları

Tabi ki bu işin vazgeçilmezi spor yapmaktır. Spor yapmak metabolizmanızı hızlandırır, vücudunuzu sıkılaştırır ve fiziksel kondisyonunuzu düzenler. Spor yapmaktan kasıt olarak ağırlık kaldırmaktan bahsettiğimi belirtmek isterim. Kadınlar bu konuda korkmamalılardır. Ağırlık kaldırması gerektiğini duyan kadınlar genellikle Arnold Schwarzenegger’e dönüşeceklerinden korkarlar ve bunu reddederler. İşin doğrusu bir erkek gibi görünmesi için kadınların anabolik ilaçlar kullanmaları gerekmektedir. Kadınlarda doğal olarak bulunan testosteron miktarı zaten yüksek miktarlarda kas gelişimi için yetersiz seviyededir. Kadınlar ağırlık çalışarak daha sıkı bir görünüm elde edebilirler. Bu sayede adele miktarlarını da artırarak metabolizmalarını hızlandırabilirler; hızlı bir metabolizma da daha zor kilo almak anlamına gelir. Erkekler de kadınlar da, evde ya da spor salonunda haftada 3 ya da 4 kez ağırlık antrenmanı yapmalılardır. Eğer spor salonuna gidecek vaktiniz yoksa Youtube’da kendi vücut ağırlığınızla neler yapabileceğinizi gösteren videolar mevcuttur, ufak bir araştırmayla bunları bulabilirsiniz.

2- İyi Beslenin

Healthy food including lean meats low fat milk whole grains and vegetables - İyi Bir Vücuda Sahip Olmanın Kuralları

Öncelikle fazla kilolarınız varsa bunlardan kurtulmanız gerekiyor. Bunun için sıkı bir diyet yapmalı ve bir süre yemeniz gereken miktarın biraz daha azını yiyerek, biraz da yediğiniz şeyleri düzenleyerek kendinizi rejime sokmalısınız. Bunu sporla da destekleyerek biraz dişinizi sıkarsanız kısa sürede aynada etkilerini görmeye başlayabilirsiniz. Zayıflamak istiyorsanız öncelikle beyaz olan her şeyden uzak durun! (Turp, karnabahar gibi düşük nişastalı sebzeler hariç). Pirinç, unlu gıdalar, şeker ve şekerli gıdalar, süt ve süt ürünlerinden bir süre uzak durmakta fayda var. Süt ve süt ürünleri genellikle zararsız olarak addedilir ancak taşıdıkları yüksek ensülinemik indeks’ten dolayı kan şekerini hızlı yükselttikleri için kilo verme sürecinde uzak durulmaları gerekmektedir. Fazla kilolarınızdan kurtulduktan sonra bu tür besinleri ölçülü miktarda tüketebilirsiniz. Bununla beraber karbonhidrat ve proteinli gıdalara ağırlık vererek, bunu da sporla destekleyerek kas gelişimi sağlayabilirsiniz. Tabi ki bu çok derin bir konudur fakat temel düzeyde bunları bilmeniz gerekmektedir.

3- Dinlenin

sleeping panda - İyi Bir Vücuda Sahip Olmanın Kuralları

Vücudunuz uyurken büyür ve yenilenir. Bu yüzden iyi dinlenmeniz ve uykuya önem vermeniz gerekmekte. Ayrıca spor yaptıktan sonra belirli bir süre de dinlenmeniz gerekiyor. Antrenmanınızın şiddetine bağlı olarak dinlenmeniz gereken süre miktarı değişmekte. Fakat orta şiddetli bir antrenman yaptığınızı farzedersek gün aşırı çalışmanız sizin için yeterli olacaktır; bu şekilde bir gün spor yapıp bir gün kaslarınızı dinlendirebilirsiniz. Eğer sürekli vücudunuza yük bindirirseniz bu bir süre sonra ters tepebilir ve kas inşa edeyim derken kaslarınızı yıkabilirsiniz. Vücudunuzu bina olarak düşünün. Yedikleriniz çalışanlar ve inşaat malzemesidir, dinlenme süreleri ise binanın yapılması için geçmesi gereken süredir. Bir işçiyi 7 gün 24 saat aralıksız çalıştıramayacağınız gibi, vücudunuz da kaslarınızı hemen toparlayıp bir saat sonra yeniden kullanılmak üzere hazır hale getiremeyecektir. Uyku süresine gelecek olursak, uyumanız gereken süre sizin bünyenize bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genel olarak insanların günlük gerekli uyku süreleri 7-8 saat olarak belirtilmektedir, fakat her insan farklı olduğu için bunu tek bir standarda koyamayız. Gün içinde uykulu hissetmeyeceğiniz kadar uyumaya çalışın, bu yeterli olacaktır.

Eğer makaleyi beğendiyseniz “spor salonunda başarıyı yakalamak” adlı yazımızı okumanız da faydanıza olacaktır. Yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir