Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 6

Robert Greene’in efsanevi kitabı Güç Sahibi Olmanın 48 yasası kitabından daha önce 30 yasayı ele almıştık. O yazıları hala okumadıysanız ilk yazı için buraya, ikinci yazı için buraya, üçüncü yazı için buraya, dördüncü yazı için buraya ve beşinci yazı için buraya tıklayarak yazılara gidebilirsiniz. Bugün serinin 6. bölümündeyiz ve 31. kanundan devam ederek 6 yasayı daha ele alacağız. İyi okumalar!

31- Seçeneklerinizi Kontrol Edin: Diğerlerinin Sizin Dağıttığınız Kartlarla Oynamalarını Sağlayın

616A1GOzepL. SL1026  - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 6

En iyi kontrol altına almalar diğer kişiye seçim hakkı vermiş gibi görünenlerdir: Rakipleriniz kontrolün onlarda olduğunu sanırlar, oysa aslında kukladırlar. İnsanlara sizin lehinize olan seçenekler verin. Her ikisi de amacınıza hizmet eden iki kötü arasından daha az kötü olanını seçmeye zorlayın. Onları iki arada bir derede bırakın, nereye döneceklerini şaşırsınlar.

Boğanın Boynuzları. Boğa boynuzlarıyla sizi köşeye sıkıştırır, hem de kaçabileceğiniz tek boynuzla değil, sizi arasına sıkıştıran iki boynuzla. Sağa ya da sola kaçın, her iki şekilde de delici uçlarıyla karşılaşır ve yaralanırsınız.

32- İnsanların Fantezileriyle Oynayın

VSsv3j9 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 6

Hayat o kadar zorlu ve sıkıntı vericidir ki, romantizm üreten veya fantezi kuran insanlar çöldeki vahalar gibidirler. Herkes oraya koşar. Ay gibi olmalısınız. Elde edilemeyen, her zaman şekil değiştiren, ortadan kaybolup tekrar beliren. Ona bakarız, hayal kurarız, merak ederiz ve özlem duyarız; asla tanıdık olmayan, hayallerin sürekli kışkırtıcısı.

Dünyadaki en iğrenç insan her zaman gerçeklerden bahseden ve hiçbir zaman fantezileri ele almayan insanlardır. Ben abartılı hikayeler anlatmayı doğruyu söylemekten daha ilginç buluyorum (Joseph Well, “The Yellow Kid,” 1875-1976).

33- Zayıf Noktaları Keşfedin

image placeholder title - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 6

Herkesin bir zayıf noktası vardır, kalenin duvarındaki bir delik gibi. Bu zayıflık genellikle güvensizlik, kontrol edilemez bir duygu ya da ihtiyaçtır; aynı zamanda küçük gizli bir zevk de olabilir. Anlaşıldığında her iki şekilde de lehinize kullanabilirsiniz.

Herkesin zayıf noktası vardır. Bunu tespit etmek sanattır. Karardan daha çok beceri gerektirir. Herkese nereden ulaşacağınızı bilmelisiniz. Her irade gücünün zevke göre değişen özel bir güdüsü vardır. Bütün insanlar bir şeylere zaaf duyarlar, kimi şöhrete, kimi çıkara, çoğu da zevke. Beceri onları oyuna dahil edebilmek için bu idolleri bilmeyi içerir. Herhangi bir insanın güdüsünün kaynağını bilmekle o insanın iradesinin anahtarını bulmuş gibi olursunuz (Baltasar Gracian, 1601-1658).

34- Kral Muamelesi Görmek İstiyorsan, Krallar Gibi Davran

tumblr static tumblr static uejfin0bdv4sok8ggsoswwoc 640 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 6

Kendinizi nasıl sunduğunuz çoğunlukla size nasıl davranıldığını belirler. Uzun vadede kaba veya sıradan görünmek insanların size karşı saygısız davranmasına sebep olur. Bir kral kendine saygı duyduğu için aynı duyguyu başkalarında da uyandırır. Bir krala yakışır şekilde ve gücünüzden emin olarak davrandığınızda taç giymek sizin kaderinizde varmış gibi bir hava yaratırsınız.

Herkes kendi tarzında soylu olmalıdır. Bütün hareketlerinizin, bir kralın davranışları olmasa da kendi içlerinde değerli olmalarını sağlayın. İşlerinizde saygın, düşünmcelerinizde yüce olun ve bütün yaptıklarınızla şu an olmasanız bile bir kral olmayı hak ettiğinizi gösterin (Baltasar Gracian, 1601-1658).

35- Zamanlama Sanatında Ustalaşın

shutterstock 928508381 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 6

Aceleci gözükmek zaman üzerindeki kontrol yetersizliğini ortaya koyar. Her zaman sabırlı görünün, sanki her şeyin sonunda size geleceğini biliyormuşsunuz gibi. Doğru anın dedektifi olun; zamanın ruhunu, sizi güce götürecek izleri yakalayın. Zaman henüz gelmediyse geri çekilmeyi ve doğru zaman geldiğinde acımasızca vurmayı öğrenin.

İnsanların işlerinde de gelgit vardır. Yükselen dalga insanı bolluğa taşır. Bu dalgayı kaçıranların tüm hayat yolculuğu yokluk ve acılar içinde geçmeye mahkumdur (Julius Caesar, William Shakespeare, 1564-1616).

36- Aldırmamak En İyi İntikamdır

I%2Bhonestly - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 6

Önemsiz bir sorunu kabul ederek ona bir varlık ve paye veriyorsunuz. Düşmana ne kadar dikkat ederseniz onu o kadar güçlü yaparsınız; küçük bir hata tamir etmeye çalıştığınızda daha kötü ve daha göze çarpar hale gelir. Bazen işleri oluruna bırakmak daha iyidir. Eğer istediğiniz, ama henüz sahip olamadığınız bir şey varsa onu küçümsediğinizi gösterin. Ne kadar az ilgi gösterirseniz, o şeyden o kadar üstün görünürsünüz.

Küçümseme oyununu nasıl oynayacağınızı öğrenin. En politik intikam çeşididir bu. Çünkü eğer seçkin rakipleri onlara dikkat çekmese haklarında hiçbir şey bilmeyeceğimiz birçok insan var. İlgisizlik gibi bir intikam yoktur, çünkü değersizleri kendi hiçlikleri içinde mezara gömmektir bu (Baltasar Gracian, 1601-1658).

Yedinci bölüme gitmek için buraya tıklayın.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir