Hayatınızda Olması Gereken Tek İnsan Tipi

İnsanların bu hayatta göremedikleri şey mutluluğu kendilerinin yarattığı. Bir dış etken değildir mutluluk. İnsanın içinde biter. Milyon dolarlara sahip olup depresyondan intihar edenleri de görürüz, bir bardak su ve bir parça ekmek bulduğu için dünyanın en mutlu insanı gibi davranan kişileri de. Bunu başka ne ile açıklayabiliriz? Mutluluk, kesinlikle insanın kendi elinde olan bir şeydir. Siz istemeden, sizi kimse mutlu yapamaz. Neye sahip olursanız olun sizi mutlu yapmaz. Yolculuğun kendisinde mutlu değilseniz sonunda da olamazsınız; çünkü bulduğunuzu anlayamazsınız.

Peki, madem mutluluğu kendimiz belirliyoruz, bunu nasıl yapıyoruz? Hayata bakış açımız, yaşam felsefemiz mutluluk kaynağımızı büyük ölçüde belirlese de, bir diğer etken çevremize topladığımız insanlardır. Paramızı bizden isteyen herkese vermeyiz, fakat iş vakit vermeye gelince bu konuda oldukça cömert davranırız. Oysa vakit, paradan daha önemli değil midir? Para geri gelir. Fakat kayıp zamanı yerine koyamazsınız.

Hayatımıza hiçbir fayda getirmeyen insanlara vakit harcamakta oldukça iyiyizdir. Bunu neden yaparız? Muhtemelen yalnızlıktan. Etrafımızda çok insan olmayınca, etrafımız boş olmasın diye nerede hayatımıza layık olmayan bir insan varsa tutup onu çekeriz yanımıza. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Birincisi, hayatınızda yer almayı hak eden potansiyel insanların yerini işgal ederler. İkincisiyse hayatınızı mahvederler. Kelimenin tam anlamıyla, olumsuz insanlar, hayatınızı mahvederler. Siz anlamadan yavaşça hayatınıza sinerler ve dünyaya karşı bakış açınızı değiştirirler.

Olumsuz insanlar radyoaktif zehir gibidirler. Etkilerini bir anda anlamazsınız. Ama sizi yavaş yavaş öldürürler.

Etrafınızdaki 5 insanın ortalaması, sizin hayat tarzınızı belirler. Etrafınızda ille de 5 kişi olsun diye önünüze geleni hayatınıza alırsanız, siz farkında olmadan bir süre sonra siz de onlara benzersiniz. Hayatınızda her şey dört dörtlük giderken, birden depresyon ile, mutsuzluk ile, dert ve tasalar ile yüz yüze bulursunuz kendinizi. Bu bir anda olmaz. Yavaş yavaş olur ve hayatınız komple değiştiğinde anlarsınız artık her şeyi.

Unutmayın, etrafınıza sürekli palyaçoları toplarsanız, hayatınız bir sirke döndüğünde buna şaşırmamalısınız. Yaptığınız hiçbir şey eylemde kalmaz. Hayatınıza öyle ya da böyle etki eder. Siz hiçbir gereği ve faydası olmayan insanlarla yalnızca vakit harcadığınızı düşünürsünüz, fakat onların fikir ve tavırları yavaş yavaş sizin düşünce tarzınızı etkiler, kendisine benzetir ve mahveder.

Başarılı insanlara baktığımızda her zaman iyi çevreleri göze çarpar. Başarılarını destekleyen, hatta olumlu etkileyen insanları toplarlar etraflarına; ya da uzmanlık alanlarına bağlı kollarda iyi insanlarla çalışırlar. Bu insanlar hayat tarzlarını olumlu etkiler. Daha mutlu olmalarını sağlamakla kalmaz, ayrıca daha verimli olmalarını da sağlarlar. Sadece mutluluk seviyelerini değil, verimlilik seviyelerini de artırırlar.

Peki çevrenizde bulunan olumsuz insanlar, çevrenizde olmak zorundalarsa? Yani en yakınlarınız sizi olumsuz etkiliyorsa, bu durumda ne yapmanız gerekiyor? Genellikle onları sizin yanınızda olumsuz görürsünüz çünkü siz iyi bir insan olduğunuz için onları dinler, dertlerine ve sıkıntılarına kulak vererek çözüm bulmaya çalışırsınız. Onların dertleriyle ve problemleriyle ilgilendiğinizi gördüklerinde de bunu alışkanlık haline getirirler ve tamamen ilgi çekmek istedikleri için başlarında bir problem yoksa bile gelip size en ufak şeyi problem gibi anlatmaya çalışırlar. Bu tür insanlar çevrenizde bulunmak zorundalarsa, bırakın çevrenizde bulunsunlar. Sadece kulaklarınızı tıkayın ve saf olmayın. Sizi kullanmalarına izin vermeyin. Siz kulaklarınızı kapadığınız zaman, o olumsuz insanların artık sizin etrafınızda o kadar da olumsuz konuşmadığını göreceksiniz.

Hayatta her şey sizin seçimlerinizin sonucudur ve mutluluk da bunlardan bir tanesidir. Büyük çabalar harcayarak inşa ettiğiniz içsel mutluluğunuzu, gereksiz insanların bozmasına izin vermeyin. Hayatınızda olması gereken tek insan tipi “olumlu” insandır. Çevrenize olumlu insanları toplayın, olumsuz olanları atın ve nasıl daha mutlu bir insan olduğunuzu izleyin.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir