Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 5

Daha önce Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası kitabından 24 kanuna yer vermiştik. Konuyu daha iyi takip etmek için bu yazıları okuyup daha sonra şu anki yazıya dönmelisiniz. İlk 4 yazıyı henüz okumadıysanız şuradan yazılara gidebilirsiniz: #1 #2 #3 #4

Şimdi 25. yasadan devam ediyoruz.

25- Kendinizi Yeniden Yaratın

build 252byourself - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 5

Toplumun üzerinize yüklediği rolü kabul etmeyin. Yeni bir kimlik oluşturarak kendinizi yeniden yaratın, dikkati çeken ve izleyenleri sıkmayan bir kimlik. Diğerlerinin sizi tanımlamalarına izin vermek yerine kendi imajınızın sahibi olun. İnsanlara yönelik davranış ve hareketlerinize çarpıcı özellikler katın, gücünüz artacak ve karakteriniz efsanevi özelliklere sahip gibi görünecektir.

Herkes için her şey olmayı bilin: bilginler arasında bilgin, azizler arasında aziz. Bu herkesin gönlünü yapma sanatıdır, çünkü benzerler benzerleri çeker. Huylara dikkat edin ve kendinizi tanıştığınız herkesin huyuna uydurun, neşeli ve ciddi olanı sırayla takip edin, mizacınızı dikkatle seçin (Baltasar Gracian, 1601-1658).

26- Ellerinizi Kirletmeyin

hands in water - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 5

Kusursuz bir uygar ve etkin insan örneği olmalısınız. Elleriniz asla hatalar ve kötü işlerle kirlenmemelidir. Hoş olan her şeyi kendiniz yapın, nahoş olan her şeyi üçüncü kişilere yaptırın. Birincisini yaparak onay alırsınız, ikincisini yaparak kötü niyet uyandırırsınız. Önemli olaylar çoğunlukla ödül ve ceza gerektirir. İyiliğin yalnızca sizden, kötülüğünse diğerlerinden gelmesini sağlayın.

Delilik, delilik yapmaktan değil, delilik yaptığını gizleyememekten oluşur. Herkes hata yapar, ama akıllı olan yaptığı hataları gizler, aptalsa bunu açıklar. Şöhret görünenden çok gizlenene dayalıdır. Eğer iyi olamıyorsanız dikkatli olun (Baltasar Gracian, 1601-1658).

27- İnsanların İnanma İhtiyacını Kullanın

b23a56348ec20ec75ef77d5f99faad90 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 5

İnsanlar bir şeye inanmak için karşı konulmaz bir arzu duyarlar. Mıknatıs olun. Görünmeyen bir güç nesneleri kendisine doğru çeker, sonuç olarak bu nesnelerin kendisi de mıknatıslanır, diğer parçaları kendilerine doğru çekerler, bütünün manyetik gücü sürekli olarak artar. Ama orijinal mıknatısı çekerseniz hepsi dağılır. Bir mıknatıs gibi insanların hayal gücünü çeken ve onları bir arada tutan güç olun. Bir kez etrafınıza toplandıktan sonra hiçbir güç onları sizden uzaklaştıramaz.

Her şeye inanmaya hazır kişiler uzakta kalamaz; harikalar yaratan kişinin etrafına toplanır, kişisel atmosferine girer, büyük bir ciddiyetle o kişinin gerçeklerine teslim olur (Grete de Francesco).

28- Cesaretle Eyleme Geçin

bravelion - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 5

Eğer eylemlerinizin seyrinden emin değilseniz bir girişimde bulunmayın. Şüpheleriniz ve tereddütünüz uygulamalarınızı bozacaktır. Çekingenlik tehlikelidir. Cesaretle girişmek daha iyidir. Gözüpeklikle giriştiğiniz işteki herhangi bir hata aynı gözüpeklikle kolayca düzeltilebilir. Cesura herkes hayrandır; kimse çekingene saygı duymaz.

Talih bir kadın gibidir, eğer onu fethetmek istiyorsanız bunu cesurca yapmanız gerektiğini, tezcanlı olmanın tedbirli olmaktan çok daha iyi olduğunu düşünüyorum; talihin kendini soğukkanlılıkla ilerleyenden çok, cesura teslim etmek istediği görülecektir. Ve bu nedenle, tıpkı bir kadın gibi gençlerin arkadaşı olacaktır, çünkü onlar daha az dikkatli, ateşlidirler ve ona daha büyük bir cesaretle hakim olurlar (Niccolo Machiavelli, 1469-1527).

29- Her Şeyi Sonuna Kadar Planlayın

wa task oriented - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 5

Son her şeydir. Her şeyi sonuna kadar planlayın, bütün olası sonuçları, engelleri, sıkı çalışmanızı tersine çevirip bütün zaferi diğerlerine veren talihsizlikleri hesaba katın. Sonuna kadar plan yaptığınızda şartların etkisi altında kalmazsınız ve ne zaman duracağınızı bilirsiniz. Talihinize yumuşak bir şekilde rehberlik edin ve ileriyi düşünerek geleceğinizi belirlemesine yardımcı olun.

Falcıya geleceğini soranlar, istemeden gelecek olaylara dair falcının söylediğinden bin kat daha doğru olan kendi sezgilerini engellerler (Walter Benjamin, 1892-1940).

30- Alçakgönüllü Olun

Tarrants kneel 1200x796 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 5

Yeteneklerinizin sınırını gizli tutun. Akıllı bir adam herkes tarafından saygı görmek istiyorsa bilgi ve becerilerini sonuna kadar açıklamaz. Onları bilmenize izin verir ama anlamanıza değil. Kimse onun yeteneklerinin sınırını bilmemelidir. Kimse onun iç yüzünü tamamen anlama fırsatı bulamaz. Çünkü yetenekleriyle ilgili olasılık ve tahminler gerçek bilgisinden daha fazla saygı uyandırır.

Bir şiirin bir mısrası saatlerimizi alabilir; ama bir anlık bir düşünce gibi görünmezse, tüm yazıp bozmalarımız bütün büyüsünü yitirir (Adem’in Laneti, William Butler Yeats, 1865-1939).

Altıncı bölüme gitmek için buraya tıklayın.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir