İnsanların Sizin Gibi Düşünmesini Sağlayın

Karşınızdaki insanla eşit frekansta değilseniz muhtemelen ikiniz de birbirinizi anlamayacaksınızdır. Bu günlük ilişkilerde sık sık görülen bir durumdur. Fakat iş karşınızdaki insanı ikna etmeye gelince onunla aynı frekansa girmek zorundasınızdır. Onu ikna etmenin en iyi yolu da onun sizin gibi düşünmesini sağlamaktır. Bu makalede karşınızdaki insanın sizin gibi düşünmesini sağlamanız için uygulayabileceğiniz birkaç teknikten bahsedeceğiz:

1- Düşüncelerine Saygı Gösterin

Self Respect - İnsanların Sizin Gibi Düşünmesini Sağlayın

Başkalarının düşüncelerine saygı gösterin. Ve kimseye yanıldığını direkt söylemeyin. Bunu yaparsanız karşınızdaki insanın gard almasına sebep olursunuz ve o gardı yeniden düşürebilmek için çaba harcamak zorunda kalırsınız. Eğer karşınızdaki insanla aynı görüşe sahip değilseniz, bunu ona dolaylı yollardan açıklayın. Biraz politik davranın. Mesela “hatalısın, yanlış düşünüyorsun” demek yerine, “benim düşüncelerim daha farklı, belki de ben hata yapıyorumdur, istersen şu yönden bakalım” diyebilirsiniz.

2- Yanlışınızı Gecikmeden Belirtin

Leader Apologize for Mistake - İnsanların Sizin Gibi Düşünmesini Sağlayın

Eğer yanlışınızı farkederseniz, bir süre sonra karşınızdaki de muhtemelen bunu farkedecektir. Hiçbirimiz hatasız değiliz, düşüncelerimizde hepimiz hatalar yapabiliriz. Fakat önemli olan hataları tespit edip onları onarabilmektir. Eğer hatalı bir düşünce eyleminiz olduysa, çok vakit geçmeden bunu kabul edin ve karşınızdaki size belirtmeden siz ona hatanızın farkında olduğunuzu belirtin. Bunu gören karşınızdaki kişi size daha çok güvenmeye meyilli olacaktır.

3- Konuşmaya Dostça Başlayın

4 - İnsanların Sizin Gibi Düşünmesini Sağlayın

Karşınızdaki insana gerçekten dostane ve samimi bir şekilde yaklaşın. Bu, onunla aynı frekansa girmeniz için olmazsa olmazdır. Gülümseyin, sıcak davranın ve sanki onu yıllardır tanıyormuşçasına rahat davranın. Laubali olmanızı kastetmiyoruz. Sadece kasılmamaya özen gösterin. Siz kasılırsanız bu karşınızdaki insana da yansıyacaktır ve gergin bir ortam olacaktır. Tatlı dil kullanmaya özen gösterin. Unutmayın; bir damla bal, bir varil ziftten daha fazla sinek toplar.

4- Cevabı “Evet” Olan Sorularla Başlayın

Check Box - İnsanların Sizin Gibi Düşünmesini Sağlayın

Bu tekniği en çok satış yaparken kullanabilirsiniz. Karşınızdaki insanın sizi onaylamasını sağlamak istiyorsanız, ona cevapları “evet” olan sorular sorarak konuşmaya başlamanız faydanıza olacaktır. “İyi bir ürün kullanmak ister misin?”, “daha az paraya daha iyi bir ürün almak ister misin?” gibi sorular bütün insanların “evet” diye yanıtlayacağı sorulardır. Birkaç soruyla onun seri bir şekilde evet demesini sağlarsanız, bu onun bilinçaltında sizin düşüncelerinizin ya da sattığınız ürünün olumlu bir imaja sahip olduğunu hissettirecektir.

5- Karşınızdakinin Çok Konuşmasını Sağlayın

how to speak russian 1 b - İnsanların Sizin Gibi Düşünmesini Sağlayın

Ona sürekli sorular sorun ve kendisini açmasına yardımcı olun. Karşınızdaki insanın çok konuşmasını sağlarsanız üzerindeki gerginliği de almış olursunuz. Bu bir avantajdır. Bir diğer avantaj ise, karşınızdaki kişinin düşünceleri ve yaşantısı hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağınız için onu etkilemeye yönelik neler yapabileceğiniz, neler söyleyebileceğinizi daha iyi kestirebilmenizdir. Karşınızdaki insanı ne kadar tanırsanız, onu etkileme şansınız o kadar yüksektir.

6- Örnekler Kullanın

do something - İnsanların Sizin Gibi Düşünmesini Sağlayın

Düşüncelerinizi örnekler ve analojiler kullanarak belirtin. Karşınızdaki insana görsel bir anlatım yapmıyorsanız, onun zihninde daha fazla imge yaratmaya çalışın. Bunu da çok fazla örnekleme yaparak sağlayabilirsiniz. Benzetmeler, karşılaştırmalar ve zıtlıklar kullanarak karşınızdaki insana düşüncelerinizin, sattığınız şeyin ne kadar mantıklı olduğundan bahsedin. Bu teknik, karşınızdaki insanın sizinle aynı şeyleri düşünmesine, aynı frekansa girmesine olanak sağlayacaktır.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir