Harley Davidson

20. yüzyılın başlarında doğan, motor tutkunları için ilk seçenek olan Harley Davidson, dünyanın en tanınmış markalarından biridir. 1903 yılında kurulan şirket, piyasaya çıkışından itibaren motor dünyasını kasıp kavurmaya devam etmektedir. Özgürlüğün, asiliğin, hızın ve gücün simgesi olan Harley Davidson’un başarı hikayesine gelin birlikte göz atalım.

Tarihler 1900’lü yılları gösterirken motor dünyasında henüz beklentileri karşılayan bir motor üretilmemişti. 1885 yılında Daimler Reitwagen adında motorlu bir bisiklet üretildi. Modern anlamda ilk motosiklet olarak kabul edilen Reitwagen, havayı sıvı yakıt haline getirip, oluşan zerreleri sıcak boru ile temas ettirerek buhar haline dönüştürme prensibiyle çalışıyordu. Reitwagen’in üretilmesinin ardından birçok Amerikalı girişimci daha kapsamlı ve özellikli bir motor üretmeye çalıştı. Birçok deneme yapılsa da hiçbirinden başarı sağlanamadı.

Harley Davidson Softail Breakout muteage 300x179 - Harley Davidson

1901 yılı olduğunda sahneye William Harley ve Arthur Davidson arkadaşlar çıktı. Henüz 21 yaşında olan William Harley, o dönemde bisikletlere monte edilebilecek bir tasarım yapmıştı. Ancak bunu nasıl gerçekleştireceği yönünde aklında kayda değer bir fikir yoktu. Yaptığı çalışmayı çocukluk arkadaşı Arthur Davidson ile paylaşmasının ardından iki arkadaş bir motor üretmek için kolları sıvadı. Amerika’nın Milwaukee şehrinin Wisconsin eyaletinde yaşayan bu arkadaşlar, 2 yıl süren yoğun çalışmanın ardından, 1903 yılında ilk motorlarının üretimini tamamladılar. Yine aynı yıl içerisinde soy isimlerinin birleşimi olan Harley Davidson adını verdikleri küçük motor atölyelerini kurdular. Ürettikleri ilk motor tam olarak beklentilerini karşılayamamış, istedikleri güçte olmamıştı. Ancak bu başarısızlık onları yıldırmadı ve daha iyisini yapabilmek için iki koldan çalışmaya devam ettiler. İki genç girişimci bu kez daha farklı ve gelişmiş parçalar üretmeleri gerektiğine kanaat getirdi. Bu doğrultuda arka tekerleklere daha fazla gücün binmesini sağlayacak bir sistem geliştirildi. 1904 yılında, Chicago’da ilk satış mağazasını açan Harley Davidson, ertesi yıl ilk zaferinin tadını yaşadı. 4 Temmuz 1905 tarihinde, Bağımsızlık Günü kapsamında yapılan motorsiklet yarışının birincisi Harley Davidson oldu.

Harley History 300x169 - Harley Davidson

1905 yılında katıldığı küçük yarıştan sonra adını yavaş yavaş duyurmaya başlayan Harley Davidson için yükseliş kapıları aralanmıştı. İlk motorlarını derme çatma, oldukça küçük bir barakada üreten William ve Arthur arkadaşlar için artık daha büyük bir yere geçme zamanı gelmişti. 1906 yılında Chesnut Sokağı’nda yer alan büyük bir binaya geçildi. Bu bina günümüzde de Harley Davidson’un merkezî binası olarak halen faaliyet göstermektedir. Umduklarından çok daha hızlı bir yükseliş gösteren şirketin, yeni binaya geçtiğinde 6 çalışanı vardı. Kısa bir süre sonra ürettikleri hızlı motorlar sayesinde polis teşkilatına satış yapılmaya başlandı. 1925 yılında ise Amerika’da 2500 polis, Harley Davidson motor kullanıyordu. Bu durum elbette ki markanın ününe ün katmıştı.

lead 770x440 300x171 - Harley Davidson

Kurulduğu ilk tarihten itibaren ısrarla büyümeye devam etti firma. Harley Davidson’un yerini eminim ki hiçbir motor markası alamaz. Onun bu denli değerli ve farklı olmasının temelinde ise bana göre radikal kararları yer alıyor. Çünkü diğer motosiklet firmaları kendi dönemine ve modaya göre çalışırken, Harley kendine özgü tasarımına hep sadık kaldı. Bu da gösteriyor ki, piyasada markalar doğar, zirveye çıkar ya da silinir. Fakat farklı ve özgün olanlar piyasanın asıl sahipleridir. Çünkü onlar kendilerini var olan rekabetin bir parçası olarak görmezler. Kendilerini ayrı bir klasmanda görürler. Harley Davidson bu felsefesiyle, motor dünyasının daimi parçası olarak var oluşunu sürdürecektir.

“Hayatınızın hikayesini yazarken, kalemi başkasının tutmasına izin vermeyin.” Harley Davidson

Bu gibi benzeri 3 yazı için tıklayın.  #1 #2 #3

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir