Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 4

Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası serisine devam ediyoruz. 4. bölümdeyiz ve serinin daha önceki yazılarına henüz göz atmadıysanız ilk önce o yazıları okuyup (#1, #2, #3) ondan sonra bu makaleye dönmenizi tavsiye ederim.

Şimdi 19. kanundan devam ediyoruz.

19- Kiminle Dans Ettiğinizi İyi Bilin, Asla Yanlış Kişinin Ayağına Basmayın

13 Things Mentally Strong People Don%E2%80%99t Do - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 4

Dünyada çok çeşitli insan vardır ve hepsinin sizin stratejilerinize aynı şekilde karşılık vermesini bekleyemezsiniz. Bazı insanları aldatır ya da kötü duruma düşürürseniz hayatlarının geri kalanını intikam almaya çalışarak geçireceklerdir. Kuzu postu içinde kurtlar vardır. O hâlde rakiplerinizi dikkatle seçmelisiniz, asla yanlış kişiyi kızdırmayın ya da aldatmayın.

Önemsiz veya düşünmeye değmez kimsenin olmadığına inanın; bazen sizin için yararlı olma özelliğine sahip biri eğer onu küçümserseniz bunu kesinlikle yapmayacaktır. Yanlışlar çoğu kez affedilir, ama küçümseme asla. Gururumuz bunu sonsuza kadar hatırlar (Lord Chesterfield, 1694-1773).

20- Kimseye Bağlanmayın

photo 204671 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 4

Taraf tutmada acele edenler aptaldır. Kendinizden başka kimsenin tarafını tutmayın. Eğer insanların size sahip olduklarını hissetmelerine izin verirseniz, onların üzerindeki bütün gücünüzü kaybedersiniz. Duygularınızı kimseye bağlamadığınızda sizi kazanmak için daha fazla çalışacaklardır.

İnsanların sizi kendi zavallı kavgalarına ve hırgürlerine çekmelerine izin vermeyin. İlgilenmiş ve destekleyici görünün, ama tarafsız kalmanın bir yolunu bulun.

Bir savaşta kazanmak yerine işe karışmamanın daha büyük bir cesaret gerektirdiğini düşünün ve zaten karışan bir aptal varken ikincisi olmamasına dikkat edin (Baltasar Gracian, 1601-1658).

21- Enayi Avlamak İçin Enayi Rolü Yapın, Avınızdan Daha Aptal Görünün

clueless - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 4

Hiç kimse diğer insandan daha aptal olduğunu hissetmekten hoşlanmaz. O hâlde buradaki hile kurbanlarınızın kendini akıllı hissetmesidir ve yalnızca akıllı değil, sizden de akıllı hissetmelidir. Buna bir kez ikna olduktan sonra sizin gizli amaçlarınız olduğundan asla şüphelenmezler.

Aptallığı nasıl kullanacağınızı bilin. En akıllı adam bu kartı ara sıra oynar. En üstün bilgeliğin bilmez görünmeyi içerdiği durumlar vardır; cahil olmayabilirsiniz, ama cahili oynayabilirsiniz. Aptallar arasında zekiyi ve deliler arasında akıllıyı oynamanın pek iyi bir yanı yoktur. Aptalmış gibi yapan her zaman aptal değildir (Baltasar Gracian, 1601-1658).

22- Teslim Olma Taktiğini Kullanın, Zayıflığı Güce Dönüştürün

yeeeet - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 4

Teslim olmak toparlanmanız, sizi ele geçiren kişiye azap çektirmek ve rahatsız etmek, gücünün azalmasını beklemek için zaman kazandırır. Ona savaşıp sizi yenmenin tatminini vermeyin, daha önce teslim olun. Öteki yanağınızı çevirmeniz onu çileden çıkaracak ve rahatsız edecektir. Teslimi bir güç aracı olarak kullanın. Teslim olmakla aslında siz durumu kontrol ediyorsunuz, çünkü teslim oluşunuz onların sizi yendiklerine inanmalarını sağlayacak olan daha geniş bir planın bir parçası.

Bir meşe ağacı. Rüzgara direnen meşe dallarını tek tek kaybeder ve en sonunda kendini koruyacak bir şey kalmayınca gövde düşer. Eğilen meşe daha uzun yaşar, gövdesi daha geniş büyür, kökleri daha derine iner ve daha dirençli olur. Bir müddet rüzgarlara karşı pasif durumdadır, ama güçlenince onu hiçbir rüzgar yıkamaz.

23- Güçlerinizi Yoğunlaştırın

955197 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 4

Gücünüzü ve enerjinizi en güçlü noktalarında yoğunlaştırarak koruyun. Zengin bir maden bulup derinlere dalmakla sığ bir madenden diğerine atlayarak kazanacağınızdan daha fazla kazanırsınız, yoğunluk her zaman genişliği yener. Sizi yükseltecek güç kaynakları ararken anahtar konumdaki bir destek, size uzun süre boyunca süt verebilecek olan ineği bulun.

Yoğunluğu genişlikten daha fazla ödüllendirin. Mükemmellik niteliktedir, nicelikte değil. Genişlik tek başına sıradanlığın üstüne çıkmaz ve yaygın genel ilgiye sahip insanların talihsizliği parmaklarını bütün pastalara sokmak isterken tek bir pastaya bile sokamamalarıdır. Yoğunluk seçkinlik getirir ve önemli konularda kahramanlığa yükseltir (Baltasar Gracian, 1601-1658).

24- Mükemmel Saray Mensubunu Oynayın

Thomas Malton   Old Palace Yard%2C Westminster - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 4

Mükemmel saray mensubu her şeyin güç ve politik ustalık etrafında döndüğü bir dünyada mücadele etmektedir. Dolaylılık sanatında ustalaşmıştır; iltifat eder ve en dolaylı, en zarif yoldan diğerlerinin üzerindeki gücünü hissettirir. Saraylı olmanın yasalarını öğrenip uygularsanız sarayda yükselişinizin sınırı olamaz.

Asla kötü haberin taşıyıcısı olmayın, görünüş veya zevk konusunda asla şaka yapmayın, kendinizi gözlemleyin, zevk sahibi olun, duygularınıza hakim olun ve her zaman zamanı doğru kullanın.

Sarayın hareketlerinin, gözlerinin ve yüzünün hakimi olduğunu bilen adam sağlamdır, nüfuz edilemezdir; düşmanlarına gülümser ve onları bu şekilde alt etmesini bilir, kızgınlığını kontrol eder, tutkularını ve kalbindekilerini yönetir, duygularını istediği gibi kullanır ve buna yönelik hareket eder (Jean de La Bruyere, 1645-1696).

Beşinci bölüme gitmek için buraya tıklayın.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir