Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 8

Ve Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası serimizin sonuna geliyoruz. Seri boyunca 7 bölümde tam 42 yasayı ele almış ve birkaç cümleyle bunları incelemiştik. Bugün son 6 yasayı da ele alarak bu seriyi sonlandıracağız.

Hâlâ önceki yazılarımızı okumadıysanız önce onlara bakıp daha sonra bu yazıya dönmenizi tavsiye ederim.  İlk yazı için buraya, ikinci yazı için buraya, üçüncü yazı için buraya, dördüncü yazı için buraya ve beşinci yazı için buraya, altıncı yazı için buraya, yedinci yazı için buraya tıklayarak yazılara gidebilirsiniz.

43- İnsanların Kalplerini ve Zihinlerini Kazanmak İçin Çalışın

Partner - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 8

Anahtar deliği. İnsanlar sizi dışarda bırakmak için duvarlar örerler; asla içeri girmek için zorlamayın, duvar içinde duvarlarla karşılaşırsınız ancak. Bu duvarlarda kapılar vardır, kalplere ve zihinlere giden kapılar ve bunların minik anahtarları vardır. Anahtar deliğinden bir göz atın, kapıyı açan anahtarı bulun. Zorla giriş gibi çirkin bir durumla karşılaşmadan onların iradesine giden yolu bulmuş olursunuz böylece.

İkna etme yolundaki zorluklar, sözlerimi ona göre sarfedebilmek için ikna edilenin kalbini bilmemde yatar… Bu nedenle, kim tahtın önünde iknaya çalışırsa kalbini kazanmadan önce hükümdarın sevgi ve nefret duygularını, gizli istek ve korkularını dikkatle gözlemlemelidir (Han-Fei-tzu, Çinli Filozof, M.Ö. III. Yüzyıl).

44- Ayna Etkisini Kullanın

maxresdefault - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 8

Düşmanlarınıza ayna tuttuğunuz, onların yaptığının aynısını yaptığınız zaman stratejinizi anlayamazlar. Ayna etkisi onlarla alay eder ve aşağılar, aşırı tepki vermelerine neden olur. Ruhlarına ayna tutarak onların değerlerini paylaştığınız yanılsamasıyla onları baştan çıkarırsınız; hareketlerine ayna tutarak onlara iyi bir ders verirsiniz. Çok az kişi Ayna Etkisi’nin gücüne direnebilir.

Askeri operasyon işi düşmanın niyetiyle aldatıcı bir biçimde uyuşmaktır… önce ne istediklerini kurnazca kestirin ve onlardan önce onu elde edin. Disiplini sürdürün ve düşmana uyarlayın… Böylece önce bir hizmetçi gibisinizdir, size kapılarını açarlar; sonra kaçak bir tavşan olursunuz, düşman size yetişemez (Sun-tzu, IV. Yüzyıl).

45- Değişimin Gerekli Olduğunu Bilin Ama Ani ve Büyük Değişimlerden Kaçının

AAEAAQAAAAAAAAfFAAAAJGEwMTNhYTRmLTQxM2UtNDlhOC1iMWE3LTg3OTJjYjRkMjRiMA - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 8

Herkes soyut olarak değişimin gereğini anlar, ancak gündelik düzeyde insanlar alışkanlıklarına bağlıdırlar genelde. Çok fazla yenilik travmatiktir ve isyana sebep olur. Eğer bir güç konumunda yeniyseniz ya da güç tabanı oluşturmaya çalışan bir yabancıysanız işlerin eski yapılış şekillerine saygı duyduğunuzu gösterin. Değişim gerekliyse geçmişin yumuşak bir şekilde iyileştirilmesiymiş gibi gösterin.

Bir devletin hükümetinde reform yapmayı arzulayan ya da bunun için girişimde bulunan ve bunun kabul edilmesini dileyen kişi en azından eski  şekillere benzerliği korumalıdır; böylelikle kurumlar eskisinden tamamen farklı olsa da insanlara bir değişiklik olmamış gibi görünür. İnsanların büyük çoğunluğu sanki gerçekmiş gibi görünüşten tatmin olurlar (Niccolo Machiavelli, 1469-1527).

46- Çok Mükemmel Görünmek Hatadır

dental braces before after fb7 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 8

Başkalarından daha iyi görünmek her zaman nefret çekme sebebidir, ama daha tehlikelisi hiçbir hatası ya da zayıflığı yokmuş gibi görünmektir. Kıskançlık sessiz düşmanlar yaratır. Kıskançlığı saptırmak ve daha insani ve yaklaşılabilir görünmek için ara sıra bilerek hata yapmak ve zararsız kusurları kabul etmek akıllıcadır.

Hiç kimse ciddi bir biçimde kıskançlığını itiraf etmiş midir? Kıskançlıkta öyle bir şey vardır ki, herkes tarafından bunun dolandırıcılık suçundan bile daha utanç verici olduğu hissedilir. Ve insanlar onu yalnızca reddetmekle kalmaz, zeki bir insana yüklendiğinde kuşku duyma eğilimi gösterir. Ne var ki, yerleştiği yer zihinde değil, kalpte olduğu için hiçbir zekâ derecesi ona karşı bir garanti sağlamaz (Billy Buud, Herman Melville, 1819-1891).

47- Zafere Ulaştığınızda Ne Zaman Duracağınızı Bilin

Sri Lanka Team Celebrating The Victory With World T20 Trophy - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 8

Zafer anı genellikle en büyük tehlike anıdır. Zaferin ateşiyle kendini beğenmişlik ve aşırı özgüven amaçladığınız hedefi geçmeye zorlayabilir sizi ve ileri giderek yendiğinizden çok düşman edinirsiniz. Hedeflerinizi genişletmenin zamanıı vardır ama bu zaman zafer anı değildir. Başarının sizi sarhoş etmesine izin vermeyin. Strateji ve dikkatli planlamanın yerini alacak bir şey yoktur.

Düşmana karşı aşağılayıcı bir dil kullanımı zafer küstahlığından veya sahte zafer ümidinden kaynaklanır, ki sahte zafer ümidi insanı sözlerinde olduğu kadar sık yanıltır; çünkü bu sahte ümit zihni ele geçirirken insanı hedefinden ileri götürür ve kesin olmayan daha iyi için kesin olan iyiyi feda etmesine neden olur (Niccolo Machiavelli, 1469-1527).

48- Şekilsizliğe Bürünün

yz3hy67l - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 8

Bir şekil alarak, görünür bir plan yaparak kendinizi saldırıya karşı açmış olursunuz. Düşmanınızın kavrayacağı bir şekil almak yerine kendinizi her yere uyabilir ve hareketli kılın. Hiçbir şeyin kesin ve hiçbir yasanın sabit olmadığı gerçeğini kabul edin. Kendinizi korumanın en iyi yolu su kadar akıcı ve şekilsiz olmaktır; asla istikrar ve kalıcı düzen üzerine bahse girmeyin. Her şey değişir.

Bu nedenle bir orduyu düzenlemenin en iyi yolu onu şekilsizlikle tamamlamaktır. Savaşta zafer tekrar etmez, ama şeklini sonsuz bir biçimde uyarlar… Bir askeri gücün sürekli bir biçimi yoktur, suyun sürekli bir şekli olmadığı gibi. Rakibe göre değişerek ve uyum sağlayarak zafer kazanma yeteneğine deha denir (Sun-tzu, M.Ö.IV.Yüzyıl).

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir