Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 7

Daha önce Robert Greene’in Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası adlı kitabından 36 yasayı ele almıştık. Artık serinin sonuna yavaş yavaş ilerliyoruz. Eğer daha önceki yazıları okumadıysanız önce bunlara bakmanızı öneririm.  İlk yazı için buraya, ikinci yazı için buraya, üçüncü yazı için buraya, dördüncü yazı için buraya ve beşinci yazı için buraya, altıncı yazı için buraya tıklayarak yazılara gidebilirsiniz.

37. yasadan devam ediyoruz.

37- İlgi Uyandıran Görünümler Yaratın

Jon Kortajarena Hugo Boss - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 7

Çarpıcı imgeler ve simgesel jestler güç havası yaratır; onlara herkes karşılık verir. O hâlde etrafınızdakiler için sizin varlığınızı yükseltecek görsel çekiciliği olan ve parlak sembollerle dolu görünümler sahneleyin.

İnsanlar maddelerin yüzeysel görünüşünden her zaman etkilenmişlerdir… Prens yılın uygun zamanlarında insanları festivallerle ve gösterilerle ödüllendirmeli, dikkatleri görselliğe toplamalıdır (Niccolo Machiavelli, 1469-1527).

38- İstediğiniz Gibi Düşünün, Ama Yerine Göre Davranın

forthright employee discussion 1024x591 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 7

Zamana uymayan davranışlarınızla, geleneksel olmayan fikirleriniz ve sıradışı yollarınızla gösteriş yaparsanız insanlar sizin yalnızca dikkat çekmek istediğinizi ve onları küçümsediğinizi düşünürler. Kendilerini aşağılanmış hissetmelerine neden olduğunuz için sizi cezalandırmanın bir yolunu bulacaklardır. Orijinalliğinizi yalnızca sizi anlayacak insanlarla paylaşın ve bu çemberi yavaş yavaş genişletin, birden değil.

Akıllı adam iki dibi olan sandık gibidir: Açıkken içine bakınca insan her şeyi göremez (Sir Walter Raleigh, 1554-1618).

39- Balık Yakalamak İçin Suları Karıştırın

maxresdefault - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 7

Öfke ve heyecan stratejik olarak ters etkilidir. Her zaman sakin ve tarafsız olmalısınız. Kendiniz sakin kalırken düşmanlarınızın kendilerini ele verecek hareketler sergilemesini bekleyin. Kibirlerinde onları sarsacağınız ve dizginlerini ele alabileceğiniz sıyrıklar bulun.

Eğer karşıdaki komutan kolay öfkeye kapılan biriyse onu kızdırın. Eğer küstah biriyse bencilliğini teşvik edin… düşmanı harekete geçirmede becerikli olan biri bunu düşmanının eylemde bulunacağı bir durum yaratarak yapar; düşmanın alacağından emin olduğu bir şeyle onu kandırır. Yemi yutturarak düşmanı çeker ve sonra seçkin askerleriyle ona saldırır (Sun-tzu, M.Ö. IV. Yüzyıl).

40- Bedava Yemeğe Değer Vermeyin

shutterstock 133795559 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 7

Bedava sunulan her şey tehlikelidir. Genellikle ya bir hile ya da gizli bir yükümlülük içerir. Kıymetli olan şey için ödeme yapmaya değer. Ödeme yaparak minnettarlık, suçluluk ve dalavereden kurtulursunuz. Ücreti tam olarak ödemek de akıllıcadır, mükemmellikte kestirme yoktur. Paranız konusunda cömert olun ve etrafta dolaşmasını sağlayın, çünkü cömertlik gücün işareti ve mıknatısıdır.

Cimri olan büyük bir adam büyük bir aptaldır ve yüksek konumda bulunan bir adam para hırsı kadar zararlı bir kusura sahip olamaz. Cimri adam ne ülkeleri fethedebilir, ne de bir lordun gücünü elde edebilir, çünkü birlikte istediklerini yapabileceği çok sayıda dostu yoktur (The Romance of the Rose, Guillaume de Lorris, c. 1200-1238).

41- Büyük Adamın Ayakkabılarını Giymekten Kaçının

small big shoes - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 7

İlk önce olan  şey her zaman daha iyi ve daha sonra gelenden daha orijinal görünür. Eğer başarılı bir adamın arkasından geliyorsanız veya ünlü bir anne ya da babanız varsa onlardan daha iyi olmak için iki katı çalışmanız gerekecektir. Onların gölgelerinde kaybolmayın, yoksa kendi yapımınız olmayan bir geçmişin içine tıkılır kalırsınız: Akışı değiştirerek kendi adınızı ve kimliğinizi yerleştirin.

Mükemmel olmak için yeni bir yol, şöhrete giden yenilikçi bir yol bulmak sık rastlanmayan bir beceridir. Dikkati çekmenin birçok yolu vardır ve hepsi sık kullanılan yollar değildir. En yeni olanları zorlu olabilir, ama büyüklüğe götüren kestirmelerdir bunlar (Baltasar Gracian, 1601-1658).

42- Çobanı Vurun, Koyunlar Dağılacaktır

lg 5c6352fc6d77 ture story of pied piper of hamelin feature - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 7

Sorun çoğunlukla tek bir güçlü bireyden kaynaklanıyor olabilir: kışkırtıcı, kendini beğenmiş, iyi niyet sömürücüsü. Bu tür kişilere hareket edecek yer verirseniz diğerleri bunların etkilerine kapılacaktır. Neden oldukları sorunların katlanarak çoğalmasına izin vermeyin, bunlar düzeltilemeyecek kadar kötüdür. Onları tek başlarına bırakarak ya da uzaklaştırarak etkisiz hale getirin. Darbeyi sorunun kaynağına indirin, koyunlar dağılacaktır.

Biniciyi vurmak için önce atını vurun. Bir çeteyi ele geçirmek için önce liderini yakalayın. Eğer düşmanın saldırısı başına indirilen bir darbeyle durdurulabilecekse, neden gerekenden daha fazla ölü ya da yaralı verilsin? (Çin şairi Tu Fu, Tang Hanedanı, VIII. Yüzyıl.)

Son bölüme gitmek için buraya tıklayın.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir