İnsanları Kırmadan Değiştirmenin 3 Yolu

Bazen karşımızdaki insanın göremediği hataları bizler görürüz. İnsanlar bir şeye çok yakından baktığında, etrafında bulunan şeyleri göremez hale gelirler. Gündelik işlerine çok yoğunlaşan insanlar da bütün davranışlarının doğru olduğu hissine kapılır ve yaptıkları yanlışları genellikle göremezler. Bunun dışında eğer bir kardeşiniz varsa, anne ya da babaysanız, veya çok sevdiğiniz bir dostunuz ya da hayat arkadaşınız varsa, özellikle onların yanlışlarını düzeltmek konusunda hassas davranmanız gerekebilir. Onları kırmadan hatalarını söylemeniz ikili ilişkilerinizi sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeniz için oldukça önemlidir. İşte karşınızdaki insanı üzmeden, kırmadan onun düşüncelerini değiştirmenizin 3 yolu…

1- İnsanları Övmekle İşe Başlayın

Team Praise 620x480 - İnsanları Kırmadan Değiştirmenin 3 Yolu

Sandviç tekniğini uygulayın. Bu teknik şöyledir; birine iyi bir özelliğini söylersiniz, daha sonra değiştirmesi gereken özelliğinden bahsedersiniz, en sonunda da o özelliği değiştirebilmesi için gereken güce ve iradeye sahip olduğunu söylersiniz. Örneğin çocuğunuz odasını sürekli dağınık bırakıyor ve siz bu durumdan artık sıkılmaya başladınız. Ona “artık kocaman oldun, hala odanı dağıtıyorsun bıktım artık senden” derseniz onu hem üzer hem de gard almasına sebep olursunuz. Muhtemelen çocuk da davranışından vazgeçmez. Bunun yerine sandviç tekniğini uygular ve ona “Sen çok akıllı bir çocuksun. Ama son zamanlarda çok dağınık olmaya başladın, odanı bu şekilde bırakmamalısın. Sen terbiyeli bir çocuk olduğun için bu sana yakışmıyor” derseniz, bir süre sonra çocuğunuzun kendisini düzeltmesi daha olası olacaktır.

2- Emir Vermek Yerine Sorular Sorun

business people asking questions shutterstock - İnsanları Kırmadan Değiştirmenin 3 Yolu

Karşınızdaki insana emir cümleleri kullanmamanız hayati önem taşıyor. Karşınızda kim olursa olsun, eğer ona yanlışını anlatmak istiyorsanız, yaptığı yanlışı direkt olarak ona söylemeyin. Yanlış olduğunu kabul etse bile, bu yanlışı kendi göremediği için egosu zarar görecek, yapacağı değişimi kendi için değil de sizin için yapacağını hissedecektir. Bu şekilde bir değişim de kimsenin işine gelmez. Bunun yerine onun hatasını sorular sorarak dolaylı yoldan belirtirseniz, hem daha kibar davranmış olur hem de karşınızdaki insanın hatasını kendisinin anladığı hissini yaratmış olursunuz. “Bunu şöyle yapmalısın” yerine, “bunu şu şekilde yapsak daha iyi olmaz mıydı?” gibi kalıplar kullanabilirsiniz.

3- Empati

empathy - İnsanları Kırmadan Değiştirmenin 3 Yolu

Empati, karşımızdaki insanın görmesini istediğimiz şeyleri görmesini sağlayacak en etkili yoldur. Bazen insanlar bizim çok bariz gördüğümüz hatalarını kendileri göremeyebilirler. Kafaları dalgın olabilir ya da yaptıkları şeylerin son derece doğru olduğunu gösteren yanlış deneyimler yaşamış olabilirler. Karşınızdaki insanın yaptığı eylemin yanlış olduğunu gösterebilmeniz için, onun empati duygularına dokunun. Özellikle kendilerini aynı duruma koymalarını sağlayın. “Ben bunu sana bu şekilde yapsaydım, senin tepkin ne olurdu?”, “sana böyle davranılsaydı hoşuna gider miydi?” gibi sorular sorarak, yapılan davranışı detaylı bir şekilde anlatıp onun önüne sererek, yanlışlarını daha net ve kolay görmesini sağlayabilirsiniz. Eğer değişmiyorsa, onun yaptığı davranışın aynısını siz de ona yapın. Sizin yanlış yaptığınızı söylediğinde, “sen de bana bu şekilde davrandığında ben de böyle hissettim, bir daha bunu yapma” diyerek yanlışını görmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde karşınızdaki insanın düşüncelerini de olumlu yönde değiştirebilirsiniz.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir